ПРОФОГЛЯДИ ЯК ПРОФІЛАКТИКА ОНКОЗАХВОРЮВАНЬ У ЖІНОК

Рак – це загальне позначення більш ніж 100 хвороб, які можуть вражати будь-яку частину організму. Онкологічне захворювання – це завжди трагедія. Але в наш час добре відомі причини виникнення ракових захворювань, і це дає можливість запобігти приблизно одну третину нових випадків. При виявленні ракової пухлини на ранніх стадіях можливе успішне лікування.

Значна частина онкологічних захворювань викликана  основними факторами ризику: стрес, високий індекс маси тіла, недостатнє вживання в їжу фруктів і овочів, відсутність фізичної активності, вживання тютюну і алкоголю. Питома вага характеру харчування в розвитку раку становить 30-35%, куріння – 30%, інфекційних (вірусних) агентів – 17%.

Для профілактики онкологічних та інших захворювань існують універсальні медичні рекомендації:  виключити куріння і вживання алкоголю; вживати різноманітну і здорову їжу на основі рослинних продуктів і з низьким вмістом жирів.

Обов’язкова присутність у раціоні харчування овочів і фруктів, що забезпечують організм рослинною клітковиною, вітамінами і речовинами протипухлинної дії (жовто-червоні овочі і фрукти, капуста, особливо броколі, цвітна, брюссельська, цибуля, часник). Необхідне регулярне вживання рослинної клітковини (цільні зерна злакових, крупи, хлібці, висівки). Обмежте вживання копчених, смажених і консервованих продуктів. Віддавайте перевагу їжі тушкованій, вареній і приготовленій на пару.

Регулярно займайтеся спортом і підтримуйте оптимальну вагу . Надмірна вага є чинником ризику розвитку багатьох злоякісних пухлин: у жінок – раку ендометрію, шийки матки, яєчників, молочних залоз; у чоловіків – раку передміхурової залози, товстої кишки; раку підшлункової залози у осіб обох статей. Достатні фізичні навантаження знижують ризик розвитку раку товстої кишки на 50%. У жінок в постменопаузальному віці щоденна піша прогулянка протягом 30 хвилин знижує ризик виникнення раку молочної залози на 20%, а у жінок з нормальною вагою – на 37%.

Дотримуйтеся режиму сну. Хороший нічний сон також вносить свій внесок у поліпшення здатності організму боротися з раком.

Обмежте вплив сонячних променів. Рекомендується бути особливо обережними із сонцем дітям, підліткам, рудоволосим, блондинкам, що мають найбільш чутливу шкіру. Захищати від сонячних променів необхідно пігментні плями, які в результаті інтенсивного загару можуть перероджуватися в пухлини.

У профілактиці онкологічних захворювань важливо виявлення і усунення передпухлинних захворювань. Онкозахворювання нерідко виникають на тлі тривалих хронічних захворювань, званих передпухлинними. Наприклад, злоякісним пухлинам шлунка в 15% випадків передували довго існуючі виразки, хронічний атрофічний гастрит, у 30% випадків раку молочної залози – фіброаденоми, в 42% раку шийки матки – незагойні ерозії. Теж можна сказати про рак прямої кишки (поліпи, тріщини), порожнини рота, нижньої губи (хронічні виразки), раку шкіри (хронічні травми, трофічні виразки, келоїдні рубці).

Профілактичні огляди – це комплекс заходів, що полягає у спостереженні за здоров’ям  населення, активному виявленні захворювань на різних стадіях, нагляді за певними групами хворих.

Для профілактики виникнення деяких видів раку, таких як рак молочної залози, товстої кишки і матки, рекомендується систематично проходити такі профілактичні обстеження:

– мамографія (дослідження молочних залоз) – щороку, починаючи з 40-річного віку;

– колоноскопія (огляд і оцінка стану внутрішньої поверхні товстої кишки за допомогою спеціального зонду) װ кожні 5-10 років починаючи з 50-річного віку;

– цитологічне дослідження мазка (діагностика захворювань шийки матки)  кожні 2 роки, починаючи з 21-річного віку.

Регулярне проходження профоглядів значно знижує ризик онкозахворювань за умови їх ранньої діагностики.

Наталія Ніколенко, лікар акушер-гінеколог КП «4-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

2 × 1 =