СІМЕЙНИЙ ЛІКАР: ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНА ДЕКЛАРАЦІЯ

19 травня – Всесвітній день сімейного лікаря

Два роки тому українці отримали можливість укладати декларації з сімейним лікарем. Декларація – це документ, який підтверджує, що пацієнт хоче обслуговуватись саме у цього лікаря. Так, підписуючи декларацію з конкретним фахівцем, ви повідомляєте державу (НСЗУ), що оплата за ваше обслуговування має надходити у цей медзаклад. Але декларація не є юридичним документом і не підписується “раз і назавжди”: у будь-який момент пацієнт може укласти декларацію з іншим терапевтом, педіатром чи сімейним лікарем. У такому випадку не треба скасовувати попередню декларацію – достатньо просто укласти нову з обраним лікарем. Зміни автоматично зафіксуються у системі. Щоб підписати декларацію, пацієнт повинен мати при собі паспорт, податковий номер і мобільний телефон. Всі данні паспорта вносяться в електронну систему і на телефон пацієнта приходить смс із кодом, який вводиться для підтвердження. Якщо пацієнт не користується мобільним телефоном, усі документи скануються і додаються до електронної системи. Після того як всі данні внеслися, пацієнту роздруковують два примірники декларації, які він повинен перевірити і підписати. Один залишається вам, інший – лікарю.

Для чого потрібна декларація?

Сімейний лікар спостерігає за станом здоров’я пацієнтів із використанням різного виду досліджень, проводить діагностику та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів; супроводжує пацієнтів із хронічними захворюваннями; надає невідкладну допомогу; направляє пацієнта для надання йому вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) меддопомоги; проводить профілактику: огляди та дослідження пацієнтів із груп ризику. Надає консультації як в кабінеті, так і по телефону, скеровуючи пацієнта.

Сімейний лікар може спостерігати неускладнену вагітність та спостерігати за здоровою дитиною відповідно до вікових особливостей та потреб.

Також він надає окремі послуги паліативної допомоги, зокрема оцінку ступеню болю, призначення та видачу рецептів на наркотичні засоби, психотропні речовини для лікування больового синдрому.

На рівні первинної медичної допомоги у пакет послуг входять такі аналізи і дослідження: загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою; загальний аналіз сечі; глюкоза крові; загальний холестерин; вимірювання артеріального тиску; електрокардіограма; вимірювання ваги, зросту, окружності талії; швидкий тест на вагітність; швидкий тест на тропонін; швидкі тести на ВІЛ, вірусні гепатити.

Також пацієнт може отримати ліки за програмою  «Доступні ліки». Перелік препаратів за цією програмою містить 297 позицій, із них 93 позиції відшкодовуються повністю державою. Це ліки для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою, цукровим діабетом.

Також лікар має слідкувати за вакцинацією згідно з календарем щеплень. Держава закуповує вакцини проти туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту.

До обовязків сімейного лікаря також входить оформлення довідок, форм, листків непрацездатності, медичної документації для направлення на медико-соціальну експертизу та на медико-соціальну реабілітацію.

Таким чином все це допомогає пацієнту і лікарю взаємодіяти один з одним.

Ольга Піднебесна, лікар-терапевт КП «Кременчуцький обласний шпиталь для ветеранів війни» Полтавської обласної ради.

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

9 + twenty =