12 листопада – Всесвітній день боротьби з пневмонією
Пневмонія – це гостре інфекційне запалення легень, яке локалізується перш за все у повітряних міхурцях, що мають назву альвеоли. У здорової людини альвеоли наповнені повітрям та нормально функціонують під час дихання. А у хворого на пневмонію в альвеолах накопичуються слиз та рідина, які викликають біль при диханні та обмежують надходження кисню.
Так, причиною розвитку бактеріальної пневмонії у дітей найчастіше стають пневмококи (Streptococcus Pneumoniaе) та гемофільна паличка типу Б (Haemophilus Influenzae Type B (Hib). Від пневмококової пневмонії щодня у світі помирає 4156 людей (дані ВОЗ на березень 2020 року).
Пневмонія вражає людей будь-якого віку, але особливо небезпечна вона для старшого покоління, людей з імунодефіцитом і дітей до 5 років, так як саме у цих груп людей ослаблений або ще мало зміцнілий імунітет. При ураженні пневмококовою інфекцією і розвитку пневмонії у даних груп пацієнтів також частіше зустрічаються ускладнення в процесі лікування. Незважаючи на те, що багато хто помилково вважає пневмонію сезонним захворюванням, заразитися нею можна у будь-який час року.
Якщо врахувати, що пневмокок передається повітряно-крапельним шляхом, пневмонією заразитися може кожен, особливо обережними необхідно бути літнім людям і дітям.
Симптоми пневмонії схожі з симптомами інших уражень дихальних шляхів та ГРВІ, тому хворобу важко діагностувати без спеціальних обстежень. Але якщо не почати лікування вчасно, хворобу буде складніше вилікувати. Якщо у вас або у ваших близьких спостерігаються наступні симптоми, обов’язково зверніться до лікаря: головний біль, біль у м’язах, слабкість, надмірне потовиділення, температура тіла 380 C і вище, що тримається довше 3 днів, тремтіння і озноб, біль у грудях при диханні або кашлі, вологий кашель, посиніння губ і нігтьових лож пальців.
Діагностика пневмонії проводиться лікарем за допомогою медичного огляду і рентгенографії грудної клітки, після підтвердженого діагнозу призначається лікування. Якщо пневмонія виявлена на ранній стадії розвитку, при лікуванні можна уникнути ускладнень хвороби. Запалення легень, як правило, лікується в умовах стаціонару. Обов’язковими є постільний режим, повноцінне харчування, рясне і часте пиття.
Лікування пневмонії антибіотиками відбувається строго за призначенням лікаря, після проведених аналізів і досліджень. Ні в якому разі не можна лікуватися самостійно – це загрожує ускладненням перебігу захворювання. Пневмонія лікується антибіотиками протягом 7-14 днів.Як тільки пневмонія переходить у стадію розсмоктування, можна починати курси фізіотерапії. Масаж і лікувальна фізкультура прискорюють процес звільнення легень від продуктів розпаду і токсинів. Фізіотерапевтичне лікування пневмонії покликане прискорити одужання. Лікування пневмонії проводиться до того моменту, поки стан не стабілізується, а повторний рентген підтвердить позитивну динаміку.
Профілактика пневмонії
На щастя, пневмонію можна не тільки вилікувати, але й запобігти. Вакцинація проти пневмококової інфекції – ефективний і на сьогодні єдиний спосіб максимально запобігти її розвитку. На сьогодні в Україні зареєстровано дві вакцини для профілактики пневмококової інфекції: Превенар 13 і Синфлорикс.
Однак перш за все зробити щеплення рекомендується людям старше 60 років, які часто хворіють на ГРВІ з бактеріальними ускладненнями, і / або страждають хронічними захворюваннями; людям з імунодефіцитними станами; тим, хто отримує імуносупресивну терапію; курцям.
В Україні вакцинація від пневмококової інфекції входить до переліку рекомендованих щеплень.
Профілактика пневмонії також включає загартовування, попередження переохолоджень, усунення хронічних вогнищ інфекції в носоглотці, органах дихання.
Своєчасне звернення до лікаря, точне дотримання правил лікування і термінів прийому ліків, також можна віднести до превентивних заходів боротьби з пневмонією.
Неля Моторна, завідуюча пульмонологічним відділенням КП «ПОКЛ ім. М.В. Скліфосовського ПОР»