«ПЛАНОВА» ХІРУРГІЧНА ПАТОЛОГІЯ У ДІТЕЙ ПЕРШОГО РОКУ ЖИТТЯ

20 листопада – Всесвітній день дитини

Дитина – це не мініатюрна копія дорослої людини. Дитинство, особливо першого року життя, має багато  відмінностей у порівнянні з дорослим віком і це зумовлює особливі підходи до діагностики та  лікування хірургічної патології у дітей.

Пупочна грижа, зустрічається, за даними різних авторів, у 30% дітей до 1 року. Грижеві ворота – дефект пупочного кільця. Протягом першого року життя цей дефект «закривається» у більшості дітей, але не у 100%. Тенденція до скорочення пупочного кільця зберігається до 4-5 років. Фактори сприяння скороченню пупочного кільця – низький внутрішньочеревний тиск та розвиток м’язів черевної стінки. Фактори сприяння низькому внутрішньочеревному тиску – правильне вигодовування дитини, боротьба зі здуттям живота, боротьба з закрепами. Розвитку м’язів сприяють масаж передньої черевної стінки, ЛФК.

Враховуючи низький ризик защемлення, здатність пупочного кільця скорочуватися – оперативне лікування проводиться у віці 4-5 років. Якщо дефект пупочного кільця у 2 роки більше 1-1,5см оперативне лікування проводиться з двох років.

Пахова грижа, у дітей першого року життя – вроджена. Фактори сприяння – відносно короткий та широкий паховий канал, проходження в ембріональний період розвитку (в 6-8 міс. вагітності) через паховий канал яєчка, сім’яного канатика у хлопчиків і круглої зв’язки матки у дівчаток. Протягом перших шести місяців паховий канал набуває пропорцій дорослої людини, також можливе зарощення піхвового відростка – що приводить до самовиліковування пахової грижі. Лікування пахової грижі – оперативне, по мірі виявлення. Очікування 6-місячного віку (а може сама пройде?) – недоцільне  й дуже ризиковане у зв’язку з високою вірогідністю защемлення. У дівчаток грижевим вмістом може бути яєчник і у випадку защемлення це може привести до втрати яєчника – безпліддя у майбутньому.  Слід врахувати й те, що защемлення найчастіше буває на тлі соматичних захворювань (ГРВІ, пневмонія, бронхіт, які супроводжуються кашлем з поштовхоподібним підвищенням внутрішньочеревного тиску, дисфункції кишківника при кишкових інфекціях сприяють високому внутрішньочеревному тиску). При защемленій грижі лікування проводиться в ургентному порядку. Наявність супутньої патології (ГРВІ, пневмонії, кишкової інфекції та т.п. ) ускладнює анестезіологічне забезпечення та післяопераційний період.

Грижі білої лінії живота  – вроджена патологія, обумовлена дефектами білої лінії живота. Виявляються легше у худорлявих діток, та діток з 2-3 річного віку. Вірогідність защемлення невисока, оперативне лікування проводиться планово.

Стегнова грижа зустрічається досить рідко, що збільшує вірогідність діагностичних помилок. Її досить легко сплутати зі стегновим лімфаденітом.

Водянка яєчка обумовлена проходженням в ембріональний період розвитку (в 6-8 міс. вагітності) через паховий канал яєчка, сім’яного канатика. Тобто наявність яєчка у калитці при народженні хлопчика це майже 100% гарантія наявності водянок яєчка. Зарощення піхвового відростка протягом першого року життя у більшості хлопчиків приводить до зникнення водянки яєчка. Показання до оперативного лікування – наявність водянки яєчка у дитини віком від 1 року. У дітей до 1 року оперативне лікування проводиться  при дуже великих розмірах водянки, при напруженій водянці яєчка, при неможливості дифдіагностики з паховою грижею.

Крипторхізм – неопущення яєчка. Обумовлене порушенням проходження в ембріональний період розвитку (в 6-8 міс. вагітності) через паховий канал яєчка, сім’яного канатика. Яєчко може залишитися у черевній порожнині, «зупинитись» у паховому каналі, «заблукати» по дорозі до калитки (пахова, стегнова або інша ектопія яєчка). Є вірогідність опущення яєчка в калитку до 1 року, проте досить низька. Оперативне лікування проводиться планово у віці 1 року. Оперативне лікування у більш старшому віці менш сприяє повноцінному розвитку яєчка. Особливу увагу слід приділяти дітям з розташуванням яєчка у паховому каналі – існує ризик защемлення яєчка та його втрати. У випадку защемлення яєчка оперативне лікування проводиться в ургентному порядку.

Михайло Рябека, лікар-хірург дитячий консультативної поліклініки Комунального підприємства «Полтавська обласна дитяча клінічна лікарня Полтавської обласної ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

12 − 10 =