ПРОФІЛАКТИКА ТА СВОЄЧАСНЕ ЛІКУВАННЯ ЕНДОМЕТРІОЗУ ДЛЯ ЗАПОБІГАННЯ ОНКОЗАХВОРЮВАННЯМ

13 березня – Всесвітній день обізнаності про ендометріоз

Ендометріоз – поширене гінекологічне захворювання, при якому клітини ендометрію (внутрішнього шару стінки матки) розростаються поза межі цього шару. Частіше розвивається у жінок репродуктивного віку, є фоновим передраковим захворюванням.

Багато жінок мають проблеми репродуктивної сфери. Симптоми ендометріозу та інших хвороб роблять їх життя нестерпним. Щоб вилікувати ендометріоз яєчників, треба завчасно його діагностувати. Як і у всякої іншої хвороби, в нього є свої прояви.

Можливі ознаки ендометріозу: дискомфорт під час занять сексом; збій менструальної функції, що виявляється болісними рясними менструаціями, мажучими виділеннями до і після менструації; інтенсивні болі внизу живота і в попереку, які спочатку пов’язані з менструацією, а з розвитком захворювання – постійні; безпліддя, не пов’язане з іншими причинами.

Діагностика

Виявити наявні симптоми ендометріозу може тільки лікар-гінеколог. Вислухавши скарги пацієнтки, він проведе повне клінічне та гінекологічне обстеження, щоб виявити причини ендометріозу і виключити інші жіночі хвороби. Також можуть знадобитися додаткові дослідження: УЗД органів малого тазу; гістеросальпінгографія (рентгенівський знімок матки та маткових труб); діагностична лапароскопія — невелика хірургічна операція, що дозволяє розглянути органи малого тазу зсередини за допомогою спеціального оптичного приладу, введеного в черевну порожнину через невеликий прокол.

Лікування ендометріозу

Сьогодні існує два основні методи лікування ендометріозу: консервативний (гормональний) та хірургічний.

За допомогою гормональних препаратів лікар моделює у жінки повну відсутність місячних і ділянки ендометріозу атрофуються самі по собі. Курс лікування, як правило тривалий – протягом півроку. Однак ці препарати можуть викликати серйозні побічні ефекти і існує висока ймовірність відновлення процесу після припинення їх прийому.

 Більш ефективний метод лікування ендометріозу – хірургічний. Ще 15 років тому до ендометріозу підходили радикально, видаляючи уражені органи і матку. Сьогодні методом лапароскопії вдається видалити тільки вогнища ендометріозу (лазером або електрокоагуляцією), зберігши при цьому внутрішні статеві органи.

Цікаво, що згідно зі статистикою, захворіти ендометріозом найменше ризикують жінки, які палять, а також жінки, які приймають гормональні протизаплідні таблетки. Якщо перший спосіб навряд чи варто використовувати профілактично, то приймання гормональних протизаплідних препаратів рекомендується гінекологами, як в цілях профілактики ендометріозу, так і для його лікування на ранніх стадіях. Тому ендометріоз і вагітність не сумісні.

Особливу увагу на профілактику ендометріозу слід звернути жінкам при скороченні тривалості менструального циклу; порушенні обміну речовин, що, в першу чергу, проявляється в значному набиранні ваги, ожирінні; використанні внутрішньоматкових засобів контрацепції; досягненні віку від 30 до 45 років; підвищенні рівня вмісту естрогенів (що визначається спеціальними аналізами); зовнішніх формах ендометріозу, які видно при огляді жінки на гінекологічному кріслі.

Не втрачайте можливість ранньої профілактики захворювання!

Чим раніше при появі перших симптомів ендометріозу жінка приходить на консультацію до гінеколога, тим вищі шанси уникнути оперативного лікування. Спроби самостійної терапії або відстрочка звернення за допомогою абсолютно не виправдані: з черговим менструальним циклом з’являються нові ендометріозні вогнища, виникають кісти, посилюються рубцеві і спайкові процеси, погіршується стан фаллопієвих труб.

Для профілактики ендометріозу  необхідно обстежувати дівчаток-підлітків і жінок зі скаргами на болі під час місячних; наглядати за  пацієнтками після абортів та інших маніпуляцій на матці для ліквідації можливих наслідків; призначати прийом оральних гормональних контрацептивів.

Таким чином, своєчасна діагностика та лікування ендометріозу знижує ризик виникнення онкологічної патології у жінок та поліпшує якість життя.

В.Потіпко, лікар акушер-гінеколог КП “2 міська клінічна лікарня Полтавської міської ради”

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

three + fifteen =