ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО ЛАВ ДОНОРІВ КРОВІ

14 червня – Всесвітній день донора крові. Він присвячений людям, які, здаючи власну кров та її компоненти, рятують життя іншим. Саме слово «донор» походить від латинського «дono» – дарую. Донорам притаманні такі важливі людські цінності, як альтруїзм, співчуття й турбота про інших.

Донорство надзвичайно важливе для своєчасного надання трансфузійної допомоги постраждалим військовослужбовцям, пацієнтам, що лікуються в гематологічних, опікових, травматологічних, гінекологічних, реанімаційних та інших відділеннях лікувально-профілактичних закладів, для регулярного поповнення запасів компонентів крові.

У процесі вивчення відновлювальної функції організму встановлено, що разова здача 450 мл крові нешкідлива для організму. При цьому донори рідше хворіють деякими гострими та хронічними, онкологічними захворюваннями, порушеннями судинної системи, рідше хворіють на атеросклероз.

Згідно із ст.2 Закону України “Про донорство крові і її компонентів”, донором може стати будь-який дієздатний громадянин України віком від 18 років, який пройшов відповідне медичне обстеження і не має протипоказань, визначених Міністерством охорони здоров’я України.

Кров складається з рідкої частини – плазми, в який знаходяться формені елементи крові (еритроцити, лейкоцити, тромбоцити). В організмі людини міститься близько 4-5л крові. В еритроцитах знаходиться фарбуюча речовина гемоглобін, який швидко з’єднується з киснем і надходить усім  органам та тканинам організму. Без кисню неможливий жодний процес в організмі.

Лейкоцити виконують захисну (імунну) і бар’єрну функції, знешкоджують патогенні мікроорганізми. Тромбоцити грають велику роль в процесі згортання. Без них людина може загинути від кровотечі при найменших подряпинах.

Цільна кров широко використовується в лікувальній практиці: для зупинки кровотечі, порушеннях згортання крові (гемофілія та інші), сепсисі, операціях, пологах, при лікуванні анемій, інтоксикаціях.

Плазму крові використовують в нативному (рідкому) та замороженому, висушеному вигляді. Використовують при шокових станах, інтоксикаціях, кровотечах та опіках.

З цільної крові отримують препарати крові, які діляться на гемостатичні, антианемічні та стимулюючої дії. До препаратів гемостатичної дії відносяться фібриноген, який використовується при кровотечах у хірургічній та акушерсько-гінекологічній практиці. Тромбін, гемостатична губка, імунологічні препарати (імуноглобулін людини) використовуються для профілактики та лікування кору, коклюшу, гепатитів тощо. До антианемічних препаратів належать гемостимулін, ферковен та інші. Всі ці вкрай необхідні препарати отримують завдяки донорам, яки здають свою кров.

Перед здачею крові слід гарно відпочити, виспатись, добре почуватися.

Під час забору крові з метою профілактики СНІДу та інших інфекцій використовується тільки одноразовий стерильний інструментарій: списоподібні голки для взяття крові з пальця, стерильні полімерні системи для взяття і переливання крові. Кожен донор безкоштовно обстежується на СНІД, сифіліс, гепатити В, С.

Мільйони людей зобов’язані своїм життям тим, кого вони ніколи не бачили.  Хто добровільно здає кров, не отримуючи за це ніякої винагороди. Саме цим неоспіваним героям присвячується Всесвітній День донора крові. Не будьте байдужими – приєднуйтеся до лав донорів та здайте кров людям, які її потребують.

Андрій КАЗАКОВ, лікар-хірург кабінету переливання крові КНП «Чутівська ЦЛ».

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

2 × one =