ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ІНСУЛЬТ ТА ЙОГО ПРОФІЛАКТИКУ

Згідно зі статистикою ВООЗ у світі інсульт щороку позбавляє життя близько 5 мільйонів людей. Приблизно ще стільки ж втрачають частково чи повністю здатність рухатись. Це захворювання посідає 4 місце серед хвороб, що спричиняють смерть або інвалідність.

Попередити інсульт легше, ніж домогтися повного відновлення втрачених функцій. Інсульт розвивається внаслідок гострого порушення кровообігу у мозку і характеризується вогнищевими неврологічними ( як-от: слабкість у кінцівках, порушення мови, асиметрія обличчя, окорухові розлади, порушення координації рухів на половині тіла, двостороння сліпота в половині поля зору, зменшення чутливості на одній половині тіла) і (або) загальномозковими розладами (головний біль, головокружіння, нудота, блювання). При інсульті ці симптоми зберігаються не менше 24 годин чи призводить до смерті хворого в цей чи більш ранній термін.

Інсульти поділяють на ішемічний та геморагічний.

Ішемічний інсульт виникає внаслідок недостатнього надходження крові у певну ділянку головного мозку, наприклад,через закупорку артеріальної, церебральної судини атеросклеротичною бляшкою.

Геморагічний інсульт виникає внаслідок розриву церебральної судини (артерії чи вени), при цьому виникає крововилив у мозок чи під його оболонки.

Причини інсультів різноманітні. Атеросклероз судин головного мозку діагностують за допомогою УЗД судин голови і шиї. Закупорка мозкових судин тромбом, який із серця потрапляє у мозкові судини при аритмії, діагностують за допомогою ЕКГ. Закупорку мозкових судин тромбом, який утворюється в серці внаслідок патології серцевого м’яза та клапанів і потрапляє у мозкові судини діагностують за допомогою УЗД серця. Порушення згортання крові виявляють за показниками коагулограми. Гіпертонічна хвороба, вроджені патології мозкових судин ( аневризми, артеріовенозні мальформації) сприяють розвитку геморагічного інсульту. Ризик інсультів зростає зі збільшенням кількості та тяжкості факторів ризику.

Основними факторами ризику інсультів є вік, стать, сімейна історія хвороби, гіпертонія, куріння, хвороби серця, наявність транзиторних ішемічних атак, діабет, дисбаланс холестерину, фізична бездіяльність та ожиріння.

Зупинити або зменшити фактори ризику інсультів можна завдяки профілактиці. Тому важливе значення мають профілактичні огляди для працездатного населення і огляди та обстеження громадян пенсійного віку у сімейних лікарів та лікарів вузьких спеціальностей – кардіологів, невропатологів, окулістів, ендокринологів. Профілактика повинна неодмінно включати в себе регулярний огляд та обстеження в лікарняному закладі. Для цього потрібно перевіряти рівень холестерину не рідше 1 разу на 5 років, контролювати артеріальний тиск. Він не повинен перевищувати 140/90мм.рт.ст. у осіб без високого ризику серцево-судинних захворювань (ССЗ). У людей із ССЗ або хворих на цукровий діабет цифри АТ мають бути ще нижчими.

Щоб запобігти інсульту, треба вчасно виявляти і лікувати діабет із регулярною перевіркою рівня цукру в крові, обирати здорову їжу, бути фізично активним, лікувати серцеві захворювання, відмовитись від куріння та алкоголю.

Необхідно вчасно звертатись до лікарів та дотримуватись їх рекомендацій. Медичні огляди є обов’язковими лише для певних категорій населення. Проте громадяни України зобов’язані піклуватися про своє здоров’я. Кожен українець має усвідомлювати необхідність періодичних медичних оглядів для профілактики та попередження небезпечних захворювань.

Вікторія Грушка, лікар – невропатолог КНП “Чорнухинська лікарня Чорнухинської селищної ради”

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

12 + 9 =