ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я – ШЛЯХ ВІД РОЗУМІННЯ ДО УСВІДОМЛЕННЯ

10 жовтня с 1992 року відзначається як Всесвітній день психічного здоров’я. За визначення ВООЗ, психічне здоров’я – це стан благополуччя, при якому кожна людина може реалізувати свій власний потенціал, воратися із життєвими стресами, продуктивно та плідно працювати, а також робити внесок у життя своєї спільноти…Кожного року ця інформація актуалізується у суспільстві. Цей рік створив передумови для неформального розуміння важливості психічного здоров’я у житті кожного з нас.

«Нарешті!» – скажете ви. А чи є так насправді?

В Україні прийнята Концепція розвитку охорони психічного здоров’я на період до 2030 року, спрямована на розв’язання проблем розвитку держави. Вона довгострокова, виконуватиметься центральними і місцевими органами виконавчої влади шляхом розробки та реалізації плану заходів із розвитку охорони психічного здоров’я в Україні.

Є розуміння на державному рівні, на рівні особистісному ми навіть це відчуваємо. А що далі?

Можливо настав час дій, коли мало знати – потрібно усвідомити і діяти згідно власних інтересів стосовно психічного здоров’я для досягнення цього славнозвісного стану благополуччя. Важливо пам’ятати, що людина в цивілізованій державі може мати психічне здоров’я , як вибір, а не як привілею.

Існують категорії визначення психічного здоров’я, а саме: безпечна прив’язаність до інших, автономність, інтегрована ідентичність, стійкість, реалістична та надійна самооцінка, витривалі цінності, емоційне саморегулювання, інтроспекція, менталізація, гнучкість механізмів захисту, здатність бути наодинці, здатність оплакувати. Ці терміни зрозумілі для професійної спільноти, для широкого загалу важкі для сприйняття. Чи легко розібратися в них самостійно пересічному громадянину? Безперечно ні. Тому, на мій погляд, початок усвідомлення важливості психічного здоров’я на індивідуальному рівні починається з психологічної просвіти, а не із зручного популярного тлумачення.

Бажаю усім нам мати сили, робити кроки назустріч собі, важливо не просто йти, а йти у правильному напрямку. Завжди поруч, з вашої волі, можуть бути фахівці з сфери охорони психічного здоров’я. Зберігайте почуття власної гідності, знайдіть свого фахівця, делегуйте йому професійну турботу про власне психічне здоров’я.

Наталія Супруненко, начальник Центру психічного здоров’я КП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги ПОР».

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

four × 3 =