ПСИХОЛОГ ЗНАЄ ВИХІД. НОВИЙ ДОСВІД ВИПРОБУВАННЯ НА СТІЙКІСТЬ ПІСЛЯ COVID-19

23 квітня – Всеукраїнський день психолога

Психологічна служба – важлива складова медичної допомоги населенню у ліквідації наслідків як коронавірусної хвороби, так і життя в умовах пандемії.

Ми разом, за принципом «тут та тепер», формуємо свій досвід проживання або виживання під час пандемії. Кожен, як може, «перетравлює» надлишкову тривогу та відчай від невизначеності; безсилля перед інформацією, що кардинально змінюється щодня, не залишаючи нам шансу на власний вибір.  У цьому розмаїтті думок та поглядів ми не помічаємо, як нас охоплює ще один «емоційний вірус» – паніка та стрес.  Ми відчуваємо тотальну недовіру, тривожне очікування, невпевненість, страх за близьких, загрозу матеріальному становищу, марність довготривалого планування тощо. Ми постійну тримаємо якусь оборону, боїмося заразити інших, гніваємося на сьогодення, втрачаємо віру в професійну компетентність та спроможність медичної галузі в цілому.

Новостворений термін «постковідний синдром»  ще більше посилює соціальну паранояльність.  Страх і тривога інколи бувають нестерпними.

Першими відповідають на виклики пандемії медичні працівники. На додаток до емоційних стресів, вони переживають ще й екстремальні навантаження, підвищений ризик інфікування, переживають ситуації і практики, що відрізняються від звичних у рази. Для підтримки медиків потрібно створити та впровадити ефективні методи на постійній основі – запитавши у них самих,  що їм потрібно в першу чергу. 

Лінія психологічної допомоги для медпрацівників та жителів Полтавської області організована рік тому фахівцями Центру психічного здоров’я (психологами, психотерапевтами) КП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги ПОР». Проводяться індивідуальні консультації (можливий онлайн формат). Проведено вже 470 сеансів. Під час зустрічей на перший план виходить самоцінність людини, як особистості, в сучасному стресовому житті. Також фахівці Центру психічного здоров’я пропонують груповий формат для медпрацівників за принципом дебрифінгу – групової кризової інтервенції, під час яких можна спільно обговорювати свої проблеми, швидко повертати особисту та професійну рівновагу. Зустрічі можуть проводитися як в приміщенні Центру психічного здоров’я, так і на виїзді до медичних закладів області. Телефон для інформації – (0532) 65- 39- 27, або (095) 182- 22- 75.

Ще у 2019 році дослідження вчених Stanford University  School of Medicine показали, що можна згрупувати запити медичних працівників, які працюють з коронавірусною хворобою, за темами: «Вислухайте мене», «Захистіть мене», «Підготуйте мене», «Підтримайте мене», «Попіклуйтесь про мене». Це ті найважливіші потреби, які дозволять медичним працівникам залишатися ефективними, працювати за межами «звичного професійного досвіду».

Вирішити ці запити вже зараз можуть допомогти психологи, які працюють у сфері охорони здоров’я. Тож чи можуть вони впоратися із запитами суспільства і медичної галузі зокрема щодо проживання в пандемії? Так! Подібного досвіду проживання в пандемії немає ні в кого,, але професійні знання захищають. Навички спонтанної самоорганізації, толерантність до невизначеності, дбайливе ставлення до власного психічного здоров’я дають право формувати особисту «психологічну вакцину» проти примусових обмежень життєдіяльності, втрати контролю, тривоги, розчарування, сорому, гніву, провини, смутку, страху.

Вітаю колег із професійним святом. Бажаю міцного здоров’я та натхнення. Життя цікаве і значно більше, ніж ковід, а людство – більше, ніж пандемія!

Наталія Супруненко, психолог, начальник Центру психічного здоров’я КП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради».

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

11 + 7 =