ОБГОВОРИЛИ ПЛАН ДІЙ ЩОДО ПРОФІЛАКТИКИ НЕІНФЕКЦІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

Нарада в рамках україно-швейцарського проєкту «Скорочення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань (НІЗ) в Україні», що відбулася 29 жовтня, стала майданчиком для спілкування ключових партнерів Полтавської області. До наради також приєдналися в онлайн-режимі представники Полтавської, Лубенської, Диканської та Котелевської територіальних громад, які виграли конкурс на участь у цьому проєкті. Обговорили питання профілактики та контролю НІЗ в Україні та області, зокрема, виконання регіонального плану щодо неінфекційних захворювань, ознайомилися з напрацюваннями проєкту протягом першого року його реалізації та планами на другий проєктний рік. Коротка назва проєкту – «Діємо для здоров’я».

Олександр Лемешко

Учасників привітав перший заступник голови обласної ради Олександр Лемешко. За його словами, проєкт, спрямований на подолання НІЗ, є просвітницьким, виховує у населення, зокрема, у молоді відповідальне ставлення до свого здоров’я.  «Це фінансова і просвітницька підтримка громад, за яку Полтавщина щиро вдячна партнерам, уряду Швейцарії», – зазначив посадовець.

Джума Худоназаров, Віктор Лисак

Директор Департаменту охорони здоров’я Віктор Лисак побажав усім міцного здоров’я і запевнив: «Завдяки реалізації субпроєкту Світового банку в області значно збільшилась доступність та обсяги охоплення сучасною діагностикою,  покращилась якість надання медичної допомоги та виявлення хворих на серцево-судинну патологію, забезпечено стандартизацію процесу. І у рамках цього проєкту все, що задумали, запланували – обов’язково виконаємо».

Про підтримку сектору профілактики та контролю НІЗ на онлайн-зв’язку з учасниками наради спілкувався координатор проєктів за напрямком «Репродуктивне здоров’я та сприяння здоровому способу життя» Петро Ільків. Про профілактику неінфекційних захворювань, як пріоритет для України,  інформувала завідувач відділу поведінкових факторів ризику ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» Ірина Сорока. Консультанти Світового банку Ольга Хан та Христина Пак, фахівець групи впровадження проєкту Світового банку Ганна Терещенко ділилися підсумками тривалої історії співпраці Полтавщини зі Світовим Банком у галузі охорони здоров’я. Йшлося також про профілактику та контроль НІЗ, як пріоритет для Світового банку. Адже, згідно зі статистикою, інвестиція 1 долара у профілактику НІЗ повертається 10 доларами в економіку.

Керівник проєкту «Діємо для здоров’я» Джума Худоназаров презентував підходи до профілактики та контролю НІЗ. «Неінфекційні захворювання – загроза громадському здоров’ю у світовому масштабі та в Україні зокрема. У структурі смертності України НІЗ є причиною 90% усіх смертей, і більшості з цих смертей можна запобігти. Про це варто пам’ятати посадовцям, коли вони планують національні і регіональні програми та бюджети. Наш проєкт створений, щоб допомогти державі у боротьбі з факторами ризику НІЗ та посилити систему громадського здоров’я України», – зазначив Джума Худоназаров.

 Є 4 топ-убивці людства: серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, онкологічні хвороби і захворювання легеневої системи. Також визначено 4 провідних фактори ризику, які безпосередньо впливають на розвиток НІЗ – фізично пасивний спосіб життя, вживання алкоголю, тютюнокуріння та нездорове харчування.

Презентація Галини Майструк

Презентація менеджера україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» Галини Майструк детально ознайомила колег із завданнями, планами, компонентами проєкту. Серед основних партнерів – представники влади, МОЗ України, Центр громадського здоров’я МОЗ, регіональні ЦГЗ; медики та освітяни, неурядові організації та міжнародні проєкти, бізнес, ЗМІ, представники громад тощо. Цільовою аудиторією визначено населення загалом (з фокусом на чоловіків), особи, які мають ризики розвитку серцево-судинних захворювань та діабету, вразливі групи населення. Про практичні речі у межах проєкту говорила його координатор Ірина Скорбун. Так, передбачена методична допомога, тренінги та навчальні програми для лікарів та медичних сестер, первинної ланки, закладів освіти. Охопити навчанням планується 2500 медичних фахівців, 500 медпрацівників закладів освіти, 20 закладів ПМСД, 100 пілотних шкіл.

Ніна Дурдикулиєва

Здоров’я у школах – один із ключових напрямків проєкту. Нова українська школа визначається, як простір здоров’я. Передбачені підготовка вчителів та шкільних медичних працівників на тему здорового життя, стресостійкості вчителів та збереження психічного здоров’я вчителів та учнів,  навчання шкільних кухарів, запровадження програми Євгена Клопотенка «Культура їжі», підтримка уроків фізичної активності, залучення до освітнього процесу сім’ї та громади тощо.

Виконувач обов’язків директора Полтавського обласного центру громадського здоров’я, регіональний координатор проєкту «Діємо для здоров’я» Ніна Дурдикулиєва розповіла про досягнення та виклики у боротьбі з неінфекційними хворобами в області, а також презентувала регіональний профіль громадського здоров’я у частині НІЗ. Стратегію (план) заходів із профілактики та боротьби з неінфекційними захворюваннями в Полтавській області учасники зібрання доопрацьовували у групах.

Наталія Супруненко

Важливі доповнення  запропонували методист Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського Ірина Козак, начальник Центру психічного здоров’я КП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради», психолог Наталія Супруненко, завідувач нейрохірургічним відділенням КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В. Скліфосовського Полтавської обласної ради» Михайло Тончев, керівник проєкту Джума Худоназаров.

Підсумовуючи нараду, він зазначив: «Ми хочемо мати добру співпрацю між 5 партнерськими регіонами України, для цього будемо залучати найкращі практики. Полтавщина має всі шанси стати моделлю для інших регіонів України. Успішним цей проєкт може стати лише за умови: ми допомагаємо вам, а ви – нам».

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

five × 1 =