ПРОФІЛАКТИКА ТА ДІАГНОСТИКА ВІРУСНИХ ГЕПАТИТІВ

28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитами. Мільйони людей у світі живуть із гепатитом, не здогадуючись про свою хворобу. Цьогорічне гасло Всесвітнього дня боротьби з гепатитами в Україні – “Знайди мільйон”.

Попри значні успіхи медицини, розповсюдженість захворювань печінки лишається високою. Найбільшу групу серед них складають вірусні ураження. На думку експертів ВООЗ, у 2020 році вірусний гепатит буде найбільшою проблемою людства.

В різних країнах світу вірусним гепатитом інфіковані сотні мільйонів людей, що значно перевищує кількість ВІЛ-інфікованих. Це одна із серйозних проблем в системі охорони здоров’я.

Печінка – це складний орган, який прирівнюється до хімічної лабораторії. Вона важить у середньому близько 1,5кг. Кожну хвилину через печінку очищається близько 1,5 літра крові. Печінка очищує кров від токсинів, бере участь у виробництві гормонів, жовчі, в роботі імунної системи.

Серед основних вірусів гепатиту – віруси А, В, С, D і Е.

Розрізняють такі форми вірусних гепатитів: жовтушну, безжовтушну, стерту, безсимтомну.

Джерело інфекції – це хворі з будь-якою формою захворювання. Найбільшою небезпекою є хворі з безжовтушними, нетиповими формами гепатиту, оскільки вони не здогадуються про свою недугу і тому не піклуються про профілактику зараження навколишніх людей.

Вірусні гепатити А і Е – гострі гепатити, які не переходять в хронічні форми.

Вірусний гепатит А поширений повсюдно. Вірус гепатиту А витримує кип’ятіння протягом 5 хвилин, стійкий до кислотного середовища протягом 4 годин, тому не руйнується під впливом шлункового соку. Хворі на гепатит А  можуть інфікувати вірусом інших членів родини та своїх статевих партнерів.

Заразитись вірусом також можна при вживанні фруктів, овочів та інших продуктів харчування, забруднених вірусом під час їх транспортування або приготування.

Повне одужання настає протягом 3 – 4 тижнів від початку захворювання. У осіб, які видужали, розвивається стійкий, на все життя імунітет проти гепатиту А, тобто людина, яка перехворіла, не захворіє ним вдруге.

Найбільш ефективна боротьба з гепатитом А досягається шляхом введення вакцини. При одноразовій вакцинації антитіла виробляються протягом року, при повторній вакцинації забезпечується імунітет до вірусу гепатитом А на 20 років.

Вірусний гепатит Е – представник нового, ще недостатньо вивченого сімейства вірусів. У порівнянні з вірусом гепатиту А він менше стійкий до різних факторів зовнішнього середовища. Широко розповсюджений у країнах Азії та Африки. В Україні випадки гепатиту Е не реєструються, але не виключена можливість виникнення захворювання за рахунок міграції. Хвороба протікає подібно до гепатиту А. Наразі вакцин від гепатиту Е не існує.

Вірус гепатиту В – найстійкіший у світі. Саме він спонукав чверть століття тому перехід на одноразовий медичний інструментарій. Віруси гепатитів В і D приводять до розвитку як гострого, так і хронічного процесу. В хронічній стадії вони призводять до розвитку цирозу та раку печінки.

Гепатит Вдосить тривала і важка хвороба. Починається поступово. Початковий період може затягнутися до 1 місяця і більше. Хворі скаржаться на зниження апетиту, аж до анорексії і відрази до їжі, на нудоту, блювання, закрепи, що можуть змінюватися проносом, на відчуття важкості і тупий біль в правому підребер’ї, наростаючу загальну слабкість. У 20-30 відсотків хворих спостерігається біль суглобів та обмеження їх рухів. У багатьох хворих домінують скарги на зниження працездатності,  головну біль, дратівливість, загальну слабкість, порушення сну. Зрідка гепатит може розпочатись із появи психотичних і менінгеальних явищ. У деяких хворих спостерігається свербіння шкіри. Можливі висипання у вигляді кропивниці. При тяжкому перебігу хвороби наприкінці продромального періоду підвищується температура тіла.

Вірус гепатиту В надзвичайно заразний: у 50-100 разів заразніший за ВІЛ. ВІЛ-інфекція уражує кожен четвертий незахищений статевий акт, тоді як гепатит В дає стовідсоткове інфікування при незахищеному сексі. Гепатит В називають «другим СНІДом», бо за своїми наслідками він нітрохи не поступається останньому. Потрапляючи в організм, він поводиться дуже агресивно і за відсутності лікування призводить до смерті. Тому винайдення вакцини проти гепатиту В – одне із найважливіших досягнень минулого століття. Вірус гепатиту В може виявлятися в усіх біологічних рідинах інфікованої особи (кров, піт, сльози, грудне молоко, сперма). «Підхопити» його можна в тату- чи манікюрному салоні, під час пірсингу, голковколювання або лікування у стоматолога, в ході операцій та інших медичних процедур, пов’язаних із ін’єкціями. Також вірус передається від матері до дитини та статевим шляхом.

Зробити щеплення потрібно передусім тим, хто мав побутові або статеві контакти з інфікованими гепатитом В, хто вживав ін’єкційні наркотики або часто стрибав у гречку (тобто часто змінював сексуальних партнерів). Оскільки гепатит В – захворювання дуже небезпечне, останнім часом вакцинуватися рекомендують і дітям, і дорослим.

Щеплення складається з трьох ін’єкцій. Тільки завершена схема вакцинації з трьох щеплень дозволяє виробити в організмі стійкий імунітет проти вірусу. Вартість трьох доз вакцини для дорослих – в межах 180-200 гривень (препарати можна придбати в державних аптеках).

За рекомендаціями ВООЗ, всі діти грудного віку повинні бути щеплені проти гепатиту В.

Гепатит D розвивається тільки у присутності гепатиту В, посилюючи його дію, що призводить до виникнення тяжких форм хвороби з подальшим переходом у цироз печінки. Механізм передачі гепатиту D аналогічний із вірусом гепатиту В, за винятком передачі від матері до дитини.

«Ніжний вбивця», вірусний гепатит С, за даними ВООЗ,у світі мають понад 180 мільйонів осіб, що в чотири рази більше за кількість випадків ВІЛ-інфекції. У осіб, інфікованих вірусом гепатиту С, протягом 10-30 років розвиваються серйозні порушення печінки, включаючи цироз, печінкову недостатність, рак печінки.

Україна посідає перше місце в Європі за темпами поширення вірусного гепатиту С. У нас налічується близько 3,5 млн хворих на гепатит В і С, з них 1,2 млн – на гепатит С.

Вірус гепатиту С передається внаслідок безпосереднього контакту з інфікованою кров’ю. Переливання крові та використання багаторазового забрудненого кров’ю інструментарію (шприци та голки, прилади для татуювання, пірсингу, акупунктури) є основними шляхами поширення інфекції.

За деякими дослідженнями, в Україні гепатитом С інфікований кожен третій носій татуювання. За даними експертів, що досліджували дане питання, у жодному косметологічному закладі інструменти не обробляються як слід. Культура ж населення ще дуже низька – мало хто іде до майстра із власним манікюрним набором.

Вірус гепатиту С може розмножуватися й у інших органах (нерідко – в нирках та підшлунковій залозі).

Відомо, що дуже рідко (до 20% випадків), гепатит С може перебігати у гострій формі. А в більшості пацієнтів (70-80%) вірус протягом багатьох років існує в організмі, не проявляючись жодними симптомами, пацієнт може не здогадуватися, наскільки він небезпечний для оточуючих. При цьому, вірус ушкоджує клітини печінки і з часом може спричинити розвиток цирозу та пухлини – карциноми печінки. Через відсутність специфічних симптомів гепатит С називають «ніжним убивцею».

Вакцини проти гепатиту Сне існує.

Надія Петрова, лікар-інфекціоніст ДПВ №1 дитячої міської клінічної лікарні м. Полтави.

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

four × 5 =