Як часто в нашому житті ми зустрічаємо людей з інвалідністю? Досить часто, адже за даними Державної служби статистики станом на 1 січня 2021 року в Україні їх налічується 2 мільйони 703 тисячі.
Українці – люди сердечні та допитливі, тому при зустрічі з такою людиною подумки ми задаємо собі питання : « як же він, чи вона,веде свій побут, адже їм важче ніж мені?». Так, побут людей з інвалідністю відрізняється від більшості людей, а суттєвою відмінністю є надважливий пункт – реабілітація, саме вона є невід’ємною частиною життя та побуту даної категорії людей. Що ж це за «пункт» такий надважливий? Реабілітація – це відновлення втрачених функцій організму, фізичного та психологічного здоров’я.
Всі ми знаємо, що інвалідизація може бути тимчасовою, – наприклад, внаслідок отриманої травми або перенесеного захворювання, та постійною – через вроджені вади або ампутації. Реабілітації потребують як перші, так і другі.
Яка реабілітація може бути у людей із постійною інвалідизацією? В цьому випадку реабілітаційні заходи направлені, в першу чергу, на адаптацію людини до повноцінного соціального життя. Цей напрям реабілітації має назву «ерготерапія» – комплекс реабілітаційних заходів у особи із порушенням психічних або фізичних функцій організму, спрямованих на відновлення повсякденної діяльності людини з урахуванням наявних фізичних обмежень. Реабілітолог або ерготерапевт проводять зі своїм пацієнтом заняття, максимально направлені на освоєння повсякденної діяльності людини – такі як самообслуговування, приготування їжі, обслуговування житла, напрацювання трудових навиків, робота по господарству. Весь цей комплекс заходів значно полегшує життя людям з інвалідністю та членів їх родин.
Для людей із тимчасовою інвалідизацією реабілітологи мають цілу низку реабілітаційних заходів та програм, старанне виконання яких значно зменшує час інвалідизації та непрацездатності. У створенні кожної реабілітаційної програми бере участь 5-7 спеціалістів, таких як лікуючий лікар, фізичний терапевт, ерготерапевт, психолог, вузькопрофільні фахівці, для більш об’єктивного розуміння всіх нюансів часто долучаються члени сімей.
Тож, підсумуючи можна зробити висновок, що реабілітація виконує основну роль у житті людей з інвалідністю.
Володимир Скрипка, асистент фізичного терапевта КП «Кременчуцький обласний клінічний шпиталь для ветеранів війни Полтавської обласної ради»