ПСОРІАЗ У ДІТЕЙ

Псоріаз  – одна з найактуальніших проблем клінічної дерматології.

    За даними Міжнародної Федерації асоціацій псоріазу (International Federation of Psoriasis Associations) поширеність псоріазу в світі коливається в межах 1,2-5%, а середній показник поширеності становить близько 3 % від загальної популяції. В Україні налічується близько 1,2 млн. людей, які хворіють на псоріаз.

     Захворювання може виникати як у дитячому, так і в дорослому віці. Без лікування або за неналежного лікування псоріаз стає причиною ураження суглобів, вісцеральних систем організму, нерідко супроводжується вторинними мікробними ураженнями шкіри та суперінфекцією. Псоріаз суттєво знижує якість життя пацієнта. На жаль, відсьогодні псоріаз значно «помолодшав». І якщо ще 20 років тому пацієнти віком молодше 6 років зустрічались дуже рідко, то зараз псоріаз реєструється навіть у немовлят.

     Псоріаз у дітей відрізняється нетиповістю головних ознак і деякою своєрідністю, особливо у грудних дітей. Фактори ризику розвитку хвороби у дітей наведені у таблиці.

Псоріаз належить до генетично детермінованих захворювань, з аутосомно домінантним типом успадкування. Спровокувати його може неадекватна харчова поведінка – вживання значної кількості солодощів, жирної їжі. Провокуючим фактором можуть стати фізичні стреси (переохолодження, травми, підвищена інсоляція) та емоційно-психічні (переляк, смерть близьких, розлучення батьків, проблеми у школі).

Клінічний перебіг псоріазу у дітей та підлітків має свої особливості. Це може бути нетипова локалізація висипки (великі складки, ділянки, що зазнають впливу тертя або травмування); ураження шкіри обличчя, волосистої частини голови за типом себорейного дерматиту; висипка супроводжується свербінням, іноді значним; наявність ексудативних форм з явищами мацерації, інколи мокнення з утворенням нашарувань кірко-лусочок.

Інверсний псоріаз – це переважна локалізація висипки у великих складках та ділянці промежини, дуже часто на першому році життя. У дітей можливе поєднання проявів псоріазу з алергічними реакціями, переважання краплиноподібних форм унаслідок перенесених бактерійних та вірусних інфекцій – частіше в більш старшому віці, імітування клінічної картини інших дерматозів (кандидози, атопічний дерматит, екзема); відсутність інфільтрації висипки, наявність еритематозних плям із чіткими межами. Патогномонічна «псоріатична тріада» слабо виражена або взагалі відсутня. Це можна пояснити тим, що бляшки дещо западають у центрі, а лусочкові нашарування різко виражені.

У дітей рідко трапляються варіанти ускладнень псоріазу, псоріатична еритродермія і псоріатична артропатія. Суглоби у дітей майже не вражаються. Псоріатична еритродермія може розвинутися у дітей, якщо в прогресивній стадії застосовувати подразнюючу місцеву терапію, ультрафіолетове опромінення.

    Діагноз псоріазу встановлюється по зовнішньому вигляду та локалізації висипу (тобто ad oculus). Вважається недоцільним проведення біопсії, оскільки ця маніпуляція є травматичною для дитини і може спровокувати загострення процесу.

     Лікування псоріазу є досить проблематичним. У дитячому віці лікування повинно бути мінімальним. Починають, обов’язково, із препаратів місцевого застосування.

     Для поліпшення якості життя необхідно використовувати спеціальні косметичні креми та   лосьйони, а при ураженні волосяної частини голови – спеціальні шампуні. Але навіть у дітей реєструються форми з ураженням суглобів. В цих випадках призначаються препарати для системного використання – цитостатики або імунобіологічні препарати.

     Враховуючи розповсюдженість псоріазу та варіабельність клінічного перебігу, складний патогенез, неоднозначність – терапевтичних втручань: проблеми псоріазу (як у дорослих, так і у дітей) – це мультидисциплінарна проблема.

Наталія Білаш, лікар-дерматовенеролог дитячий консультативної поліклініки КП «ПОДКЛ»                        

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

4 × five =