О. СИНЄГУБОВ: «ЗДАЛИ КРОВ. ПРИЄДНУЙТЕСЬ І ВИ!»

«Доєдналися з командою до всеукраїнського флешмобу і здали кров. Приєднуйтесь і ви, адже одна година особистого часу може дати комусь тисячі годин життя» – йдеться на Телеграм каналі голови Полтавської обласної державної адміністрації Олега Синєгубова. Олег Васильович та його заступники пройшли «Шляхом донора» в КП «Полтавська обласна станція переливання крові ПОР», здали кров та його компоненти.  

Власним прикладом голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов, його перший заступник Дмитро Лунін, заступники Євген Греков та Катерина Рижеченко здійснили неймовірно важливу справу порятунку життя та здоров’я тих, хто цього потребує.  

Дійсно, переливання компонентів донорської крові потрібно завжди, воно є невід’ємною складовою хірургічних втручань, невідкладної лікарської допомоги при крововтратах після складних травм та пологів.

Цьогоріч Всесвітній день донора присвячений темі: «Безпечна кров рятує життя» і проходить під гаслом: «Здавати кров в ім’я здорового світу». У центрі уваги – особистий внесок кожного донора в охорону здоров’я. Донорство крові забезпечує доступ окремих пацієнтів і населення в цілому до безпечної та якісної крові та її компонентів як в звичайному житті, так і в періоди надзвичайних ситуацій, як під час пандемії коронавірусу COVID-19. 

Як сказав Володимир Рудіков – директор КП «Полтавська обласна станція переливання крові ПОР»: «На сьогодні потреба в донорській крові та, відповідно, в донорах зростає у всьому світі. Мешканці Полтавщини не відстають від інших. Так у 2019 році донорами стали 11621 особа, із них 4031 здали кров вперше, а 257 стали донорами клітин крові. Великим резервом для донорства залишається молодь, особливо студентська. Нині звання «Почесний донор України» в області отримали  3241 особи, з них дві особи мають звання «Заслужений донор України»».

У системі служби крові Полтавщини функціонує 3 станції переливання крові: в містах Полтава, Кременчук, Лубни, а також у 5-ти лікарнях та 11 відділеннях заготовлюється донорська кров. За кожною станцією закріплені окремі райони, які доставляють донорську кров для подальшої її переробки. На кожній станції працює виїзна бригада, яка здійснює виїзди в різні населені пункти області. У 2019 році виїзними бригадами було заготовлено 1561,6 л консервованої донорської крові від 3431-го донора. У І кварталі 2020 року – 388,4 л від 853-ох донорів.

Усього у 2019 році трансфузійною службою Полтавської області було заготовлено 9366,2 л донорської крові з гемоконсервантом, 3582,2 л еритроцитарної маси, 2145,7 л плазми та 1572,8 доз тромбоконцентрату (клітин крові). У І кварталі 2020 року було заготовлено 2397,2 л крові з гемоконсервантом.

Лікувальні заклади області у 2019 році в повному обсязі були забезпечені компонентами крові – видано еритроцитів 3790,9 л, свіжозамороженої плазми – 1974,9 л; 1572,8 доз тромбоконцентрату.

Україна пережила спад донорського руху, який пов’язаний зі складною політичною, соціально-економічною, демографічною ситуацією.

У 2020 році в багатьох країнах світу, зокрема і на території України були введені карантинні заходи в зв’язку з поширенням COVID-19. Захворювання, яке забрало тисячі життів залишило свій відбиток і на донорському русі – значно знизилась загальна кількість донорів, відповідно і обсяг заготовленої крові. Але завдяки постійним донорам лікувальні заклади в повному обсязі забезпечені донорською кров’ю та її компонентами.

Нагадуємо, що у Полтаві донори можуть безкоштовно доїхати на таксі до станції переливання крові завдяки реалізації спільного проєкту ДонорUA та Фундації Варто Жити – #таксідлядонора дає можливість донору замовити собі безкоштовне таксі на станцію переливання по місту і назад додому. В колаборації з онлайн-сервісом Uklon та національною мережею автозаправних комплексів WOG послугу запустили в 13-ти містах України: Києві, Львові, Одесі, Харкові, Полтаві, Дніпрі, Запоріжжі, Івано-Франківську, Чернігові, Сумах, Миколаєві, Вінниці та Кривому Розі. Для цього онлайн-сервіс Uklon надав 20 000 промокодів на безкоштовні поїздки для донорів. Як скористатись безкоштовною послугою #таксідлядонора з Uklon – на сайті donor.ua

Мільйони людей зобов’язані своїм життям тим, кого вони ніколи не бачили – людям, які добровільно здають кров, не отримуючи за це винагороду. Саме цим неоспіваним героям присвячується Всесвітній день донора крові, який святкують  14 червня.

Подаруйте частинку Вашої крові, вона необхідна для спасіння життя хворих!

ХТО МОЖЕ БУТИ ДОНОРОМ

Донором може бути кожен дієздатний українець віком від 18 років. Вага донора має бути не менше 50 кг – інакше забір крові може бути небезпечним для здоров’я. Щоби стати донором, треба пройти відповідне медичне обстеження у медзакладі перед здачею крові, і якщо немає протипоказань, визначених МОЗ України, можна стати донором.

Незалежно від давності захворювання та результатів лікування, донорами крові не можуть бути люди з інфекційними та паразитарними захворюванням (гепатити, усі форми туберкульозу, бруцельоз, сипний тиф, туляремія, ехінококкоз, токсоплазмоз тощо). Також абсолютні протипоказання для донорства мають люди з хронічними соматичними захворюваннями: злоякісними новоутворюваннями, хворобами крові, органічними захворюваннями центральної нервової системи, повною відсутністю слуху і (або) мови, психічними, серцево-судинними захворюваннями, хворобами органів дихання та травлення, захворюваннями печінки і жовчних шляхів, нирок, сполученої тканини, ендокринної системи, хвороби лор-органів, шкіри тощо.

Питання про допуск до донорства вирішує лікар закладу переливання крові або відповідний фахівець. Взяття крові та (або) її компонентів у донора дозволяється лише за умови, що здоров’ю донора не буде заподіяно шкоди.

Якщо Ви маєте право здавати кров, вам потрібно присвятити лише годину свого дня цій надзвичайно важливій благородній справі. 

ПРЕСЦЕНТР ДОЗ ПОЛТАВСЬКОЇ ОДА

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

14 − two =