РЕПРОДУКТИВНЕ ЗДОРОВ’Я ЖІНОК – ЗАПОРУКА ЗДОРОВОЇ ВАГІТНОСТІ

Для кожного першою і найріднішою у світі людиною є матір, яка відіграє надзвичайно важливу роль у вихованні людини, формуванні її світогляду та способу життя. Сьогодні жінки становлять 70% населення світу. Жінки сучасної України — це 54% її населення. Значення репродуктивного здоров’я жінки, як складової здоров’я в цілому важко переоцінити.

Репродуктивне здоров’я (РЗ) – це можливість зачати, виносити і народити здорову дитину. Його збереження – завдання і жінки, і чоловіка. Кожна вагітність повинна бути бажаною, а батьки майбутньої дитини – здоровими.

Основи репродуктивного здоров’я жінки закладаються ще в ранньому віці, та залежать від генетичних особливостей, наявності патології різних органів і систем організму, дії факторів зовнішнього середовища тощо. Ранній початок статевого життя, захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), в т.ч. ВІЛ / СНІД, незапланована вагітність, аборти є основними проблемами репродуктивної сфери. Стан репродуктивного здоров’я багато в чому визначається способом життя людини, відповідальним ставленням до власного здоров’я, а також рівнем її інформованості з питань репродуктивного здоров’я, можливостей його збереження та реалізації репродуктивних прав. Таким чином можна визначити ризики для репродуктивного здоров’я.

  • Спосіб життя. Хронічний стрес, низька фізична активність, невпорядковані статеві зв’язки, незбалансоване харчування, відсутність режиму навчання й відпочинку тощо.
  • Вживання тютюну, алкоголю, наркотиків.
  • Екологія. Забруднення навколишнього середовища, високий рівень радіації тощо.
  • Соціальне середовище. Низький рівень життя, безробіття тощо.
  • Спадковість.
  • Недоступність або низька якість медичних послуг.
  • Недоступність послуг з консультування та інформування.

Звісно не на всі фактори ризику для репродуктивного здоров’я ми можемо вплинути, такі як: економічні, екологічні чи соціальні. Але можна дотримуватись таких рекомендацій.

Вибір оптимального віку для народження дитини. Відкладення народження первістка до 20-річного віку матері корисне як для неї, так і для дитини.

Дотримання інтервалів між народженням дітей, необхідних для відновлення здоров’я матері. Після вагітності й пологів, для повного відновлення організму жінки, необхідно близько трьох років. Перерва між вагітностями менше двох років підвищує ризик передчасних пологів і народження дітей з малою вагою та інших ускладнень.

Уникнення небажаної вагітності та абортів, зокрема шляхом використання сучасних засобів контрацепції. Аборт як метод регулювання народжуваності є небажаним і може призводити до негативних наслідків для репродуктивного здоров’я жінки в майбутньому.

Безпечні та ефективні методи контрацепції. Лікар допоможе із вибором контрацептива, що відповідатиме найбільш прийнятному методу контрацепції, з урахуванням індивідуальних потреб і стану здоров’я.

Попередження зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом. Очевидно, що наслідки таких захворювань можуть негативно впливати на репродуктивну функцію. У випадку зараження під час вагітності ІПСШ ускладнюють її перебіг та спричиняють розвиток тяжких вад плоду.

Відмова від шкідливих звичок. Куріння, вживання алкогольних напоїв, наркотичних речовин може серйозно зашкодити репродуктивній функції, включно з розвитком імпотенції у чоловіків, ризиками для нормального перебігу вагітності, формуванням тяжких вад розвитку та інших ризиків для здоров’я дитини.

Планування та ретельна підготовка майбутніх батьків до вагітності, здоровий спосіб життя, відмова від шкідливих звичок сприяють нормальному перебігу вагітності й пологів, народженню здорових дітей.

Знання факторів, що впливають на репродуктивне здоров’я, є першим кроком на шляху до його збереження. Інформованість та грамотне використання контрацепції попередить небажану вагітність та зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом. Своєчасна діагностика і лікування цих захворювань допоможуть звести до мінімуму негативний вплив інфекційно-запальних процесів на репродуктивну функцію. Турбота про своє здоров’я, зокрема й репродуктивне, має стати нормою і культурою поведінки кожної людини та суспільства загалом.

О.С. Рекечинська,  лікар ЦПС

КНМП «Кременчуцький перинатальний центр II рівня»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

18 + 20 =