ПРОФІЛАКТИКА І ЛІКУВАННЯ ПОРУШЕНЬ ПОСТАВИ У ДІТЕЙ

30 червня – Міжнародний день боротьби зі сколіозом

Сучасні діти мало рухаються, тому що батьки замість басейну або спортивної секції воліють обмежувати дозвілля дитини квартирою, де є телевізор і комп’ютер. Або ж навпаки, з 4-5 річного віку дітей записують одразу у кілька спортивних, танцювальний, музичний гуртки та в школи розвитку, що призводить до виснаження, перевтоми, збільшення кількості неврозів із дитячого віку.

Далі до цього приєднується шкільна програма (статичне сидяче навантаження). Щоб всидіти на місці під час таких занять, дитині потрібні значні м’язові зусилля. Щоб незміцнілий м’язовий корсет навколо хребта дитини витримав такі ранні навантаження, важливо готувати малюка заздалегідь.

Сьогодні стає рідкістю правильна постава. Поширюються плоскостопість, сколіоз, деформації кінцівок та грудної клітки. У половині випадків спостерігається патологічна реакція серцево-судинної системи на функціональну пробу з навантаженням. Для більшості школярів 20 присідань у певному темпі є вже надзвичайною для організму ситуацією!

Профілактика порушень постави, і тим більше, лікування – тривалий процес, що потребує від дитини і батьків свідомого ставлення та активної участі. Адже тривале статичне сидяче навантаження буде впливати на школяра всі роки навчання.

Основою лікування порушень постави є загальне тренування м’язів ослабленої дитини. Провідним методом ефективного укріплення мязового корсета є лікувальна гімнастика. Спеціально підібрані вправи служать як для зміцнення м’язового корсету, так і для формування правильної постави у дітей, покращення рівноваги, координації рухів. Ці вправи покращують не тільки фізичне здоров’я, але й впливають на психічні процеси людини: розвивають увагу, пам’ять, сприйняття, самоконтроль, силу волі, почуття ритму.

Рекомендований курс гімнастики для дошкільнят – 1-1,5 місяці (14-20 занять), для школярів молодших класів – 1,5-2 місяці (20-24 заняття). Заняття проводяться 3-4 рази на тиждень. За рік необхідно пройти 3-4 курси ЛФК, що дозволяє виробити стійкий динамічний стереотип правильної постави.

Серед вправ, які складають комплекс лікувальної гімнастики для профілактики лікування порушень постави, можна виділити вправи з гімнастичною палицею, на шведській стінці, на гімнастичних м’ячах а також використання профілактора Євмінова

Гімнастична палиця

Широко застосовується в навчальному процесі на заняттях лікувальної гімнастики, сприяє формуванню і виправленню постави. Регулярні заняття з цим простим снарядом взагалі попереджають появу будьяких дефектів хребта. Так положення палиці на плечах за головою дозволяє успішно корегувати поставу, змушує тримати спину прямо, розвиває рухливість у плечових суглобах, чітко фіксує тулуб в тій чи іншій площині. У цьому положенні можна виконувати нахили вперед, в сторони, присідання, скручування.

Гімнастична палиця, крім своїх спеціальних можливостей, дозволяє розвивати рухові якості, спритність, координацію і витривалість. Наприклад, цьому сприяють такі вправи як утримання палиці на долоні, обертання її однією рукою з передачею з руки в руку та ін. Вправи з гімнастичними палицями допомагають зміцнити м’язи рук і плечового пояса, збільшити розмах рухів при нахилах, поворотах, можуть використовуватися для розвитку кисті і стопи. Комплекси вправ із палицею добре розроблені, в тому числі і для парних занять.

Шведська стінка

Вправи на шведській стінці сприяють розвитку практично всіх груп м’язів, зміцненню імунітету. Шведська стінка допоможе зміцнити м’язи спини, рук, черевного преса і стегон. Вправи на шведській стінці забезпечують відмінну розтяжку і відмінний тонус. Гімнастичні вправи біля шведської стінки корисні при захворюваннях вестибулярного апарату та опорно-рухової системи. Велику користь шведська стінка приносить і тим, хто страждає хворобами центральної нервової системи (наприклад вегетосудинна дистонія).

 Гімнастичні м’ячі (в тому числі на фітболи)

Вправи на гімнастичних м’ячахзміцнюють усі групи м’язів, формують правильну поставу, поліпшують самопочуття, забезпечують щадне навантаження на суглоби, поліпшують координацію рухів. Вправи на м’ячах є ідеальним засобом реабілітації після травм і дуже корисні для людей із надмірною вагою.

Профілактор Євмінова

Регулярні заняття на профілакторі зміцнюють і тренують м’язи, що підтримують хребет у анатомічно правильному положенні. Тренування цих м’язів досягається за рахунок виконання спеціальних вправ, що виконуються з малою амплітудою рухів. У результаті занять зміцнюються саме короткі м’язи спини, що утворюють м’язовий корсет.

Алла Кашпіровська, завідувач відділення спортивної медицини КП «Полтавський обласний лікувально-фізкультурний диспансер Полтавської обласної ради»                 

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

4 × 3 =