ПІДЛІТКОВА СЕКСУАЛЬНІСТЬ, ВАГІТНІСТЬ, КОНТРАЦЕПЦІЯ

До  Всесвітнього дня сексуального здоров’я

Виховуючи дітей, батьки стикаються з потребою поговорити з дитиною про сексуальні стосунки. Особливо це важливо, коли дитина досягає підліткового віку. Хоча в ідеалі статеве виховання має починатися значно раніше і включати в себе ознайомлення з будовою свого тіла, засвоєння навичок гігієни, розвиток уміння спілкуватися і проявляти свої емоції, інформування про те, що з початком статевого дозрівання і тіло, й життя дитини змінюватимуться.

Якщо не розмовляти на ці теми в ранньому віці, то при спробі поговорити з дітьми у 10–12 років батьки можуть спостерігати різні реакції: дитина соромиться, відмовляється слухати, перебиває, затуляє вуха, намагається якнайшвидше закінчити розмову або заявляє, що вона вже все знає.

В 11–12 років починають вироблятися статеві гормони, що дуже різко загострює емоційний аспект стосунків між хлопчиками та дівчатками. Тому на цьому етапі доречно розмовляти з дитиною про міжстатеві стосунки. Про те, як мають дружити хлопчик і дівчинка, як проявляти симпатію, як реагувати на симпатію іншого, як познайомитися, запросити на побачення чи прийняти запрошення, як готуватися до нього тощо. 

Після 12 років розвиток підлітка відбувається на гормонально насиченому фоні. І тому поступово стосунки між підлітками набувають сексуального та еротичного забарвлення. Загалом, підліткова сексуальність має характер експериментування. Через це підлітки ігнорують  різні загрози і небезпеки. Водночас сексуальність підлітка відокремлена від почуття любові. Тож ранній початок статевого життя молоді особливо непокоїть батьків і педагогів.

Усі діти й підлітки різні. І кожен з них потребує індивідуального підходу. Тому бесіди й роз’яснення мають відігравати ключову роль під час статевого виховання. Інколи ж батьки заперечують доцільність таких бесід із підлітками — мовляв, сучасна молодь уже все знає. Якоюсь мірою вони мають рацію.  Але наявність доступу до інтернету не зменшила кількості підліткових вагітностей, підліткових абортів та захворювань, що передаються статевим шляхом. Вчасно інформуючи дітей та підлітків про статеву сферу життя, батьки мають випереджати надходження “вуличної просвіти”, вульгарних та викривлених інтерпретацій статевих взаємин. 

То про що ж треба говорити з підлітком?

Ось перелік основних тем: статеве дозрівання: як змінюється тіло; як упоратися з негативними емоціями; побачення: як запросити, підготуватись і вдало провести; що таке небезпечна сексуальна поведінка; ризики ранньої сексуальної активності; особисті кордони, безпека в онлайн і офлайн спілкуванні; що вважати сексуальним насильством і як від нього захиститися; зачаття: як і в які дні воно відбувається; як виношується вагітність і як проходять пологи; основи контрацепції.

Нагадаємо, за статистикою 3% українських дівчаток 10-12 років живуть сексуальним життям, 9% дівчат 15-19 років  мають двох сексуальних партнерів.

Вагітність у ранньому віці може загрожувати здоров’ю, а іноді — життю. За даними ВООЗ, ймовірність мертвонародження та смертності новонароджених у матерів підліткового віку в 1,5 раза вища, ніж у жінок 20-29 років. Крім цього у підлітковому віці надзвичайно високий ризик материнської смертності.

Сьогодні вік жінок, які виходять заміж і вперше народжують дітей, значно виріс і становить у багатьох країнах близько 30 років. У той же час найвищий рівень незапланованих вагітностей зберігається саме серед дівчат-підлітків (12-19 років). Тому і рівень абортів у підлітковому віці – найвищий. За даними «Центру медичної статистики МОЗ», в Україні в 2018 році 387 осіб серед неповнолітніх зробили переривання вагітності (всього за 2018рік було зроблено 46552 переривань вагітності). Також занепокоєння викликає той факт, що в Україні існує тенденція до зростання рівня народжуваності дітей у дівчаток до 14 років – паралельно зі зростанням рівня дитячої захворюваності. Небезпечні наслідки раннього статевого дебюту: підліткова вагітність, психічні травми та безпліддя.

У більшості випадків незапланована вагітність зустрічається серед підлітків, які проживають в поганих соціально-економічних умовах. Вони не мають грошей на придбання надійних методів контрацепції, частіше переживають насильне спонукання до статевих відносин, мають низький рівень освіти.

У США на 1000 пологів 27 дітей народжується у матерів віком 15-19 років.  Згідно з даними Державного комітету статистики  в Україні у 2018 році кожна 60-та дитина була народжена неповнолітньою матір’ю. Найкраща ситуація в країнах Європи – це пов’язують з ефективним статевим вихованням, запровадженим в більшості шкіл.

Через те, що у матерів-підлітків немає достатньої матеріальної допомоги, як і психологічної, дуже велика кількість таких жінок потерпає від депресії, серед них вищий рівень самогубств.

Підліткова вагітність – це правдивий індикатор морального здоров’я суспільства. Чим більше одиноких малолітніх мам, тим вища безвідповідальність членів суспільства і байдужість до майбутніх поколінь. Не бійтесь поговорити з власною дитиною про секс, тому що хто ніхто краще дбайливих батьків не зможе зрозуміти і допомогти – ні інтернет, ні телебачення чи модні журнали. Пам’ятайте: поінформований означає захищений!

Ідеальним засобом контрацепції для молоді та підлітків вважається презерватив. Простий і зручний у застосуванні, його завжди можна покласти в сумочку чи до кишені джинсів і скористатися у потрібний момент. Він захищає від небажаної вагітності та від захворювань, що передаються статевим шляхом. Але презерватив не гарантує 100% результату, оскільки завжди існує ризик його неправильного застосування, низької якості або пошкодження цілісності.

Тому краще утримуватись від раннього початку статевих стосунків до того часу, коли юнак чи дівчина зможе відповідати за свої вчинки.

Зоя Цуканова, викладач акушерства та гінекології КВНЗ «Полтавський базовий медичний коледж»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

three × four =