САМОЛІКУВАННЯ ГРИПУ ЗАГРОЖУЄ СЕРЦЮ І СУДИНАМ

…У сезон підйому захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції в аптеках шикуються черги людей із характерними ознаками: кашлем, нежитю, температурою. Причому в багатьох випадках, на жаль, звертаються не з рецептами лікаря – просять поради у фармацевтів або обирають препарати на власний розсуд.

Чим загрожує серцево-судинній системі таке легковажне ставлення до свого здоров’я, запитуємо лікаря-кардіолога комунального підприємства «Полтавський обласний клінічний медичний кардіоваскулярний центр Полтавської обласної ради» Людмилу Сергеєву.

Людмило Петрівно, якими ускладненнями загрожують грип та респіраторні вірусні інфекції серцю і судинам?

– Вірус грипу вирізняється особливою здатністю проникати у серцевий м’яз – міокард – і викликати його запалення, тобто міокардит. Більшість ускладнень після грипу припадає на серце, внаслідок чого можливі серйозні зміни в його роботі.

При своєчасному діагностуванні й правильному лікуванні запалення серцевого м’яза проходить доволі спокійно і хворий одужує. Але якщо захворювання не виявляється і протікає без належного лікування, це може призвести до серцевої недостатності. Слід пам’ятати, що кожен десятий, хворий на міокардит, без необхідного лікування помирає.

– Як зрозуміти, що вірус грипу дав ускладнення на серце?

– Є ряд симптомів, за яких варто терміново звертатися до кардіолога. Це біль в області грудної клітини, збої серцевого ритму, що не мають нічого спільного з фізичними навантаженнями. Грип уже минув, а людина відчуває сильну втому, пітніє, виникають набряки ніг. Найменше фізичне навантаження, наприклад, ходьба, викликає задишку. Ознакою міокардиту є також підвищення температури тіла після грипу.

Якщо в людини, яка захворіла на грип, уже були певні проблеми із серцем, після перенесеного захворювання вони можуть загостритися. Тому навіть якщо симптомів загострення немає, слід проконсультуватися з лікарем-кардіологом.

Як не зашкодити серцево-судинній системі, лікуючись від грипу?

– Треба скрупульозно виконувати поради лікаря. Наше серце «не любить» прискореного серцебиття, а, наприклад, гірчичники та банки, так само, як і горілка з перцем чи перець, засипаний у шкарпетки, його прискорюють. Можна спровокувати аритмію. Людям із серцево-судинними хворобами протипоказано парити ноги.

При грипові температуру, за потреби, збивають раз на добу проти ночі. Робити це слід м’яко – різке зниження температури також шкідливе для судин. Падає тиск, серце починає “тріпотіти”. Може розвинутися серцева недостатність. Найбезпечніше знижувати температуру тіла холодною водою, розведеною пополам з оцтом. Компрес кладуть у пах, під пахви, на лоб. Тоді збільшується тепловіддача організму.

Запобігти грипу допоможе щеплення, особливо людей із груп ризику та тих, хто за посадою спілкується з великими групами населення.

Для профілактики грипу та ГРВІ треба заздалегідь підвищувати захисні можливості організму. Вітаміни вживати не лише під час хвороби, а регулярно, щодня, причому природного походження – зі свіжими сезонними фруктами та овочами. Потрібні фізичні вправи, свіже повітря, раціональне харчування. Сімейні лікарі розповідають про це щодня.

 І головне: при підвищенні температури треба одразу звертатися до лікаря.

Довідково:

Симптоми грипу: раптовий початок хвороби, головний біль, ломота у м’язах та суглобах, біль у горлі, підвищення температури тіла до 38 °С і більше, кашель, в окремих випадках – блювота і діарея.

Для попередження зараження важливі часте миття рук із милом, вологе прибирання поверхонь та користування одноразовими носовими хустинками. Найкраща профілактика грипу – щорічна вакцинація. Імунізація зменшує ймовірність захворіти на грип,  уникнути серйозних ускладнень, госпіталізації та смерті від захворювання.

У рамках проекту Світового банку  та МОЗ України. За підтримки Полтавської облдержадміністрації.

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

3 × 4 =