ОБ’ЄДНУЄМО ЕНТУЗІАСТІВ НАВКОЛО РОЗБУДОВИ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я

Авторів проєктів-переможців цьогорічного «Бюджету участі» навчали, як розвивати систему громадського здоров’я у своїх містах і селах

На запрошення Полтавського обласного Центру здоров’я та Центру розвитку місцевого самоврядування відгукнулися розробники проєктів і представники Карлівської районної ради, Краснолуцької ОТГ Гадяцького району, Малорублівської й Микільської сільських рад Котелевського району, Решетилівської міської ради. Тренінг відбувся в Полтаві у п’ятницю, 9 листопада, в обласному Центрі розвитку місцевого самоврядування.

«Медики щодня рятують життя конкретних людей. Система громадського здоров’я рятує життя і здоров’я спільнот, – так розпочала свою презентацію керівник обласного Центру здоров’я Ніна Дурдикулиєва. – Візія Полтавського Центру здоров’я – «Сприяємо здоровому життю громади у безпечному середовищі». Наразі розробляється обласна програма з питань розвитку громадського здоров’я, тож нам важливо почути думку громад. Серед проєктів-переможців майже три десятки стосуються фізичного здоров’я місцевих жителів – забезпечення чистою водою, придбання спортивного та туристичного обладнання, встановлення вуличних тренажерів, дитячих спортивних майданчиків, зон відпочинку. Ентузіастів багато, але вони мусять почути один одного. Ми зібралися, щоб з’ясувати, чим можемо бути корисними один одному», – зазначила Ніна Іванівна.

Аналітик ГО «Інститут аналітики та адвокації» Євгенія Козун розповіла про попередні результати дослідження, що проводилося в області. Були проаналізовані місцеві програми, обізнаність керівників громад, медиків, журналістів щодо розуміння самого терміну «громадське здоров’я» та першочергових заходів для його збереження. На жаль, опитування показало низький рівень обізнаності, недостатнє інформування людей щодо питань, якими опікується громадське здоров’я. «Місцевим лідерам люди довіряють, – наголосила Євгенія Козун. – Керівник громади вакцинувався – про це повинні знати його виборці. Сів за кермо, пристебнув ремінь безпеки – нехай скине фото в соцмережі. Це реально працює! До вас дослухаються, тож будьте лідерами змін», – звернулася вона до учасників тренінгу.

Про те, як попередити епідемію дифтерії в Україні та області, говорив лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України» Валентин Шаповал. На графіках аргументовано пояснив, чому повертається дифтерія: підростає покоління, яке пережило і дефіцит вакцин, і підйоми антивакцинальних кампаній. За відсутності колективного імунітету смертність від дифтерії під час епідемії й може сягнути 50 відсотків. У «довакцинальну» епоху хворіли на дифтерію у 100 разів частіше, помирало людей у 1000 разів більше. 

Чимало запитань і запрошень до співпраці від учасників тренінгу отримала завідувач обласним Центром дитячої імунології, лікар-педіатр Валентина Думенко. За її словами, під час останньої епідемії дифтерії у 1998 році захворіло 20 тисяч українців, 700 померло. Тоді населення масово «побігло» вакцинуватися. Та вже у 2015-му через провал у забезпеченні вакцинами щеплювали тільки дітей. Тож колективного 95-відсоткового імунітету немає. Валентина Іванівна розповіла, хто  закуповує вакцини, як вони транспортуються, як батьки можуть перевірити їх якість, що таке «холодовий ланцюг». Мало хто з присутніх знав, наприклад, що після щеплення пацієнт, особливо дитина, має 30 хвилин посидіти під кабінетом на випадок алергічної реакції. Що підлітковий страх перед ін’єкцією називається «реакція на голку» і може призвести навіть до втрати свідомості і при падінні можна серйозно травмуватися. Що неправильне введення вакцини (у підшкірний жировий шар) – причина низької ефективності та місцевих ускладнень.

Лікар-методист обласного Центру здоров’я Тетяна Петрухіна в ході презентації розповіла про те, як впливають на здоров’я дітей поведінкові фактори ризику, навколишнє середовище, соціальні умови, в яких дитина народжується, живе, навчається. «Місцева влада разом із громадою – господарі ситуації, – сказала Тетяна Петрухіна. – Тож «золотий ключик» до здоров’я дітей та підлітків – це об’єднання зусиль усього суспільства. На що й націлена система громадського здоров’я». 

Усіх учасників тренінгу обласний Центр здоров’я забезпечив інформаційною літературою про здоровий спосіб життя, профілактику найпоширеніших інфекційних та неінфекційних хвороб. Делегація Краснолуцької ОТГ взяла по кілька таких комплектів – для всіх навчально-виховних закладів громади.

Довідково: У цьому році в «Бюджеті участі» переміг 71 проєкт із 17 районів Полтавщини. 28 з них безпосередньо стосуються розбудови системи громадського здоров’я.

Прес-центр ДОЗ ОДА

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

nine + 14 =