ЩОБ НЕ БУЛО ПІЗНО

Надзвичайно важливі питання, що стосуються профілактики раку та стану захворюваності на онкологічну патологію обговорили під час брифінгу в Департаменті охорони здоров’я Полтавської ОДА.

Головний акцент зібрання: щорічний профілактичний медогляд – обов’язок кожного пацієнта, як то кажуть: «щоб не було пізно».

Віктор Лисак – директор Департаменту охорони здоров’я наголосив на проблемному питанні, виявленому під час проведення фахівцями поглибленого аналізу стану захворюваності на рак молочної залози та шийки матки за каскадним методом:

В. Лисак

«Нашим завданням було визначити, на що ми можемо, як медики, вплинути, аби покращити ситуацію із захворюваністю на онкопатологію? Ми побачили, що серед мешканок Полтавщини з цієї цільової групи, 38% взагалі не проходять профілактичні медичні обстеження! Тому ми маємо змінити принципи діагностики та лікування онкологічних захворювань. Над цим ми наразі й працюємо. Бо питання щодо своєчасного виявлення хвороби – головне, щоб, не затягуючи, розпочати лікування».

О. Вовк

«Хоча Полтавська область й посідає третій рік поспіль 10-те рейтингове місце з онкозахворюваності по Україні, тобто перебуваємо в «золотій середині», наразі у нас в обласному клінічному онкологічному диспансері на обліку перебуває 41 тисяча пацієнтів» – говорить Орест Вовк, головний експерт ДОЗ за напрямом «онкологія».

Він пояснив, що якщо раніше приріст з онкозахворюваності був більше 3%, то зараз 1,9%. Серед всієї онкологічної групи у чоловіків переважає рак трахеї, легенів та бронхів (за статистикою чоловіки курять більше), передміхурової залози, колоректальний рак тощо. А у жінок – рак молочної залози, статевих органів, пухлини шкіри. Що стосується останнього, то у суспільстві точиться справедлива розмова щодо шкідливого впливу на шкіру від захоплення соляріями. Хоча офіційної статистики й не існує, проте ця думка є слушною.

Л. Іванова

Людмила Іванова, головний експерт ДОЗ за напрямом «акушерство та гінекологія» повідомила про необхідність збереження здоров’я майбутньої жінки, що залежить від рівня статевого виховання дівчинки. При центральних районних лікарнях області функціонують кабінети дитячих та підліткових гінекологів, де, за зверненням мами, завжди оглянуть та проконсультують її доньку.

Людмила Петрівна зупинилася на новому методі профілактики раку шийки матки у дівчат в період статевого дозрівання, що застосовується в деяких розвинених країнах Європи і почав вже широко використовуватися у нас:

«Ні для кого не є секретом, що причиною виникнення раку шийки матки є наявність у жінки папіломовірусу.  А основний стратегічний захід, що почав проводитися в нашій країні – вакцинація дівчаток до 14-річного віку (до статевого дебюту) спеціальною вакциною, що бореться з цим вірусом. На сьогоднішній день є всі нормативні документи, які регламентують проведення такої вакцинації, вона є рекомендованою в загальному календарі щеплень. Тому зараз кожна мама, яка бажає вакцинувати свою доньку, захистивши її тим самим від майбутньої проблеми, має можливість звернутися до сімейного лікаря чи педіатра (як в місті, так і на селі), придбавши цю вакцину. Вартість німецької вакцини – 600-700 грн., вона проти двох онкогенних штамів папіломовірусної інфекції (яка, до речі, є у 70% людей). І коли дівчинка розпочне жити статевим життям, якщо, ймовірно, відбудеться інфікування папіломовірусною інфекцією, вакцина захистить організм дівчинки до її розвитку.  Завдяки такій вакцинації у багатьох країнах Америки та Європи за відповідною профілактичною програмою, яка входить до національної стратегії безпеки держави щодо збереження репродуктивного здоров’я. Завдяки цьому за останні 3 роки рівень захворюваності на рак шийки матки вони знизили до 1%!»  

Фахівці одностайно стверджують, що нам, українцям, слід переймати такий позитивний досвід мешканців з інших країн, де проходження щорічних профілактичних обстежень є обов’язком кожної людини.  У нас цьому сприятиме введення з 1 липня програми з безкоштовної діагностики. Пацієнти, звернувшись до свого сімейного лікаря, матимуть можливість отримати від нього направлення і безкоштовно пройти необхідні медообстеження: приміром, УЗД молочних залоз чи органів малого тазу, кольпоскопію, мамографію.

Про розвиток профілактичного напрямку роботи сімейних лікарівщодо онконастороженості розповів Іван Шумейко, головний експерт ДОЗ за напрямом «Терапія». Він нагадав про те, що «маршрут пацієнта» бере свій відлік з кабінету сімейного лікаря, відвідувати якого варто якомога частіше саме з профілактичною метою. Лікар збирає так званий сімейний анамнез (наприклад, якщо у родині були хворі на рак), консультує своїх пацієнтів, дає направлення на проходження необхідних медичних обстежень та основне – надає поради щодо зміни поведінки на більш здорову, зокрема – щодо відмови від шкідливих звичок, дотримання фізичної активності тощо.

Прес-центр ДОЗ Полтавської ОДА

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

one × four =