НАВІЩО ПОТРІБНІ ПРОФІЛАКТИЧНІ ЩЕПЛЕННЯ

До Європейського тижня імунізації

Наскільки профілактичні щеплення важливі для кожного із нас, для суспільства в цілому, для держави? Суть вакцинації – у створенні захисту людського організму проти інфекційних захворювань. Імунна система реагує на введення вакцини, виробляючи найефективніший імунітет.

Вакцинація – єдиний спосіб захисту від низки захворювань, які неможливо вилікувати іншими методами, або при яких можливі важкі ускладнення. Вродженого імунітету до інфекційних хвороб, від яких існують щеплення, немає. Якщо мати малюка в дитинстві хворіла певними інфекційними хворобами, то її здорова доношена дитина в перші 3-6 місяців життя може бути захищена материнськими антитілами, що потрапили через плаценту в дитячий організм під час вагітності, та через грудне молоко. Діти, народжені недоношеними, та ті, що знаходяться на штучному вигодовуванні, такого захисту не мають. Оскільки уникнути контактів із хворими людьми важко, дуже важливо щеплювати дітей раннього віку. Вакцинація дає особистий захист кожному із нас, і при цьому забезпечує колективний імунітет.

Імунопрофілактика – це попередження інфекційних хвороб, а у випадку захворювання – більш легкий перебіг інфекції, зниження ризику ускладнень, летальних та важких наслідків інфекційних захворювань. Вакцинопрофілактика щорічно рятує 750 000 дітей від інвалідності. Щороку 3000000 смертей у світі попереджуються завдяки вакцинації.

Кожна країна має свій національний календар профілактичних щеплень. Наш національний календар включає обов’язкову вакцинацію проти 10 інфекцій: туберкульозу, гепатиту В, кашлюку, дифтерії, правцю, поліомієліту, кору, краснухи, паротиту, гемофільної інфекції. Також у календарі профщеплень вказано рекомендовані щеплення проти вітряної віспи, гепатиту А, ротовірусної, папіломовірусної, менінгококової, пневмококової інфекцій та грипу. Календарем також передбачені строки проведення профілактичних щеплень.

Коли приходить час щеплювати дитину, у батьків виникає багато запитань. У якому віці краще розпочинати вакцинацію? Як підготувити малюка до щеплення? Якими вакцинами проводити щеплення? Які реакції у дитини можливі після проведення щеплення та які  ускладнення може дати та чи інша вакцина? Як щеплювати дітей із проблемами у стані здоров’я?

Здорові діти не потребують спеціальної підготовки до щеплення. Перед вакцинацією лікар обов’язково оглядає дитину, міряє температуру тіла. Батьки при цьому повинні проінформувати лікаря, чи не було випадків підвищення температури тіла у дитини в попередні дні та інших ознак нездоров’я (кашлю, нежиті, порушення випорожнення, висипки); чи не було в дитини алергії на продукти харчування, ліки, обов’язково повідомити про наявність у Вас чи вашої дитини хронічних захворювань, та повідомити про те, які ліки в зв’язку даним захворюванням одержує дитина. Необхідно також попередити лікаря про післявакцинальні реакції у батьків та в самої дитини у разі повторного щеплення, розповісти як переносились попередні введення вакцини.

При потребі лікар призначить дитині додаткові обстеження та консультації відповідних фахівців. Дітям, які мають алергічні захворювання, щеплення проводяться поза загостренням. Тим, хто часто хворіє на респіраторні захворювання, щеплення проводяться у так званому спокійному періоді. При необхідності дитину обстежать на наявність хронічних інфекцій, аномалій розвитку, імунодефіцитних станів. Але варто пам’ятати, що вакцинація таким дітям необхідна навіть більше, ніж їх здоровим ровесникам, через вищу імовірність важкого та ускладненого перебігу захворювання.

Старшим дітям із хронічними захворюваннями щеплення проводять після закінчення загострення, з проведенням подальшої реабілітаційної терапії основного захворювання для попередження загострення після вакцинації.

Насторожено до профщеплень відносяться батьки дітей із неврологічними проблемами через побоювання погіршення стану здоров’я в післявакцинальний період. При цьому не враховують, що саме інфекційні захворювання, від яких щеплюють дитину, для неї набагато небезпечніші, ніж саме щеплення. Діти з непрогресуючими враженнями центральної нервової системи (хромосомні, генетичні, вроджені аномалії розвитку, ДЦП), розумовою відсталістю, психічними захворюваннями, не в гострому періоді, та ті, які перенесли запальні захворювання нервової системи, не мають протипоказів до проведення профілактичних щеплень. Таких дітей щеплюють за індивідуальним календарем на фоні симптоматичної терапії. Судомний синдром, викликаний підвищенням температури тіла, також не є протипоказом.

Якщо після щеплення стан дитини погіршився, підвищилась температура тіла, з’явились ознаки гострого захворювання, необхідно негайно звернутись до лікаря. Своєчасне звернення дозволить з’ясувати причину:  погіршення пов’язане з реакцією на вакцину чи із захворюванням. Правильно встановлений діагноз та вірна лікувальна тактика сприятиме безпечній вакцинації в подальшому.

Інфекційні захворювання, як і раніше, загрожують життю та здоров’ю населення, оскільки мільйони мікроорганізмів ми вдихаємо щосекундно. Важко сказати, коли і де може відбутись зараження.

Ви впевнені, що вас і ваших дітей оточують абсолютно здорові люди? Крім імунітету, що сформувався в кожного з нас, є поняття колективного імунітету. Він формується лише за умови вакцинації 95 і вище відсотків людей.  Вакциноване суспільство створює захист для оточуючих і вдома, і в колективах для тих тих, кому за станом здоров’я вакцинація протипоказана.

У 2019 році ВООЗ внесла відмову від вакцинації в перелік глобальних загроз людству.

Завдяки широкому охопленню щепленнями в попередні роки рівень захворюваності на вакцинокеровані інфекції наразі ще лишається низьким. Та з часом рівень захисних антитіл зменшується, імунітет слабшає. Якщо кількість вакцинованих людей зменшиться до 70 відсотків, ризик спалахів і навіть епідемій інфекційних захворювань значно підвищиться.

Надійно захистити сім’ю від ризику інфекційних захворювань може тільки щеплення. Тож давайте захищати близьких нам людей!

Лариса Соловей, завідуюча педіатричним відділенням Центру ПМСД м. Горішні Плавні.

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

two × 4 =