ПРОФІЛАКТИКА РАКУ МОЛОЧНИХ ЗАЛОЗ. РОЛЬ МАМОГРАФІЧНОГО ОБСТЕЖЕННЯ

За статистикою рак молочних залоз виникає у кожної десятої жінки і займає 16% у загальній структурі жіночих онкологічних захворювань.

Віковий фактор  відіграє свою роль. Ризик значно підвищується після 40 років, але і до цього жінка повинна уважно ставитися до свого здоров’я. Але зараз захворювання стрімко молодшає, і 20-30 річні жінки теж можуть виявити у себе це захворювання. Тому, починаючи з 18-20 років, кожна жінка повинна щомісяця проводити самообстеження грудей і щороку відвідувати мамолога.Тому, виявивши у себе раптово в грудях новоутворення або якісь незвичайні симптоми, не відкладайте візит до лікаря і не втрачайте дорогоцінний час. В даний час, завдяки досягненням медичної науки і сучасним діагностичним технологіям, раннє виявлення ракової пухлини в 9 випадках з 10 дозволяє успішно вилікуватися і зберегти груди.

Як виявити рак молочної залози на ранній стадії

Медики запевняють, що, для того, щоб виявити рак молочної залози (РМЗ) або саркому на початковій стадії і не допустити стрімкого розвитку патологічного процесу, кожній жінці достатньо регулярно здійснювати всього три ефективних дії – проводити самообстеження грудей, відвідувати лікаря – мамолога та робити мамографію .

Особливо уважні до стану своїх грудей повинні бути жінки, які перебувають у групі ризику щодо захворювання на рак молочної залози. Ви належите до групи ризику, якщо: у вас рано почалися менструації (до 12 років) або пізно настала менопауза (після 55 років); у сім’ї є випадки захворювання на РМЗ серед близьких родичів першої лінії-мама,бабуся,тітка,ріднісестри;раніше у вас були інші захворювання молочної залози або рак яєчників; відсутність пологів і вагітностей, або пізні перші пологи – у віці після 30 років;відмова від годування дитини груддю;вік після 40 років.

Самообстеження грудей потрібно проводити щомісяця, в одні і ті ж дні, бажано через тиждень після закінчення місячних. Воно включає в себе кілька етапів – зовнішній огляд, обмацування і перевірка наявності або відсутності виділень з сосків.

Якщо будь-які зміни, наприклад, напруга і біль у грудях, виділення з сосків, зміна шкіри навколо соска і ареоли, збільшення лімфовузлів під пахвами не зникли за час повного менструального циклу, необхідно позапланово відвідати мамолога та повідомити про виявлені симптоми.
Оскільки молочні залози і статева сфера мають прямий зв’язок, іноді може знадобитися додаткова консультація у гінеколога, ендокринолога або інших докторів. Якщо ваш лікар рекомендує вам огляд інших спеціалістів, не нехтуйте його порадами, це в ваших інтересах.

Ультразвукове дослідження  і мамографія молочної залози

На жаль, самообстеження дозволяє виявляти вже досить великі за розміром новоутворення, тому, крім нього, необхідні й інші методи обстеження, зокрема ультразвукова діагностика молочних залоз і мамографія, що дозволяють розпізнати хворобу в зародку. Поєднання мамографії та ультразвукового дослідження дають практично 100% – ний результат виявлення ранніх пухлин.

Зокрема, всім жінкам до 40 років лікарі рекомендують проводити щорічне УЗД, а у віці старше 40 років показана мамографія раз на 1 – 2 роки. Таке диференціювання пов’язано з тим, що у жінок до 40 років тканини молочної залози дуже щільні, що ускладнює дослідження методом мамографії. А після 40 – 45 років залозиста тканина в грудях стає більш пухкої і дозволяє затримати в ній випромінювання мамографа.

Мамографія – це безболісне високоякісне дослідження молочних залоз за допомогою рентгена, що дозволяє визначати як злоякісні, так і доброякісні утворення в грудях на самих початкових стадіях, коли вони мають невеликі розміри і які лікар при звичайній пальпації не зможе визначити ще протягом 1 – 2 років.

Крім того, мамографія є не тільки найбільш точним, але і найбільш безпечним методом діагностики захворювань молочної залози, оскільки променеве навантаження приладу дуже низька і не представляє небезпеки для здоров’я пацієнток. Знімки мамографії обов’язково зберігайте і майте при собі на наступних оглядах – це допоможе лікарю відстежити динаміку змін у молочній залозі і поставити правильний діагноз.

При виявленні підозрілих утворень, лікарем під контролем УЗД може бути відразу ж проведена їх пункція, або біопсія. Для цього за допомогою тонкої голки береться невелика кількість підозрілої тканини, яке згодом досліджується під мікроскопом в спеціальних цитологічних лабораторіях для визначення точної природи клітин.

Профілактика захворювань молочної залози

Профілактика захворювань молочної залози, крім раннього виявлення пухлини, включає інші важливі моменти.

Правильне харчування. Не зловживайте тваринними жирами, смаженою, солоною і копченою їжею. Включайте в своє меню побільше свіжих овочів, фруктів, ягід і зелені. Особливо корисні цибуля, морква, капуста, помідори, які містять природні антиоксиданти – речовини, що нейтралізують дію вільних радикалів, які провокують переродження здорових клітин на ракові.

Грудне вигодовування. Лактація є найбільш потужним методом профілактики раку грудей, оскільки секреція грудного молока – це дуже складний гормональний процес всього організму.

Якщо ви штучно перериваєте фізіологічний процес грудного вигодовування без серйозних медичних показань, то можете спровокувати сильний стрес гормональної системи, що, у свою чергу, може призвести до неправильного поділу клітин і переродження їх у злоякісні.

Носіння правильної білизни. Медиками доведено, що неправильно підібраний бюстгальтер (тісний, давить на лімфатичні вузли або має щільні рельєфні шви) надмірно травмує ніжні тканини молочної залози і подразнює нервові волокна. Тому обирайте тільки якісну білизну відповідно до розміру і форми грудей, що забезпечує анатомічно правильну підтримку.

Гімнастика. Обов’язково включайте у свій щоденний комплекс гімнастики хоча б кілька вправ для зміцнення грудних м’язів. Якщо молочну залозу будуть оточувати міцні і сильні м’язи, це буде відмінною профілактикою РМЗ.

Крім того, стежте за гормональним фоном (регулярно здавайте аналізи на жіночі статеві гормони), за наявності в сімейному анамнезі раку молочної залози щорічно перевіряйте кров на онкомаркери, народіть дитину до 30 років, не допускайте травм грудей і захищайте себе від стресів. Пам’ятайте, що, чим уважніше ви будете стежити за своїм здоров’ям і чим раніше виявите негативні зміни, тим вище шанс успішного лікування від будь-яких хвороб.

Олена Черкаська, лікар-акушер-гінеколог, КП «4-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

twenty + nineteen =