ЩО ТАКЕ ЕФЕКТИВНИЙ ЛІКУВАЛЬНИЙ МАСАЖ

До дня обізнаності про лікувальний масаж

Певно не знайдеться жодної дорослої людини, яка б не використовувала цей метод лікування та профілактики хвороб. Армія прихильників лікувального масажу з кожним роком зростає. Це, зазвичай, приємний, природній, без маси побічних ефектів та результативний метод оздоровлення.

Так що ж таке масаж? У класичному розумінні, це метод дозованого механічного впливу на оголене тіло людини. Виконується масажистом або за допомогою спеціальних апаратів та різноманітних приладів. Можна зробити самомасаж.

Мета застосування масажу – лікування, профілактика, реабілітація. Існує ряд класичних прийомів для процедури масажу, а саме різноманітні варіанти погладжування, розтирання, розминання, вібраційних рухів. Процедури масажу чудово поєднуються з методами ЛФК, фізіотерапії, мануальної терапії, з лікуванням фармацевтичними засобами.

Слово “масаж” перекладається з грецької як м’яти, місити, стискати; з арабської – торкатися, ніжно натискати; з латини – робити м’яким, розм’якшувати; з французької – розтирати, з древньоєврейської  обмацувати.

Прихильність людства до масажу обумовлена величезним досвідом та спектром позитивних змін у роботі всіх органів та систем після проведеного фахівцем курсу масажу. Підкреслюю – фахівцем.

Якщо стисло, то вплив масажних рухів на шкіру покращує кровообіг, підвищує еластичність та пружність, посилює лімфодренаж. А це ознаки “омолодження” шкіри, тому ця процедура дуже поширена в косметичних салонах.

Позитивно впливає масаж і на систему дихання. Спостерігається спазмолітичний ефект на смугасті м’язи грудної клітки та гладенькі м’язи бронхів, покращується дренажна функція бронхів, підвищується зовнішнє і тканинне дихання зростає концентрація кисню в крові. Як наслідок – розсмоктуюча, протизапальна дія.

Благотворно діє масаж і на нервову систему. Він заспокоює або тонізує – це залежить від методики і прийомів масажу. Масаж підвищує больовий поріг людини, збалансовує, нормалізує роботу вегетативної нервової системи, відновлює збудливість, провідність, трофіку переферичних нервів при їх захворюванні або травмах.

Фахово проведений масаж зменшує або усуває лікворну гіпертензію внаслідок захворювання або черепно-мозкової травми, нормалізує артеріальний тиск, відроджує активність і фізичну силу при астено-невротичних станах.

Найшвидше покращення від масажу спостерігається при хворобах опорно-рухового апарату. Завдяки прийомам масажу покращується еластичність м’язів, здатність розтягуватись, відновлюється працездатність, зменшується гіпо- та атрофія.

Масаж позитивно впливає на суглоби, підвищуючи еластичність зв’язок, сухожилок, суглобових сумок. Він активує секрецію синовіальної рідини, яка зменшує тертя і підтримує живлення хрящової тканини суглобової поверхні кісток. Масаж сприяє розсмоктуванню набряків, випотів, патологічних відкладень навкруги суглобів, збільшує амплітуду рухів, лікує і профілактує контрактури.

У висновку про вплив масажу на суглоби і в т.ч. хребет – розсмоктуюча, протизапальна, знеболююча, відновлювальна дії. Завдяки покращенню кровообігу, обміну речовин, масаж рефлекторно-сегментарних ділянок сприяє швидшому зрощенню кісток при переломах, утворенню повноцінної кісткової мозолі, запобігає виникненню патологічних суглобів.

Позитивно впливає масаж і на стан серцево-судинної системи. Утричі збільшується діаметр працюючих капілярів, відкриваються резервні, їх стає в кілька разів більше. Завдяки покращенню периферичного кровообігу розвантажується серцевий м’яз, особливо лівих відділів; зменшуються прояви серцевої недостатності. Масаж великих площ тулуба прискорює крово- і лімфотік у 5-6 разів.

Масаж не викликає ацидоз у тканинах. Навпаки, під його впливом значно зменшується кількість молочної кислоти в м’язах і, як наслідок, людина швидше відновлюється після фізичних навантажень, позбавляється втоми (спортсмени, люди тяжкої фізичної праці).

Але, як і кожна лікувальна процедура, крім великої кількості показань для застосування, існує і ряд протипоказань. Дуже важливо не нашкодити. Найбільше поширені протипоказння – це гострі запальні процеси любої локалізації, а не тільки ділянка масажу, лихоманка, гострі інфекційні захворювання, онкологічні хвороби, гострий період травм та ще ряд інших станів, коли треба утриматись від проведення масажу. Про це чудово знають сімейні лікарі. Вони порадять кому, коли і скільки потрібно призначити процедур, аби вони принесли здоров’я. Орієнтовно, з профілактичною метою доцільно отримувати 2-3 курси на рік, а з лікувальною, звичайно, частіше. І це залежить від діагнозу, функціонального стану, реакції людини на процедури масажу.

Усім бажаю миру, здоров’я, наснаги і тільки профілактичних процедур.

Ніна Алієва, лікар-фізіотерапевт
КП «Лубенська лікарня інтенсивного лікування» Лубенської міської ради

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

eleven − two =