ЩО ТАКЕ СЕНСОНЕВРАЛЬНА ТУГОВУХІСТЬ

Сенсоневральна туговухість (СНТ), глухота є захворюванням внутрішнього вуха. Вона супроводжується порушенням слуху, обумовленим ушкодженням равлика, слухового нерву, стовбура мозку або коркових  центрів слуху. Сенсорна (кохлеарна) втрата слуху виникає при локалізації ураження в равлику, нейрональна (ретрокохлеарна) – при патології слухового (равлика) нерву.

Зниження слуху і глухота є серйозною соціальною проблемою. Одна людина з 10 тисяч є глухою або має тяжку втрату слуху. Така людина з часом відходить від суспільства або закривається в собі, не може спілкуватися з іншими. Спілкування за допомогою жестів є доволі складним, та й суспільство не завжди готове до такого спілкування.

У світі проживає більше 250 млн слабочуючих людей.

В Полтавській області на диспансерному обліку з діагнозом СНТ на 1 січня 2021року перебуває 591 дитина. З них 322 дітей з інвалідністю, 4 – з первинною інвалідністю.

Клінічно виділена вроджена, набута СНТ і глухота

Набута СНТ може бути випадковою, гострою і хронічною. Випадкова СНТ – це зниження слуху протягом доби. Гостра СНТ розвивається протягом 1-3 діб,   хронічна СНТ в свою чергу може бути стабільною, прогресуючою та флюктуіруючою. За стороною ураження СНТ поділяєься на однобічну і двобічну (симетричну і асиметричну).

Причинами вродженої сенсоневральної туговухості можуть бути генетичні аберації аномалії споруди внутрішнього вуха, інфекції, тератогенні фактори інтоксикації (в тому числі медикаментозні), судинна патологія тощо.  На 1000 нормальних пологів народжується одна глуха дитина. Ще у 2-3 дітей на 1000 повна глухота виникає на першому році життя.

При вродженій глухоті в 20 відсотках випадків виникають аномалії кісткової капсули і перетинчастого  лабіринту. В 50% випадках вроджена СНТ  має генетичну природу. З них 80% передається по рецисивному типу і в 20% – по домінантному.

Скринінг вродженої СНТ і глухоти може проводитися в пологовому  будинку за допомогою реєстрації отоакустичної емісії.

Набута туговухість

Її причинами може бути місцеве і регіональне порушення кровопостачання, вірусна інфекція, травма (баротравма, вибух, травма голови, операція на вусі, перелімфатична фістула, судинні аномалії, новоутворення, системні захворювання, отосклероз, аутоімунні і нейродегенеративні захворювання, аномалія будови скроневої кістки, органічні захворювання головного мозку, інтоксикація медикаментозна, бактеріальна). Особливо необхідно надавати увагу дії ототоксичних препаратів, які можуть викликати ураження внутрішнього вуха. До них, у першу чергу, відносяться ототоксичні антибіотики (фторхінолони) хинін та його похідні, саліцилати, аспірин та інші, препарати, які використовують в якості хіміотерапії при лікуванні онкологічних захворювань, діуретики.

Лікування НСН гострої та раптової ідіопатичної СНТ проводиться в стаціонарних умовах із використанням медикаментозної терапії.

Хронічна НСН лікується медикаментозно із використанням слухопротезування. Це хірургічне лікування хронічної СНТ та глухоти з використанням слухових апаратів, імплантів. Для якості діагностики СНТ туговухості, глухоти, визначення якісного лікування, протезування рекомендовано звертатися до лікаря первинної ланки, лікаря-отоларинголога, сурдолога.

Олександр Коцюба, лікар-сурдолог, експерт ДОЗ за напрямом сурдологія.

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

4 × 3 =