СЬОГОДНІ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ЗІ СНІДОМ

Об’єднання зусиль на шляху подолання прихованої епідемії  ВІЛ в Україні. Забезпечення доступу до тестування на ВІЛ.

Державна політика України у сфері ВІЛ визначена основними напрямками діяльності: запобігання поширенню ВІЛ-інфекції серед громадян, захист та забезпечення прав людей, що живуть з ВІЛ, надання медичної допомоги людям, які живуть з ВІЛ, соціальний захист населення. Проте активність епідемічного процесу ВІЛ-інфекції в Україні продовжує підтримуватись за рахунок прихованого компоненту. Щорічно в Україні кожна п’ята ВІЛ-позитивна людина, яка виявлена за результатами лабораторних досліджень, залишається поза медичним обліком. До того ж, близько 20% людей, що живуть з ВІЛ(ЛЖВ), які вже перебувають на обліку, не звертаються до закладів охорони здоров’я.

Послуги з тестування на ВІЛ  займають основне місце в діагностиці ВІЛ інфекції, оскільки без своєчасної та якісної діагностики неможливо досягти необхідних результатів. За оціночними даними кількість осіб, що можуть мати ВІЛ-інфекцію по Полтавській області складає 4 900, отже,  1319 осіб має ВІЛ інфекцію  і не знає про свій ВІЛ статус та  не перебуває на обліку в медичних закладах області.  Саме тому  зроблено акцент на збільшення охоплення надання послугами з тестування, в тому числі швидкими тестами в закладах охорони здоров’я  Полтавської області незалежно від місця розташування та рівня надання медичної допомоги.

Тож децентралізація полягає в тому, щоб частину роботи по  тестуванню, диспансеризації та контролю за проведенням АРТ брали на себе лікарі кабінетів Довіра та лікарі первинної ланки, долучаючи до цього і неурядові  організації. В Полтавській області в 2020 році функціонують 23 сайти АРТ (в 2018 році 13 сайтів). Робота по децентралізації медичних послуг на ВІЛ уже  має позитивні наслідки, про це свідчить зниження кількості пацієнтів зі СНІДом, та як наслідок зменшення показника смертності майже у 5 разів в порівнянні з 2010 роком. Захворюваність на СНІД  за 6 місяців  2020 року склала 1,4 на 100 тисяч населення (2019 р – 2,7 на 100 тис. нас.). Зменшився і показник смертності від СНІДу і  склав в 2020 році 2,4 на 100 тисяч населення, показник відповідного періоду  2019 року  складав  2,9 на 100 тисяч населення. Однак, прогрес розвивається набагато повільніше, ніж необхідно для досягнення заявленої на 2020 рік цілі щодо зниження показників захворюваності та смертності від СНІДу. Високі показники смертності обумовлені у більшості випадків  діагностуванням в пізніх стадіях захворювання, низькою прихильністю як до антиретровірусного так і до протитуберкульозного лікування, високим рівнем дискримінації щодо ВІЛ-інфікованих.

За даними сероепідеміологічного моніторингу впродовж 2020 року в області  проведено  23 332 обстеження на ВІЛ-інфекцію (2019 рік  – 29 950), з них у 165 осіб виявлено серологічні маркери ВІЛ, що складає 0,71% від кількості обстежень (в 2019 році -211 (0,70%). В 2020 році зменшилася кількість  обстежень за допомогою швидких тестів в порівнянні з 2019 роком (5552 – 18,5% від загальної кількості обстежень) та склала 4188 (17,9% від загальної кількості обстежень). Збільшився відсоток доведення до диспансерного нагляду  в 2020 році до 96,3% в порівнянні з 2019 – 89%. Це свідчить про якість проведення заходів серед груп підвищеного ризику по залученню їх до тестування, прицільне тестування, правильній диференціації  ВІЛ-індикаторних захворювань.

Але вагому частку виявлення ВІЛ-позитивних, як і в минулі роки складають спеціалізовані заклади, що працюють з групами підвищеного ризику щодо інфікування на ВІЛ (обласний центр боротьби з ВІЛ/СНІД, кабінети Довіра, протитуберкульозні, наркологічні, шкірно-венерологічні диспансери). Заклади первинної мережі, не зважаючи на забезпеченість діагностичними тест-системами, надають тільки 0,3% виявлення ВІЛ-інфікованих серед загальної кількості випадків інфікування по області.

Для покращення якості послуг із тестування на ВІЛ на первинному та вторинному рівнях за ініціативи  Комунального підприємства «Обласний центр профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби з ВІЛ/СНІД Полтавської обласної ради» та за підтримки міжнародних організацій  постійно проводяться тренінги, семінари для медичних працівників області, із залученням представників органів місцевого самоврядування з метою налагодження співпраці для прийняття рішень щодо вчасності і ефективності заходів протидії епідемії ВІЛ-інфекції.

Завдяки комплексу проведених заходів в 2018 році   розширився  доступ до обстежень на ВІЛ-інфекцію, збільшилася кількість обстежень за допомогою швидких тестів – всього було залучено до надання послуг з тестування на ВІЛ 65 закладів охорони здоров’я (в 2018 році 17 закладів), що призвело до скорочення термінів встановлення на диспансерний облік та наближення до лікування були розроблені та затверджені «Маршрути пацієнта по тестуванню на ВІЛ» для первинної ланки на місцевому рівні. Заклади охорони здоров’я збільшили закупівлю швидких тестів для діагностики ВІЛ за рахунок місцевих бюджетів та продовжилося  безкоштовне забезпечення швидкими тестами, що здійснюється за рахунок впровадження проектів AHF (Фундація АНТИСНІД), HL Network, HL Alliance, PEPFAR.

Обсяг профілактичних програм та лікувальних заходів у Полтавській області  ще не досягає належного рівня для суттєвого впливу на показники епідемії ВІЛ-інфекції. Відповідно до стратегії ЮНЕЙДС, що спрямована на ліквідацію епідемії до 2030 року, та з метою скорочення розриву між досягнутими та цільовими показниками каскаду допомоги для людей, що живуть з ВІЛ, необхідно одночасно реалізувати низку заходів, спрямованих на дотримання безперервного ланцюга надання послуг з тестування на ВІЛ, інтенсивне розширення антиретровірусної терапії та ефективне лікування, що в цілому впливатиме на зниження кількості нових випадків ВІЛ-інфекції та смертей, від хвороб зумовлених ВІЛ.

   Світлана Нестеренко, в.о. директора КП «Обласний центр профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІД Полтавської обласної ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

seventeen − two =