31 травня – Всесвітній день без тютюну
Алея міського парку. Біля фонтану на лавочці відпочиває молода жінка. В руках – електронна сигарета, від якої створюється димова хмара навколо. Легкий вітерець розвіває димок і ніби розчиняє у повітрі… приємний запах цукерок.
Особиста історія
Знайомимося, зав’язується розмова. Жінка розповідає свою сумну історію – курця з великим стажем. 15 річною дівчинкою Ангеліна вступила до Івано-франківського торгово-кулінарного училища. Проживала в гуртожитку. Багато його мешканців палили. Спочатку це дівчину дратувало. Та коли закінчилося поразкою її перше кохання, на допомогу прийшли саме дівчатка з досвідом курця. Відтоді й почала Ангеліна палити. Деякий час це відволікало від нав’язливих думок. Та у хмарах диму пролітали роки і ніколи було задуматись, наскільки це шкодить її здоров’ю.
Отямилась, коли обстеження виявили цілу низку хвороб: хронічний бронхіт, ускладнений ішемічною хворобою серця, хронічний холецистит, панкреатит та цукровій діабет. «От я і вирішила кинути палити, але не виходить. Намагаюсь замінити звичайні цигарки на електронні», – гірко констатує співрозмовниця.
Я зауважила, що електронні сигарети для організму не менш шкідливі, ніж звичайні. Кожна сигарета – це практично крок до смерті не лише для того, хто палить, а й для оточуючих. Якби кожен курець усвідомив повною мірою наслідки паління, то не відмовилися б від паління хіба що божевільні.

Чим небезпечні електронні сигарети?
Вчені багатьох країн почали серйозно досліджувати вплив електронних сигарет на здоров’я курця і дійшли висновку, що вейп аж ніяк не став “нешкідливою” альтернативою звичайній сигареті.
На токсичність пару впливає термін служби електронної сигарети і напруга акумулятора. Чим довше ви користуєтеся електронною сигаретою і чим потужніший акумулятор, тим більше негативного впливу отримує організм. Вчені з Азії довели, що куріння електронних сигарет або вейпів вагітними жінками провокує викидень. Фахівці з Кореї провели соціальне опитування про куріння, в якому брали участь 70 тисяч молодих людей. За підсумками опитування 80 відсотків респондентів зізналися, що тяга до звичайних сигарет не зникла і вони одночасно курять електронні та звичайні сигарети. Японські вчені оприлюднили результати перевірок електронних сигарет, згідно з яким вдалося довести, що пара з пристрою містить два види хімічних сполук, що провокують ракові захворювання. Вчені з Англії змогли довести, що куріння електронної сигарети не позбавить залежності до звичайної сигарети. В Америці оприлюднено дані про те, що бажання курити електронну сигарету з’являється набагато частіше, ніж потяг до звичайної цигарки.
Кинути палити – важко, треба мати неабияку силу волі. Тому курити краще не починати.

Тетяна Дрозд, експерт із питань саносвітньої роботи управління охорони здоров’я міста Кременчука.