ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ БРОНХІАЛЬНОЇ АСТМИ

До Всесвітнього дня боротьби проти астми та алергії

Бронхіальною астмою можуть хворіти люди усіх вікових груп, але найчастіше це діти та молодь. Такі тенденції є однаковими як в Україні, так і в інших країнах світу. Це зумовлено забрудненням довкілля, збільшенням алергізації населення, погіршенням генофонду нації.

Причини бронхіальної астми

Причини, які зумовлюють запалення дихальних шляхів у хворих на бронхіальну астму, точно не визначені, але чітко відомі фактори ризику розвитку цього захворювання.

Найбільшим сприяючим фактором ризику розвитку бронхіальної астми є атопія — здатність організму до синтезу великої кількості реагінів (ІдЕ) у відповідь на дію алергенів довкілля. При цьому у хворих відмічають позитивні шкірні проби з алергенами, а в анамнезі є вказівки на різноманітні прояви алергій. Атопія часто зустрічається у хворих на бронхіальну астму, а також у їх ближзьких родичів. Здатність до синтезу ІдЕ перебуває під генетичним контролем і передається спадково.

Іншим важливим сприяючим фактором бронхіальної астми є змінена спадковість. Спадкову сімейну схильність до бронхіальної астми виявляють більше ніж у 40% хворих. Якщо один із батьків хворіє на бронхіальну астму, ймовірність виникнення цієї хвороби у дитини становить 20-30%. Якщо хворіють обоє батьків, вона досягає 75%.

Гіперреактивність бронхів – це підвищена чутливість нижніх дихальних шляхів до різних стимулів-подразнювачів у осіб зі спадковою схильністю, або алергічних реакцій. Ця гіперчутливість формується у відповідь на дію певних алергенів, більшість яких міститься у повітрі (пилок рослин, домашній і бібліотечний пил, шерсть та епідерміс домашніх тварин, пух домашніх птахів.

Найпоширеніші алергени

Основним представником побутових алергенів є домашній пил. Алергенні властивості домашнього пилу зумовлені, найперше, кліщами.

Місцями розмноження і розміщення кліщів є постільна білизна ковдри і перини, м’які меблі. Алергенну активність мають фекалії кліщів — частинки розміром 10-20 мкм, які можуть потрапляти у дихальні шляхи людини. Крім того, домашній пил містить частинки епідермісу людини і домашніх тварин, алергени комах і тарганів, а також пліснявих грибків. Бронхіальна астма, зумовлена сенсибілізацією до домашнього пилу, має такі характерні ознаки: часті нічні напади задухи при більш тісному контакті хворого з постільною білизною; напади бронхіальної астми припиняються або настають значно рідше, якщо хворий змінює місце проживання (у готелі під час відрядження, у лікарні, у родичів, на іншій квартирі); спостерігаються загострення бронхіальної астми у холодну пору року, коли відчувається вологість повітря у приміщенні, зменшується частота провітрювання.

До інших алергенів відносяться епідермальні алергени – це частинки епідермісу та шерсті тварин (собак, кішок, корів, коней, свиней, кролів), птахів, алергени епідермісу і волосся людини. Крім того, алергени містяться у слині, сечі, фекаліях тварин та птахів. З-поміж усіх свійських тварин найбільше алергенів є у кішки.

Алергени комах (найчастіше бджіл, джмелів, комарів, тарганів) потрапляють в організм людини через кров при укусах, інгамеційним або контактними шляхами. Дуже сильним алергеном є дафнії – компонент корму акваріумних рибок.

Пилок багатьох рослин містить білки, що мають алергенні властивості і зумовлюють алергози (алергічний риніт, кон’юктивіт, бронхіальну астму). Полінози спричиняють більш як 200 видів рослин, пилок яких має розміри до 30 мкм і проникає з повітрям глибоко у нижні дихальні шляхи людини. До розвитку бронхіальної астми може призводити пилок трав (пирій, кропива, щавель, амброзія), пилок квітів (жовтець, маргаритка, мак, тюльпан, кульбаба), пилок кущів (ліщина, бузина, бузок, глід, шипшина), пилок дерев (береза, дуб, ясень, ялинка, сосна, тополя, каштан). Найчастіше пилкова бронхіальна астма виникає і загострюється навесні (з середини квітня до кінця травня) і влітку (у червні і липні, коли цвітуть лісові трави та у серпні, коли цвітуть бур’яни).

Алергію до грибків виявляють у 70-75% хворих на бронхіальну астму. Грибки та їх спори входять до складу домашнього пилу. Спори пліснявих грибків інгаляційним шляхом потрапляють до інших дихальних шляхів людини. Стан хворих погіршується при вологій погоді, особливо за наявності плісняви на стінах.

Причиною бронхіальної астми є харчова алергія у 1-4% дорослих хворих. Найсильніші алергічні властивості виявляють такі продукти: молоко, курячі яйця, риба, м’ясо, пшеничне борошно. Деякі продукти можуть спричинити розвиток бронхіальної астми у зв’язку з великим вмістом у них біогенних амінів та їх лібераторів (цитрусові, полуниця, суниця, томати, шоколад, ананаси), а також спеціальних харчових добавок і барвників (консерви кондитерські вироби, ковбаси, сосиски, соки тощо).

У 2-15% хворих причиною розвитку бронхіальної астми є виробничі фактори. Відомо близько 200 речовин, які призводять до розвитку бронхіальної астми. Найчастіше це пил деревини, квіти (при вирощуванні в теплицях), пшеничне борошно (у хлібопекарській промисловості), тютюн, чай. Тагато алергенів у тваринництві, в зоопарках, у фармацевтичній промисловості, медичних закладах.

Особливо важлива роль гострих респіраторних вірусних інфекцій, спричинених вірусами грипу, риновірусом, вірусом парагрипу.

7 мільйонів людей щороку вбиває тютюн. З них понад 890 тисяч людей передчасно помирає від захворювань, спричинених вторинним димом. І астма є одним із них. Тютюновий дим містить велику кількість речовин, що подразнюють, отруюють епітелій бронхів, значно пригнічують місцевий імунітет.

Чи не найбезпечнішим чинником негативного впливу на дихальні шляхи людини є пасивне куріння. Адже пасивний курець не звик до постійного контакту з  тютюновим димом, його організм,  тим більше – дитячий, є значно вразливішим. Захистіть себе та своїх рідних від пасивного куріння, позбудьтеся тютюнової залежності і тим самим обмежте себе від багатьох небезпечних хвороб!

Перебіг бронхіальної астми погіршується, а симптоми загострюються під дією фізичного навантаження, вірусної респіраторнщї інфекції; вплив зовнішніх алергенів (харчових, домашнього пилу, пліснявих грибків, тарганів, епідермісу свійських тварин, пуху птахів, пилку рослин);  тютюнопаління; перепадів температури повітря; сильних емоцій (плач, сміх); хімічних аерозолів (одеколон, дезодорант, пральні порошки); деяких медикаментів; ожиріння.

Клінічні прояви та лікування бронхіальної астми

До них відноситься епізодичне свистяче дихання з утрудненням при видоху; кашель (більше вночі та при фізичному навантаженні); епізодичні свистячі хрипи в легенях; повторна скутість грудної клітки.

Прояви симптомів здебільшого посилюються вночі та рано вранці – вони зазвичай і пробуджують хворого.

Метою лікування бронхіальної астми є контроль симптомів, в тому числі нічних, та симптомів, спричинених фізичним навантаженням. Лікування дозволить попереджувати загострення захворювання та досягти кращих показників функції дихання, підвищити якість життя хворих, попередити інвалідність та смертність від бронхіальної астми.

Медикаментозна терапія бронхіальної астми проводиться з використанням різних шляхів введення препаратів: інгаляційного, перорального, парентерального.

Найбільшу перевагу має інгаляційний шлях, що забезпечує виражену місцеву дію лікарських засобів у легенях, дає можливість прискорити позитивний ефект лікування за рахунок менших доз ліків.

Сучасна фармакотерапія бронхіальної астми дозволяє успішно знімати як гострі прояви хвороби, так і надійно контролювати її перебіг у період ремісії під контролем лікаря.

Базисні препарати застосовуються щодня, тривалий час – для підтримання клінічного контролю захворювання. Симптоматичні лікарські засоби застосовуються при потребі на тлі базисної терапії для зняття гострих симптомів.

Використання цих препаратів у кількості більше одного балончика, що містить 200 доз на місяць, є показником погано контрольованої бронхіальної астми. Це загрожує розвитком фатальної астми.

Отже, хворому на бронхіальну астму треба пам’ятати, що контроль астми має позитивний ефект на якість життя, людина може жити нормально: працювати, навчатись, грати, добре спати вночі та уникати більшості нападів захворювання.

Анастасія Сороколат, завідувач АЗПСМ №2 ЦПМСД Кременчуцької міської ради №2 .

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

fifteen − 1 =