ПРО МОЖЛИВІСТЬ КОНТРОЛЮ ЗА АРТЕРІАЛЬНИМ ТИСКОМ

Підвищений артеріальний тиск (АТ) або тиск в артеріях в медичній практиці називають «артеріальною гіпертензією», але в побуті більше популярний термін «гіпертонія».

Артеріальна гіпертензія або підвищення артеріального тиску, один із станів, що належить, як в Україні, так і в усьому світі до так званих «хвороб століття» чи «хвороб цивілізації», масштаби цієї неінфекційної епідемії вражаючі! Щороку артеріальну гіпертензію вперше виявляють майже у півмільйона населення нашої держави! А чверть всього дорослого населення України має стійку артеріальну гіпертензію. Причому частіше нездужають найбільш працездатні люди віком 30-60 років.

Саме по собі підвищення артеріального тиску часто протікає безсимптомно, і проявляється лише у фіналі захворювання тяжкими ускладненнями – інфаркт міокарда, інсульт, серцева недостатність.

Саме цим і підступна ця хвороба, що людина може взагалі її не відчувати, бо специфічних симптомів підвищення тиску не існує. У когось болить голова, шумить у вухах, хтось відчуває нудоту чи запаморочення, а дехто почувається нормально, а тиск у нього в цей час «зашкалює». Часто єдиним симптомом артеріальної гіпертензії є тільки підвищення тиску і щоб виявити недугу, достатньо виміряти тиск!

Згідно рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) величинами нормального артеріального тиску вважають: систолічний (верхній) показник – від 100 до 140 мм. рт. ст., діастолічний ( нижній )– до 80 мм. рт. ст. Вищі показники потребують термінового звернення до сімейного лікаря!

Необхідно запам’ятати, що значення артеріального тиску більше 140/90 мм.рт.ст. для всіх людей, і більше 130/80 мм.рт.ст. для хворих на діабет – це проблема, яка обов’язково  потребує  звернення до  сімейного лікаря. Лише лікар може  призначити необхідні обстеження, правильно встановити діагноз та призначити вірне лікування. Треба пам’ятати, що артеріальний тиск ніколи не буває стабільним та однозначним.  Він завжди змінюється, в залежності від доби, фізичної активності, психоемоційного навантаження, прийому ліків тощо. Тому, важливо перед прийомом ліків, а це відбувається 1-2 рази на добу і в певний час, проводити вимір артеріального тиску та заносити його значення в щоденник контролю артеріального тиску.

Артеріальна форма гіпертонії вражає не тільки людей похилого та середнього віку, а й молодих – цьому сприяє і малорухливий спосіб життя сучасної людини, і екологічна обстановка у великих містах. Лікарі рекомендують починати стежити за своїм тиском вже з 25 років, регулярно вимірюючи його і намагаючись виключити зі свого життя негативні фактори впливу.  Зробити це набагато простіше, ніж витрачати час у майбутньому на тривале і дороге лікування.

Контроль артеріального тиску є однією з основних цілей лікування артеріальної гіпертензії. Пацієнт, разом з лікарем, зможе оцінити коливання артеріального тиску та визначитись з необхідністю корекції подальшої терапії.

Вибір простого і надійного тонометра для домашнього вимірювання не становить особливих труднощів, діапазон пропонованих тонометрів досить широкий: тонометри, що вимірюють тиск на передпліччі або на зап’ясті,  накачують манжету автоматичним чи ручним способом, сучасні тонометри , що дозволяють одним натисканням кнопки виробляти триразовий вимір і отримати найбільш точний результат.

Тривалий час поняття контролю артеріального тиску обмежувалося лише визначенням цільового рівня артеріального тиску на правому плечі (офісного арт. тиску), але це лише маленька частка від істинного артеріального тиску .
Домашні вимірювання тиску допомагають запобігти небезпечним ускладненням, попереджаючи Вас і Вашого лікаря про особливості і тенденції артеріальної гіпертонії (підвищеного артеріального тиску). Вимірюючи тиск вдома, щонайменше 2 рази на день, а при необхідності декілька разів на добу, ви зможете стежити за всіма важливими змінами, що відбуваються з вашим здоров’ям та виявляти істинний артеріальний тиск.

При самостійному вимірювання артеріального тиску пацієнт повинен дотримуватись певної процедури, щоб результати вийшли найбільш точними:

Вимірювання артеріального тиску повинно проводитися у спокійному стані, після 5-хвилинного відпочинку, у теплому зручному приміщенні. В приміщенні повинно бути тихо – електронні прилади реагують на сторонні звуки, і результат вимірювання може бути неправильним. Тому, при використанні електронного тонометру рекомендується виключити радіо, телевізор та утриматись від розмов.

Вимірювання артеріального тиску краще здійснювати в сидячому положенні, на стільці (спина опирається на спинку стільця), ноги повинні бути розслабленими, схрещувати ноги не рекомендується. Руку необхідно повністю розслабити, зігнути в ліктьовому суглобі, зручно розташувавши її на столі, і тримати нерухомо до кінця вимірювання. При необхідності артеріальний тиск можна вимірювати лежачи.

Манжету розміщують посередині плеча на рівні серця, щоб її нижній край знаходився на 2-2,5 см вище ліктьової ямки, а між манжетою і поверхнею плеча проходив палець. Руку потрібно звільнити від одягу. Якщо Ви закотили рукав, то він не повинен стискати плече та передавлювати судини.

Вимірювання слід проводити не менше двох разів з інтервалом 2-3 хв. При розходженні результатів більше, ніж на 5 мм рт.ст., необхідно зробити повторні виміри через декілька хвилин.  Артеріальний тиск на правій та лівій руці може відрізнятись на 5-10 мм рт.ст., це не є патологією, а залежить лише від анатомії судин у Вашому тілі.

Артеріальний тиск  рекомендовано  вимірювати не раніше ніж через  30 хвилин після споживання їжі, міцного чаю, кави, куріння.

Зазвичай лікарі рекомендують вимірювати артеріальний тиск для контролю перебігу артеріальної гіпертензії  та визначення ефективності призначеного лікування. В обох випадках рекомендується проводити вимірювання при дотриманні стандартних умов: приблизно в один і той же час – наприклад, вранці та ввечері, у випадку призначення ліків – до їх прийому, в одному положенні, на тій же руці. Крім того, у випадку наявності у Вас артеріальної гіпертензії  необхідно контролювати артеріальний тиск при погіршенні самопочуття – виникненні головного болю, запаморочення, слабкості, неприємного відчуття в серці, серцебиття тощо. Результати вимірювань вносьте в щоденник самоконтролю (зразок наведено в «Інформаційному листі для пацієнта з артеріальною гіпертензією», який видасть Вам сімейний лікар). Приносьте щоденник самоконтролю на прийом до лікаря – це дасть йому змогу оцінити ефективність призначеної терапії і, при необхідності, провести корекцію.

Дотримання наведених рекомендацій дозволить уникнути хибних результатів при вимірюванні артеріального тиску і невиправданих дій.

Слід зазначити, що артеріальна гіпертензія не береться нізвідки, її виникнення та перебіг тісно пов’язані з наявністю факторів ризику. Це і обтяжена спадковість (гіпертонія у батьків чи родичів), психоемоційні перенавантаження (часті стреси, перевтома), надлишкова вага, малорухливий спосіб життя, шкідливі звички (куріння, вживання алкоголю), незбалансоване харчування, наявність супутніх захворювань (цукровий діабет).

Артеріальна гіпертонія є національною проблемою, тому для її вирішення за ініціативи Президента України, Кабінетом Міністрів запроваджено пілотний проект щодо регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою. Це дозволяє людям, хворим на гіпертонію, отримувати якісні ліки безкоштовно, або за зниженими цінами за рецептом сімейного лікаря.

Пам’ятайте! Тільки від Вашого ставлення до власного здоров’я залежить успіх у лікуванні гіпертонічної хвороби та профілактики її можливих ускладнень.

Не займайтесь самолікуванням-це може привести до важких наслідків.

Будьте уважними до себе і своїх близьких!

Ганна Овчарова, лікар-кардіолог поліклінічного відділення КП «Полтавська ЦРКЛ ПМР»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

15 − two =