РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ: РАННЯ ДІАГНОСТИКА РЯТУЄ ЖИТТЯ

Жовтень – місяць обізнаності про рак молочних залоз. 

Місячник обізнаності, як і Всесвітній день  боротьби з раком молочної залози (20 жовтня) покликані привернути увагу світової спільноти до проблем профілактики, раннього виявлення, діагностування, якісного лікування, реабілітації та паліативної терапії цієї страшної недуги.

Рак молочної залози є однією з найгостріших проблем жіночого здоров’я і займає перше місце серед онкологічних захворювань всього жіночого населення (16% всіх випадків раку). Щорічно в світі діагностується 1 250 000 випадків цього захворювання.

В Україні статистика теж невтішна – за останніми даними Національного канцер-реєстру  минулого року діагноз  “рак молочної залози” почули понад 13 тисяч жінок.  Померло через цю хворобоу майже 5 з половиною тисяч українок. Тобто щотижня понад 100 українських жінок помирають від раку молочної залози.  Кожна десята після встановлення діагнозу не прожила навіть одного року.

Найвищі показники захворюваності на рак молочної залози серед українок віком понад 60 років, хоча захворюваність значно зростає уже з 30 років. Кожній четвертій жінці рак грудей діагностують вже на ІІІ-ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується.

Рак молочної залози – злоякісна пухлина залозистої тканини молочної залози. Це багатофакторне захворювання, розвиток якого пов’язаний зі зміною генома клітини під впливом зовнішніх факторів і гормонів (мутацій у ДНК, що виникають із невстановлених наразі причин), внаслідок чого здорові клітини молочної залози перетворюються в ракові.

Фактори ризику, що посилюють ймовірність розвитку раку грудей, кілька.

  1. Індивідуальні фактори: вік (ризик розвитку захворювання підвищується в віці після 40 років); стать (у жінок ймовірність захворіти на рак молочної залози приблизно в 100 разів вища, ніж у чоловіків); раніше перенесений рак молочної залози або рак яєчників.
  2. Спадковість (сімейна схильність).
  3. Ендогенні і екзогенні гормональні чинники: особливості менструального циклу (початок ранньої менструації (до 12 років), менопауза після 55 років); безпліддя, наявність абортів в анамнезі, перші пологи у віці старше 30 років, застосування оральних контрацептивів і замісна гормонотерапія.
  4. Спосіб життя – зловживання алкоголем, куріння, зайва вага і ожиріння, фізична інертність.
  5. Несприятливі чинники навколишнього середовища – погіршення екології, радіація (опромінення з терапевтичною метою і часте флюорографічне дослідження).
  6. Передпухлинні захворювання молочної залози (фіброзно-кістозна мастопатія та інші).
  7. Супутні захворювання ендокринної системи (гіпотиреоз, цукровий діабет), серцево-судинні (артеріальна гіпертензія), репродуктивної системи (міома, ендометріоз).

Рак – захворювання, що розвивається поступово, на самих ранніх стадіях ніяк не проявляючи себе. Такі стадії як нульова, перша і друга вважаються ранніми, і на цих етапах шанси на успішне лікування досить великі. Якщо ж рак був виявлений на третій або четвертій стадії, істотно підвищується ризик летального результату.

Основними методами, що дозволяють своєчасно виявити це захворювання і в подальшому проводити якісне лікування, є:

 – самообстеження молочних залоз, яке необхідно проводити на 7-10-й день менструального циклу для жінок фертильного віку – коли проходить набухання і больові відчуття в області грудей, або в будь-який день місяця для жінок у менопаузі;

– клінічне обстеження – профілактичний медичний огляд слід проходити щорічно;

– мамографія – рекомендована всім жінкам у віці після 40 років;

– ультразвукове обстеження – регулярно проходити жінкам із мастопатією, а в інших ситуаціях – за призначенням лікаря.

Негайно звертайтесь до лікаря, якщо виявили наступні патологічні зміни молочної залози: будь-які новоутворення в грудях – якщо спостерігається наявність безболісних ущільнень або пухлиноподібних утворень; виділення будь-якого характеру з соска, ерозії, кірочки, лусочки, виразки в області соска, ареоли; деформація, набряк, зміна розмірів молочної залози; втягнення соска; збільшення пахвових або надключичних лімфовузлів; відчуття дискомфорту або незвичний біль в одній з молочних залоз.

Ірина Дейнека, лікар ЗПСМ АЗСПМ№ 7 КП «ЦПМСД №1 ПМР»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

seventeen − 8 =