ПРОФІЛАКТИКА ВІЛ: У ПОБУТІ, НА РОБОТІ, В САЛОНІ КРАСИ

17 травня – Міжнародний день пам’яті померлих від СНІДу

Щоб запобігти інфікуванню ВІЛ, варто уникати контактів із чужою кров’ю під час медичних (хірургічні втручання) чи немедичних (прийом ін’єкційних наркотиків) маніпуляцій; кожен статевий контакт захищати презервативом. Щоб уникнути передачі ВІЛ від матері до дитини, вагітним жінкам треба виконувати призначення лікарів (гінеколога та інфекціоніста) й отримувати профілактичну антиретровірусну терапію (АРВТ). Новонародженій дитині призначається штучне вигодовування.

Профілактика шляхом лікування ВІЛ-позитивних людей

Із 2010 року в світі розпочалася нова стратегія профілактики ВІЛ, яка має назву “лікування як профілактика”. Людина з ВІЛ, яка приймає терапію (АРВТ), через деякий час матиме низьке вірусне навантаження і вже не буде передавати вірус іншій людині при небезпечному контакті. Отже, нова і перша ланка захисту — це антиретровірусна терапія (АРТ).

До АРТ відносять нуклеозидні та ненуклеозидні інгібітори зворотної транскриптази — ферменту, завдяки якому ВІЛ відтворюється — та інгібітор інтегрази (ферменту, завдяки якому ДНК-версія ВІЛ вбудовується в людську ДНК). АРВТ руйнує зв’язок між цими “ланцюгами” для розможення вірусу, а самі по собі їх неможливо використати, тож вірусу в організмі не просто не більшає, а стає менше, бо починає працювати власна імунна система.

ВООЗ радить всім ВІЛ-позитивним людям: дорослим, дітям, вагітним жінкам — одразу розпочинати антиретровірусну терапію (АРТ) незалежно від титру СD4+ клітин та стадії захворювання, і продовжувати терапію все життя.

Профілактика передачі ВІЛ статевим шляхом

Найбільш імовірно інфікуватися ВІЛ від партнера/-ки під час вагінального чи анального сексу. ВІЛ є у вагінальних та анальних виділеннях, сім’яній та пре-сім’яній рідині. Під час орального сексу ВІЛ може передаватися, якщо є відкриті ранки в ротовій порожнині, хоча такий ризик менший. Тому при будь-яких видах сексу ВООЗ для профілактики ВІЛ рекомендує використання латексних презервативів з лубрикантом на водній основі.

Особи, що мають високий ризик зараження ВІЛ (приміром, від ВІЛ-позитивних партнера/-ки), можуть приймати пре-експозиційну (доконтактну) антиретровірусну терапію – PrEP. Це профілактичний прийом препаратів високоактивної антиретровірусної терапії людьми, які не мають ВІЛ, з метою зниження ризику можливого зараження цим вірусом. Проведені клінічні дослідження показали, що використання препаратів високоактивної антиретровірусної терапії для профілактики ВІЛ хоча і значно знижує ризик зараження, але не дає повної гарантії захисту. Єдиним препаратом, дозволеним для предекспозиційної профілактики ВІЛ, в даний час є Truvada.

Якщо є ризик, що передача вірусу все ж відбулася, то партнеру/-ці потрібна пост-експозиційна терапія. Зауважте, що це захищає лише від ВІЛ, але не від інших інфекцій, що передаються статевим шляхом. Для людей із ВІЛ такі хвороби особливо небезпечні. Існують правила призначення пост-експозиційної (пост-контактної профілактики): почати прийом не пізніше 72 годин з моменту ризикованого контакту, приймати 6 місяців.

Правила безпеки при немедичному вживанні ін’єкційних ліків і наркотиків

Слід відмовитись від вживання наркотиків (ліків) ін’єкційним шляхом, якщо є альтернативний шлях введення препарату. Для споживачів ін’єкційних наркотиків існує можливість відмови від ін’єкційного вживання шляхом переходу на легальне пероральне вживання опіоїдів в програмі замісної підтримувальної терапії. Кожна ін’єкція робиться новим чистим шприцом і новою чистою голкою. Повторно шприци і голки, контаміновані кров’ю, не використовуються. Вони здаються на пункт обміну шприців (для споживачів ін’єкційних наркотиків) або фірмі, що займається дезінфекцією і утилізацією медичного обладнання (для медичних закладів).

Профілактика інфікування ВІЛ в косметичних салонах та приватних медичних кабінетах

 Інструмент при маніпуляціях має бути одноразовим і стерильним. Новий клієнт – новий одноразовий комплект інструменту.     

Профілактика ВІЛ на робочому місці

      Для людей, які мають ризик контакту з кров’ю і небезпечними біологічними рідинами при виконанні професійних обов’язків (медичні працівники, лаборанти) важливо дотримуватися умов «антисептичної ванночки» при маніпуляціях в порожнині (рані); мати антисептик («аптечку») на рівні витягнутої руки і доступ до постконтактної профілактики протягом 72 годин.

ВІЛ не стійкий до факторів зовнішнього середовища, швидко гине за межами організму людини і є чутливим до всіх відомих сьогодні антисептичних засобів, як хлор- так і спиртомістких. Але може зберігатися в голках, шприцах з не згорнутою, свіжою кров’ю.

Світлана Нестеренко, в.о. директора КП «Обласний центр профілактики ВІЛ/СНІД Полтавської обласної ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

12 + 19 =