ТРЕНІНГ «РОЗБУДОВА СИСТЕМИ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я ПОЛТАВЩИНИ»: ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА

З цієї перспективної теми відбувся тренінг для фахівців, які безпосередньо реалізують в області певні напрямки громадського здоров’я.

Із районів Полтавщини, аби набути нових для себе знань та вмінь, прибули понад 30-ть представників міжрайонних відокремлених підрозділів ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України», обласних спеціалізованих закладів з профілактики ВІЛ/СНІДу та туберкульозу, інформаційно-аналітичного центру. Це лікарі із загальної гігієни, гігієни дітей та підлітків, гігієни праці, біологи, епідеміологи, бактеріологи, статистики, педіатри, фтизіатри, фельдшери тощо.

До них звернулася в.о. директора КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради» Ніна Дурдикулиєва: «Сподіваюся, все коло винесених на сьогодні теоретичних та практичних питань не тільки зацікавить вас, а й допоможе у подальшій роботі. Ми врахували при підготовці цього тренінгу те, що живемо в епоху змін, коли все більшого розвитку у нас набуває європейський досвід громадського здоров’я. Разом з вами вчимося співпрацювати в нових умовах з громадами та окремими громадянами, особливо з питань промоції здоров’я – бо в цьому наше майбутнє. Ми запросили як теоретиків та практиків з державних закладів та науковців, а також колег з неурядових організацій, які опікуються громадським здоров’ям. Бо разом ми – команда! Тому хочу, щоб ми обговорили спільний план дій з розбудови системи громадського здоров’я нашої області».

Про те, як розвивається система громадського здоров’я в нашій країні та світі розповіла Інна Бєлікова – доцент кафедри соціальної медицини, громадського здоров’я, організації та економіки охорони здоров’я Української медичної стоматологічної академії.

Спочатку вона спитала колег: «Що ви розумієте під терміном громадське здоров’я?». Учасники кожен поділилися своїми асоціаціями: захворюваність, вакцинація, екологія, харчування, психічне здоров’я, повноцінне життя тощо.

«Громадське здоров’я – заходи, що здійснює суспільство для створення умов, коли люди залишаються здоровими. Тобто названі вами теми та багато інших входять до цього кола».

Інна Володимирівна презентувала учасникам дії зі зміцнення здоров’я громади, визначені Оттавською хартією 1986 року, у Джакартській та Шанхайській деклараціях. Це і проведення державної політики, що враховує інтереси здоров’я (законодавство, фінансові заходи, оподаткування та організаційні перетворення). Важливо – створення сприятливого навколишнього середовища, розвиток особистісних навичок, соціальна відповідальність, посилення дій на суспільному рівні, переорієнтування охорони здоров’я.  

Окремо зупинилися на питанні побудови міцних партнерських зв’язків та контактів в інтересах здоров’я. Адже спільна робота по збереженню здоров’я громади можлива лише за участі та залученні відповідних партнерів з діяльності збереження здоров’я на всіх рівнях: від сім’ї, школи, місця роботи, громад до певного населеного пункту та країни.  

У Концепції розвитку громадського здоров’я України громадське здоров’я визнано як основу профілактичної медицини, що втілює основні системні заходи у сфері охорони здоров’я та спрямована на збереження як популяційного, так й індивідуального здоров’я населення. Пріоритетом розвитку такої системи є принцип, при якому інтереси здоров‘я мають враховуватися в усіх сферах державної політики.  

Учасники тренінгу дізналися про 9 принципів, за якими діє система громадського здоров’я: орієнтація на причинах захворювання, права окремих осіб у громаді, вклад всієї громади, інформаційна діяльність задля прав та можливостей членів громад, пошук інформації, доступність інформації, оперативне реагування, компетентність фахівців, об’єднання зусиль.

«Бо основне», – підкреслила пані Інна – «колективна відповідальність за рівень здоров’я населення».

Про 10 оперативних функцій та основних стейкхолдерів у розбудові системи громадського здоров’я розповів Володимир Голубєв – завідувач відділу промоції здоров’я та профілактики неінфекційних захворювань КП «ПОЦГЗ ПОР».

Він окреслив також ключові функції цієї системи: оцінка, розробка політики, забезпечення якості. Йшлося про визначення та обмін кращим досвідом, оцінку здоров’я конкретної громади, розслідування спалахів захворювань, просвітницьку роботу, партнерство зі всіма секторами, виконання законодавства, стратегічне планування, доступність до медичних послуг, взаємозв’язок з первинною ланкою надання медичної допомоги, кадрове забезпечення та лідерство.

Володимир Миколайович нагадав гасло центру громадського здоров’я: «Час обирати здоров’я!» Це реалізовувати у громадах допомагають основні стейкхолдери, що працюють у цій сфері в нашій області. Зокрема, державні організації: ГУ статистики у Полтавській області, ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України», ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області, Департаменти ОДА: охорони здоров’я, екології та природних ресурсів, соціального захисту населення, освіти і науки, ГУ Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Полтавській області. Серед неурядових організацій – ГО «Інститут аналітики та адвокації», БО «Світло надії», БФ «Громадське здоров’я», ГО «У гармонії з життям», ГО «Спорт для всіх».

Учасники тренінгу дізналися про індикатори до профілів громадського здоров’я, наповнення до існуючої он-лайн бази ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України». До цих індикаторів входять склад населення, популяційні зміни, тривалість життя, самооцінка стану здоров’я, групи захворювань, фактори ризику, фізична активність, надання медичних послуг, нещасні випадки, екологія, соціально-економічний стан тощо.

Інна Бєлікова ознайомила колег з детермінантами здоров’я населення: чинниками, що визначають здоров’я, факторами ризику виникнення хвороб, поняттям «тягар хвороб». До речі, на всі з них можна вплинути, що допоможе виправити ситуацію зі здоров’я громад: високий кров’яний тиск, шкідливі звички, неправильне харчування, недостатня фізична активність тощо.

Учасники дізналися про підхід, рекомендований ВООЗ для епідеміологічного нагляду за факторами ризику неінфекційних захворювань – STEPS (3 кроки). Це дослідження дозволяє оцінити загальний стан здоров’я учасників по декількох показниках та визначити, які несприятливі фактори впливають на здоров’я.

Повідомлялося про європейський досвід визначення причин смертності населення, індикатори для цільових орієнтирів політики Здоров’я – 2020.

 Про епіднагляд і оцінку стану здоров’я та благополуччя  населення, особливості та пріоритети епіднагляду під час пандемії поінформував присутніх лікар-епідеміолог ДУ «ПОЛЦ МОЗ України» Владислав Тертишний:  

«Епідеміологічний нагляд громадського здоров’я – це безперервний систематичний збір, аналіз, інтерпретація і поширення даних про здоров’я населення.  Це механізм, який використовується установами охорони здоров’я для стеження за станом здоров’я населення. Його мета – забезпечити обґрунтовані фактичні дані, на підставі яких установи охорони здоров’я можуть визначати пріоритети, розробляти програми і виконувати заходи щодо охорони здоров’я населення та пропаганду здорового способу життя».

Як приклад, він презентував проведений аналіз вікового розподілу підтверджених випадків COVID-19 в області  за  березень-червень 2020 року. Наводив також приклади епіднагляду за уявним спалахом сальмонельозу, викликаним забрудненим пастеризованим молоком.

Про фактори зовнішнього середовища та їх вплив на здоров’я людини розповіла Оксана Четверикова, викладач кафедри гігієни, екології та охорони праці в галузі УМСА.

«Якщо говорити про демографічні показники нашої області, то можу прокоментувати однієї фразою – ми вимираємо! Бо Полтавщина входить до п’ятірки лідерів з від’ємного приросту населення.  Чисельність населення області щорічно зменшується швидкими темпами. З 1995 року кількість дитячого населення зменшилася майже на третину. І якщо ми зараз не втрутимося, не будемо про це говорити, навіть не говорити, а кричати, то важко уявити ці наслідки».

Оксана Петрівна навела статистичні дані структури причин смертності: на 1-му місці – хвороби системи кровообігу, 2-му – новоутворення, 3-му – зовнішні причини смерті.

Вона детально зупинилася на факторах навколишнього середовища, екологічних чинниках, на що дуже впливають стан повітря, забруднення відходами, шкідливий вплив промисловості тощо. Важливий фактор – безпечне водопостачання, на що негативного впливу на Полтавщині протягом багатьох років  завдає надмірний вплив нітратів у питній воді і як наслідок – водно-нітратна метгемоглобінемія. Тому лабораторний контроль якості питної води є ключовим для подолання проблеми.

Аналіз здоров’я за регіонами виявляє повну їх залежність від напрямку господарського розвитку та екологічного стану довкілля.

 О. Четверикова акцентувала увагу учасників тренінгу на основних принципах профілактики, що входить до кола їхньої діяльності:

«Громадське здоров’я – усьому голова. Це коли люди бережуть своє здоров’я, менше хворіють, живуть довше, але при цьому пізніше потребують суттєвої медичної допомоги. Наша з вами робота з профілактики й попередження захворювань вимагає постійного вдосконалення, пошуку нових форм і методів, а аналіз зробленого дозволяє усвідомити стан проблеми та визначити подальші напрямки роботи».

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

fifteen − three =