“РАЗОМ ДО ЗДОРОВ’Я” НАКАЗ

“Про організацію та проведення навчальних циклів з формування здорового способу життя „Разом до здоров’я” у закладах загальної середньої освіти області в 2020-2021 навчальному році”

На виконання спільного наказу Департаменту охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації та Департаменту освіти і науки Полтавської облдержадміністрації від 16.08.2019 № 764/285 „Про організацію та проведення навчальних циклів з формування здорового способу життя „Разом до здоров’я” у закладах загальної середньої освіти області в 2019-2020 навчальному році” для учнів, батьків та педагогів організовано та проведено відповідну роботу.

У 2019-2020 навчальному році із 594закладів загальної середньої освіти  комунальної форми власності та закладів інституційного догляду і виховання дітей (інтернатного типу) області в 567 проведено навчальні цикли „Разом до здоров’я”. Завдяки педагогам та медичним працівникам у інформаційно-просвітницькій діяльності взяли участь 126 тис. учнів та 68 тис. батьків. 

У 2019-2020 навчальному році з метою підвищення ефективності занять у  навчальних циклах „Разом до здоров’я” організатори використовували сучасні технології навчання. Зокрема: тренінги, інтерактивні та рольові ігри, учнівські проєкти, конкурси, круглі столи, диспути, дискусії, демонстрацію фільмів та соціальних роликів, проведення „Днів здоров’я”, свят тощо. Частина заходів проводилася онлайн у зв’язку з карантинними обмеженнями, спричиненими  коронавірусною інфекцією COVID-19.

Робота здійснювалася за чотирма освітніми модулями, що, з урахуванням місцевих особливостей та ресурсів, сприяло ініціативі на місцях і дозволило обговорювати найбільш актуальні теми під час проведення навчальних циклів.

Заклади освіти області розширили формат інформаційно-просвітницької роботи. Велика увага приділялася збільшенню рухової активності, переважно на свіжому повітрі, та організації здорового харчування школярів. Зокрема, проводилися рухливі ігри та музичні руханки на уроках, створено додаткові спортивні секції. Запроваджено такі форми роботи як спортивно-туристське свято „Родинне вогнище”, квест „Ми за здоровий спосіб життя”, „Тижні здорового харчування”, які завершувалися фестивалем здорової їжі та спортивними змаганнями „Мама, тато, я – спортивна сім’я”. Організація харчування здійснювалася з урахуванням побажань батьків і учнів та рекомендацій проєкту з покращення культури харчування „Нове шкільне харчування”.

Широкого поширення набуло проведення інформаційно-просвітницьких квестів „Від знання до безпеки” для учнівської молоді в містах та районах області за участю фахівців Полтавського обласного благодійного фонду „Громадське здоров’я”, педагогів, медичних працівників та конкурсів плакатів за темою „Молодь обирає здоров’я”.

Участь молоді на локаціях щодо раціонального харчування, профілактики ВІЛ/СНІДУ, ризикованої поведінки та шкідливих звичок, безпеки дорожнього руху тощо в невимушеній формі сприяла розширенню знань щодо здорового способу життя.  

У рамках проєкту „Разом до здоров’я” 49 освітніх закладів області взяли участь у Національній програмі „Traffic Challenge” та всеукраїнському змаганні з безпеки дорожнього руху Хештег-марафон #SpeakUpUkraine, зокрема щодо запобігання дорожньо-транспортному травматизму, перш за все у дітей. Призерами стали 5 закладів освіти області, у тому числі на всеукраїнському рівні – Комунальний заклад „Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №19”.

До Міжнародного дня відмови від куріння в містах, районах та об’єднаних територіальних громадах області організовано та проведено інформаційно-просвітницькі заходи з метою пропагування здорового способу життя, відмови молоді від тютюнопаління, запобігання прихованій рекламі тютюнових виробів. Зокрема у м. Полтаві проведено інтерактивний захід на базі Комунального закладу „Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №26” за участю фахівців Полтавського обласного центру здоров’я, активістів БФ „Громадське здоров’я”, викладачів та студентів УМСА. 

З метою надання практичної допомоги лікувально-профілактичним та освітнім закладам області підготовлено електронний збірник матеріалів для проведення навчальних циклів „Разом до здоров’я”, який постійно доповнюється актуальними матеріалами.

Для методистів та вчителів з основ здоров’я за участю фахівців  Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського, Полтавського обласного центру здоров’я 26.09.2019 проведено обласний науково-практичний семінар за темою „Едьютейнмент як ефективна технологія формування здоров’язбережувальної компетенції школярів”. Розглянуто ефективні технології формування здоров’язбережувальної компетенції школярів та методики реалізації проєкту „Разом до здоров’я”.

10.10.2019 відбувся семінар-тренінг „Методичні аспекти формування життєвих навичок учнів, спрямованих на заохочення до здорового способу життя”. У рамках методичного івентхолу розглянуто напрямки розвитку у школярів життєвих навичок, що сприяють збереженню та зміцненню здоров’я.

Популяризація переваг ведення здорового способу життя серед населення та висвітлення результатів спільної роботи медичних і педагогічних працівників у рамках циклів „Разом до здоров’я” здійснювалася через соціальні мережі, сайти закладів загальної середньої освіти, райдержадміністрацій та у місцевих засобах масової інформації.

Враховуючи вищезазначене та на виконання Закону України „Основи законодавства України про охорону здоров’я”, Указу Президента України „Про національну стратегію з оздоровчої рухової активності в Україні на період до 2025 року „Рухова активність – здоровий спосіб життя – здорова нація”, Стратегії розвитку Полтавської області до 2027 року, з метою підвищення ефективності проведення навчальних циклів „Разом до здоров’я”,

НАКАЗУЄМО:

1. Вважати пріоритетною спільну роботу медичних і педагогічних працівників у рамках навчальних циклів „Разом до здоров’я” щодо формування здорового способу життя учнівської молоді та ціннісного ставлення до власного здоров’я, покращення фізичного розвитку.

2. Керівникам  Департаменту охорони здоров’я та соціального розвитку (м. Полтава), управлінь охорони здоров’я Кременчуцької та Горішньоплавнівської міських рад, закладів охорони здоров’я області, керівникам органів управління освітою райдержадміністрацій та міськвиконкомів, об’єднаних територіальних громад, директорам закладів інституційного догляду та виховання дітей (інтернатного типу) обласного підпорядкування, директорам закладів загальної середньої освіти м. Полтави:

2.1. До 10.09.2020 провести в містах та районах спільні медико-педагогічні наради для визначення місцевих пріоритетів та напрямів у зазначеній роботі з дотриманням усіх протиепідемічних заходів щодо недопущення поширення на території області гострої респіраторної хвороби COVID-19.

2.2. До 17.09.2020 видати спільні накази органів управління освітою та закладів охорони здоров’я про організацію навчальних циклів щодо формування здорового способу життя „Разом до здоров’я” у 2020-2021 навчальному році в районах та містах області, копії наказів та протоколів спільних медико-педагогічних нарад направити до Департаменту освіти і науки облдержадміністрації та Комунального підприємства „Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради”.

2.3. З метою ефективного управління діяльністю, пов’язаною з впровадженням навчальних циклів з формування здорового способу життя „Разом до здоров’я”, окремим наказом передбачити створення робочої групи з числа  відповідальних осіб закладів охорони здоров’я,  органів управління освітою райдержадміністрацій, міськвиконкомів, об’єднаних територіальних громад, затвердити її склад та розподіл функціональних обов’язків її членів.

2.4. До 17.09.2020 відповідно до орієнтовного тематичного плану з реалізації циклів медичних та гігієнічних знань „Разом до здоров’я” в закладах загальної середньої освіти Полтавської області (додаток 1) провести:

2.4.1. Опитування серед вчителів, батьків, учнів з метою уточнення найбільш актуальних тем та внесення коректив у навчальні програми. 

2.4.2. Затвердити плани-графіки проведення тематичних заходів з включенням їх до планів освітньої роботи закладів загальної середньої освіти та до планів проведення профілактичної роботи закладів охорони здоров’я.

2.4.3. Визначити організаторів та виконавців.

2.4.4. З метою складання достовірних звітів передбачити поточний облік проведених заходів.

2.5. До 15.05.2021 надати Департаменту освіти і науки облдержадміністрації та Комунальному підприємству „Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради” звіт про результати реалізації програми циклів медичних та гігієнічних знань „Разом до здоров’я” в закладах загальної середньої освіти Полтавської області у 2020-2021 навчальному році відповідно до форм додатку 2 за підписами керівників органів управління освітою, закладів інституційного догляду і виховання дітей (інтернатного типу) області, закладів охорони здоров’я.

3. Комунальному підприємству „Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради” спільно з Полтавським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського забезпечити надання організаційно-методичної та практичної допомоги у впровадженні заходів „Разом до здоров’я”.

4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника директора, начальника управління лікувально-профілактичної допомоги населенню та медичних кадрів Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Курилка Ю.В. та заступника директора, начальника управління загальної середньої, дошкільної, спеціальної освіти, фінансової та кадрової роботи Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Власюк Г.Б.

Директор Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації                    
В. ЛИСАК
Директор Департаменту освіти і науки облдержадміністрації                                      
В. КОВАЛЬСЬКА  

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

20 + three =