ЩЕ РАЗ ПРО ШКІДЛИВИЙ ВПЛИВ НАРКОТИЧНИХ ЗАСОБІВ

26 червня – Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками та їх незаконним обігом

Наркоманія — це захворювання, що виникає внаслідок вживання специфічних препаратів під загальною назвою наркотики. Характеризується нездатністю стриматись від споживання постійно зростаючої кількості наркотиків. При цьому виникає стійка фізична та психічна залежність від них.

Чим небезпечні наркотики?

Вони змінюють свідомість людини, руйнують її пам’ять, інтелект, пригнічують відчуття та емоції, також викликають сильну психологічну й фізичну залежність. Їх уживання пов’язане зі смертельними випадками.

При вживанні наркотиків розвивається наркоманія – захворювання, при якому психічний і фізичний стан людини, її самопочуття й настрій цілком залежать від наявності в організмі наркотиків. За їх відсутності розвивається синдром відміни (абстиненція, від abstinentia – повне утримання від уживання чогось). Це дуже важкий стан, що супроводжується судомами, сильним болем у м’язах і внутрішніх органах (так звана ломка наркомана).

До залежності може призвести навіть одноразове вживання деяких наркотичних засобів. У підлітків наркотична залежність розвивається значно швидше, ніж у дорослих черезх фізіологічні особливості організму. Відомі випадки, коли перші експерименти з наркотиками закінчувалися смертю.

Під дією наркотиків різко знижується захисна реакція організму, а нервові клітини просто згорають. Люди, які вживають наркотики ін’єкційно, значно більше ризикують отримати ВІЛ-інфекцію, оскільки при використанні кількома людьми спільного шприца вірус може передаватися через кров.

Багаторазове проколювання вен може спровокувати утворення тромбів і рубців. Тромб, що потрапляє у систему кровообігу, може стати причиною смерті. Крім того бактерії з нечистої голки із кров’ю циркулюють по всьому організму й відкладаються на серцевих клапанах, викликаючи бактеріальний ендокардиту. Його характерні симптоми – жар, слабкість, серцева недостатність. Мікроби з нестерильної голки можуть призвести також до абсцесу мозку, ознаками якого є сильний жар і конвульсії. У кожному з цих випадків можливі кома або смерть.

Статистика наркоманії

За оцінками ООН число осіб, що вживають наркотики, на даний час складає не менше 185 мільйонів людей (тобто 3% всього населення планети або близько 12% населення у віці від 15 до 30 років). На жаль, наслідки наркозалежності для демографічних показників стають все більш загрозливими. Щорічно в результаті вживання наркотиків гине близько 200 тисяч людей. Наркоманія знаходиться на шостому місці в списку найбільш поширених причин смерті осіб віком 15-49 років. Приблизно 5 % дорослого населення світу хоча б раз споживали наркотики.

Невтішною є статистика наркоманії і в Україні. Так, за даними МВС України кількість наркозалежних, що офіційно перебувають на обліку, перевищила 150 тисяч людей. Однак, на думку фахівців, у нашій державі їх понад 1 мільйон. Кожного року наркозалежні особи та особи, що перебувають у стані наркотичного сп’яніння, скоюють понад 10 тисяч злочинів, серед яких вбивства, розбійні напади, пограбування, крадіжки. Кожної доби від наркоманії помирають близько 20 осіб.

Як наркотик вбиває органи і системи людини

Першою стикається із впливом наркотиків і згодом перестає справлятися зі своєю роботою печінка. Токсини не переробляються і починають отруювати організм.

Дихальні шляхи страждають не тільки від розкурювання певних речовин. Наркотики, що вживаються іншими способами, пригнічують центр мозку, що відповідає за кашель. Тому наркоман не може захистити свої легені, звільняючи їх від сторонніх частинок кашлем. Це провокує розмноження шкідливих бактерій і виникнення інфекційних захворювань.

Також погіршується робота шлунково-кишкового тракту: регуляційні процеси пригнічуються, зменшується вироблення шлункового соку, порушується моторика. Наркотичні речовини знижують апетит, погіршують засвоюваність їжі, викликають запори і спазми. Проблеми зі шлунком ведуть до авітамінозу й отруєнь.

Наркотики синтетичного походження викликають гниття кісткових тканин і стають причиною розвитку остеомієліту, який руйнує кістки. Через підвищений вплив синтетичних наркотичних речосин на щелепи у наркоманів лице стає асиметричним. Також підвищується крихкість опорного апарату і зубів.

Кожна доза наркотику викликає різке звуження судин – так організм намагається захистити мозок від інтоксикації. Але в цей момент обмежується надходження в мозкові тканини не лише отрути, а й кисню, інших необхідних корисних речовин. Підсумок – загибель нервових клітин і порушення процесів метаболізму.

Найчастіше до перших спроб вживання наркотичних речовин спонукає бажання спробувати щось нове, отримати новий досвід, часто під впливом так званих «друзів». Отож перш ніж отримати цей, м’яко кажучи, сумнівний досвід, варто замислитися, як він вплине на ваше подальше особисте життя та життя ваших близьких.

Сергій Степченко, лікар-психіатр поліклінічного відділення КП «Полтавська ЦРКЛ ПМР»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

one + three =