ПОХИЛИЙ ВІК ПОТРЕБУЄ ПОВАГИ

15 червня – Всесвітній день захисту людей похилого віку

Згідно з рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 19 грудня 2011 року (резолюція №66/127), 15-го червня відзначається Всесвітній день розповсюдження інформації про зловживання відносно літніх людей. Цю дату прийнято називати Днем захисту літніх людей.

Як показує практика, літні люди, ті, кому за 60, потребують захисту – попри їхній багатий досвід, відмінні професійні навички та мудрість, якої ще не вистачає підростаючому поколінню. І все ж вони піддаються дискримінації за віковою ознакою, нерідко опиняючись за межею бідності, у злиднях, не затребувані суспільством.

Зловживання щодо людей похилого віку  має найрізноманітніші форми. Воно може бути фізичним, завдавати тілесну  шкоду.  Може бути моральним або психологічним – наприклад, образа словом, що викликає почуття приниження або страху. Може мати фінансовий характер – коли, користуючись  довірою літньої людини, піклувальник незаконно привласнює майно чи гроші старої людини.

Зловживання здійснюються також і в сім’ї: зневажливе ставлення, небажання приділяти увагу, неналежне харчування. Стара людина потребує від близьких підтримки: безпечного і зручного місця в будинку, чистого одягу, якісного медичного догляду, можливості дотримання особистої гігієни та соціального спілкування. Зловживання з боку чоловіка (дружини) можуть приймати різні форми – фізичні, моральні або сексуальні. Фінансова експлуатація або відсутність уваги може тривати протягом усього сімейного життя.

Люди похилого віку страждають від втрати поваги до них з боку членів сім’ї. Результатом може бути нешанобливе, образливе, зневажливе ставлення або ізоляція. Як не сумно, але винуватцями насильства і жорстокого поводження щодо осіб похилого найчастіше стають члени сім’ї, друзі або знайомі.

Люди похилого віку і самі можуть наносити собі шкоду в результаті неповаги до себе.

Зловживання можуть носити також політичний характер: політичне насильство чи збройний конфлікт здатні прямо або побічно призвести до насильницького переселення людей похилого віку. Особливі потреби літніх переселенців рідко враховуються в планах гуманітарної допомоги.

Незважаючи на відсутність достовірних статистичних даних в Україні, оцінка фінансових і людських витрат, пов’язаних із жорстоким ставленням до людей похилого віку, доволі значна. Погане поводження з літніми людьми викликає цілий ряд довгострокових фізичних і психологічних проблем здоров’я, в тому числі незворотні фізичні порушення; лікарську і алкогольну залежність; ослаблення імунної системи; хронічні порушення, пов’язані з прийомом їжі і неповноцінним харчуванням; заподіяння собі шкоди і байдужість до себе; депресію; почуття страху і постійну тривогу; схильність до самогубства; смерть.

У деяких випадках погане ставлення до людей похилого віку може бути проявом більш широких проблем: бідності, нерівності в суспільстві та інших порушень прав людини. Такі причини часто супроводжуються низьким рівнем виявлення випадків поганого поводження, відсутністю формальних структур і механізмів для виправлення таких ситуацій, а також відсутністю ресурсів для боротьби з насильством по відношенню до літніх людей або наділенню їх правами щодо недопущення насильства по відношенню до себе.

Едуард Червинський, лікар-геріатр КП «Кременчуцький обласний клінічний шпиталь для ветеранів війни Полтавської обласної ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

sixteen − 13 =