Профілактика внутрішньолікарняного та професійного зараження гепатитами В, С та ВІЛ-інфекцією

За даними ВООЗ щорічно у світі реєструється два мільйони випадків пошкодження шкіри медпрацівників голками, скальпелями та іншими медичними інструментами з гострими краями. Ризик ВІЛ-інфікування для медичних працівників складає 4,5%, ризик інфікування гепатитом В – 30%.

Внутрішньолікарняні інфікування – це проблема медичних закладів не лише в Україні, але й у всьому світі. Аварії з пошкодженням шкіри, слизових оболонок  трапляються при виконанні медиками професійних обов’язків.

Ризик зараження є не лише у медичних працівників, а й у студентів, які працюють в лікарнях при проходженні практики.

95% медичних сестер дотримуються заходів професійної безпеки при виконанні маніпуляцій, але пошкодження шкіри та слизових оболонок обов’язково трапляються при роботі з інструментами, з кров’ю, біля ліжка хворого вдома чи в лікарні.

Тому в процесі підготовки  майбутніх медичних сестер викладачі Лохвицького медичного училища  багато уваги приділяють навчанню принципам універсальної безпеки при виконанні різних медичних маніпуляцій. В кожному кабінеті доклінічної практики розроблені правила техніки особистої безпеки медичної сестри з профілактики професійних заражень.

ВІЛ-інфекція – це хронічна недуга, що супроводжується тяжким ураженням імунної системи, приєднанням опортуністичних  інфекцій та пухлин.

За даними ВООЗ, з ВІЛ-інфекцією у світі живе понад 40 мільйонів осіб. За період пандемічного поширення померло понад 3 мільйони осіб. Кількість жінок серед ВІЛ-інфікованих – понад 21,4 мільйона. Кількість ВІЛ-інфікованих дітей – 3,5 мільйона.

Україна є однією з країн, найбільш уражених ВІЛ/СНІД в Європі.

Основною  групою  ризику поширення ВІЛ-інфекції є  споживачі ін’єкційних наркотиків. Шляхи інфікування:  статевий та парентеральний (переливання інфікованої  крові,  зараження через пошкоджені шкіру і слизові оболонки,  використання  забруднених  шприців чи іншого інструментарію).

Від ВІЛ-інфікованої матері  до дитини  збудник передається  через плаценту,   під час пологів,   при вигодовуванні грудним молоком.

Медичні сестри здійснюють догляд, виконують маніпуляції у відділеннях та вдома хворим на ВІЛ-інфекцію, працюють з ВІЛ-інфікованими вагітними.

Профілактику ВІЛ-інфекції необхідно проводити новонародженим, які виношуються ВІЛ-інфікованими жінками. При дотриманні «Програми попередження передачі ВІЛ від матері до дитини» кількість інфікованих новонароджених зменшується до 1-2%.

Пандемічне поширення ВІЛ-інфекції, вірусних гепатитів В, С сприяє  інфікуванню медичних сестер. За даними ВООЗ щорічно у світі реєструється два мільйони випадків пошкодження шкіри медпрацівників голками, скальпелями та іншими медичними інструментами з гострими краями. Це може привести до потрапляння у кров вірусів гепатиту В, С та ВІЛ. В Європі реєструється щорічно один мільйон таких аварійних випадків, які супроводжуються контактом із кров’ю пацієнта.

Для профілактики вірусного гепатиту В, наголошують студенти,  медичній сестрі необхідно провести щеплення. А далі, у разі аварії, проводиться перша допомога.

Щоб уникнути інфікувань,  важливим  для медичних сестер є дотримання таких заходів: використання одноразового інструментарію; його якісна стерилізація та дезінфекція устаткування, білизни;  використання техніки безпечного поводження з гострими та ріжучими інструментами;  використання засобів індивідуального захисту.

В Україні визначено перелік нормативів щодо застосування засобів індивідуального захисту працівниками, які проводять діагностичні дослідження на ВІЛ-інфекцію, надають медичну допомогу та соціальні послуги людям, які живуть з ВІЛ або контактують з кров’ю чи біологічними матеріалами людини, забрудненими ними інструментарієм, обладнанням чи предметами. Його затверджено відповідним наказом МОЗ України № 955 від 05.11.2013 «Про затвердження нормативно-правових актів щодо захисту від зараження ВІЛ-інфекцією при виконанні професійних обов’язків».

На практичних заняттях студенти КВНЗ «Лохвицьке медичне училище» навчаються працювати безпечно: доглядати хворих із кровотечами, правильно поводитися з гострими інструментами, виконувати маніпуляції, надавати допомогу ВІЛ-позитивним пацієнтам. Моделюють послідовність дій медичних працівників при    професійних контактах із кров’ю.

Уникнути ризику – значить правильно виконувати маніпуляції, дотримуючись принципів профілактики, універсальних запобіжних заходів.

Ми, викладачі, навчаємо студентів не тільки професійній безпеці, а й тому, що ВІЛ-позитивна людина має право вести особисте життя, мати роботу, друзів, одержувати освіту.

Отже безпечна організація праці медсестер, дотримання універсальних запобіжних заходів дозволяють уникнути заражень на хвороби, збудники яких передаються через кров. А інтерактивні методи навчання сприяють успішному засвоєнню правил техніки особистої безпеки медичних сестер і розумінню їх значення в збереженні життя і здоров’я майбутніх медпрацівників.

А.М. Ніколенко – викладач  дисципліни «Медсестринство в педіатрії»,  Т.В. Плохіх – викладач дисципліни «Медсестринство в інфектології»  КВНЗ «Лохвицьке медичне училище»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

nineteen − seven =