ЩО ПЕРЕКОНАЄ ВАС ЗДАВАТИ КРОВ?

Триває Тиждень благодійної здачі крові

Донорство крові – це абсолютно безпечна й життєво необхідна процедура. Мільйони громадян здають кров без зайвих закликів та прохань.

Перші важливі відкриття у сфері донорства крові були зроблені ще у 1628 році, коли англійський лікаранатом і природознавець, засновник сучасної фізіології та ембріології Вільям Гарвей відкрив закон кровообігу і дав значний поштовх для розробки методів переливання крові. Англійський лікар Джеймс Бланделл, один із засновників гемотрансфузії та дитячої реаніматології, у 1818 році здійснив перше переливання крові від чоловіка до дружини. Жінка мала всі шанси померти від післяпологової кровотечі, проте завдяки сміливому експерименту була врятована. 1900 рік стає знаковим у медицині, адже в цей час Карл Ландштейнер відкриває 3 групи крові, за що через 30 років отримає Нобелівську премію. А через рік його колеги додають до вже існуючого списку четверту групу. Перша система зберігання донорської крові в банку крові була створена в Радянському Союзі в 1930 році. У 1937 році – перший банк крові відкрили в Америці, в Чикаго, що символізувало початок відкриття місцевих банків по всій країні.

Донором крові може бути будь-яка здорова людина віком від 18 років, яка не має протипоказань. Відповідно до Закону України про донорство крові та її компонентів, верхньої вікової межі для донорів немає. Стандартний об’єм однієї кровоздачі – 450 мілілітрів. Додатково у вас візьмуть ще 20 мл крові для аналізів. Всього за один раз ви віддасте близько 10% від загального об’єму крові. Потреба в крові як рідкісних, так і поширених груп є завжди. Ваша кров (або її компоненти) необхідні багатьом хворим. Уявіть: кожен третій житель планети хоча б раз у житті потребує донорської крові. Найчастіше вона необхідна недоношеним дітям, хворим на рак та жертвам серйозних аварій. Цей список, звісно, не є вичерпним. Натомість статистика свідчить, що донорами крові стають лише 5% населення планети.

У моменти активізації бойових дій на сході України соцмережі рясніють закликами здавати кров для поранених бійців. Однак до пунктів здачі крові приходить людей не так і багато. Згідно зі статистикою, останні 5 років кількість донорів крові у країні зменшується.

Досить поширене запитання серед населення – яка користь від здачі крові і чи безпечно здавати кров?

Ця процедура – не лише благородний жест, вона приносить користь організму самого донора. Якщо здавати кров регулярно, це може стати профілактикою захворювань імунної системи. Під час спільних досліджень американським та фінським ученим вдалося довести, що систематичне донорство може знизити ризик захворювання на різні серцево-судинні хвороби. Донорство вважається навіть профілактичним заходом щодо серцево-судинних та онкологічних захворювань: таким чином контролюється рівень заліза, густина крові в організмі донора. Люди, які регулярно здають кров, легше переносять крововтрати. Такий організм звик активно оновлювати запаси крові, тож він може швидше відновитись після проблемної ситуації. Таким чином омолоджується весь організм. Деякі дослідження показують, що регулярне донорство збільшує тривалість життя на 5-7 років. А коли донор усвідомлює, що зробив добру справу, врятував життя, це приносить значний емоційний підйом. Тож сміливо можна вважати, що така допомога має потужну позитивну психологічну складову для самого донора.  

Одним із найбільш популярних міфів є той, що під час здачі крові начебто можна заразитися різними захворюваннями від інших донорів. Насправді це не так, бо процедуру проводять із використанням сучасного обладнання; під час забору крові застосовуються лише одноразові прилади, зроблені таким чином, що використовувати їх повторно просто неможливо. Крім того, донорів крові безкоштовно обстежують на ВІЛ, сифіліс, гепатити В і С.  

Якщо ви прийняли рішення здавати кров, слід пам’ятати, що за наявності певних захворювань  (інфекційних, хронічних, наприклад, серцево-судинних, імунних, онкозахворювань). Якщо ви приймаєте постійно ліки, маєте будь-які порушення способу життя, перебуваєте на обліку у лікаря, маєте цукровий діабет, постійно контролюєте тиск – бути донором ви не можете.

Всі протипоказання, тимчасові та абсолютні, прописані в законі і є у вільному доступі. Для здорових людей це вимоги не вживати алкоголь за 48 годин до здачі крові, утримуватись від паління за 4 години до здачі крові, не вживати  жирної, гострої, смаженої, копченої їжі, молочних продуктів, яєць (за 2 доби до здачі крові). Не вживати ліки, що містять аспірин та анальгетики 3 доби . У цей період відмовтесь від важких фізичних навантажень, намагайтесь більше відпочивати. Дуже важливо вранці перед здачею крові вдома добре поснідати (солодкий чай, сухе печиво, каша-макарони на воді). Приємним бонусом є те, що держава забезпечує донора двома вихідними – день здачі крові та наступний після здачі. Це офіційні оплачувані вихідні, якими кожен може скористатися, а для регулярних донорів-студентів – плюс 25 відсотків до стипендії. У медзаклад із собою потрібно взяти паспорт.

Перед здачею крові на Вас чекає кілька аналізів. Вам обов’язково визначать групу крові та резус-фактор; перевірять, чи у нормі дані загального аналізу крові (гемоглобін, лейкоцити, еритроцити, ШОЕ і ін.). За бажанням через одну-дві доби донор може приїхати з паспортом на станцію і отримати результати своїх аналізів. Їх повідомляють тільки особисто й конфіденційно. Якщо в крові виявлять ознаки інфекції, про це дізнається тільки той, хто здавав кров.

Можливо Ви – саме та свідома і добра людина, яка хоче стати донором крові, але досі сумнівається? Ми чекаємо на Вас! Для впевненості візьміть із собою друзів, які теж мають бажання здати кров. Пам’ятайте, що одна доза донорської крові може врятувати аж три життя!

Людмила Кулєшова, лікар Кременчуцької обласної станції переливання крові. 

 

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

6 + 1 =