НАТАЛІЯ СВИРИДЕНКО: «БЛИЗЬКО 200 ПАЦІЄНТІВ ІЗ ХРОНІЧНИМИ ГЕПАТИТАМИ ПОТРЕБУЮТЬ ПЕРШОЧЕРГОВОГО ЛІКУВАННЯ»

22 липня у конференцзалі  КП  «Полтавський обласний центр громадського здоров’я» відбулося засідання «круглого столу» з нагоди Всесвітнього дня боротьби з гепатитами, що відзначається щорічно 28 липня.

Керівник Обласного центру громадського здоров’я Ніна Дурдикулиєва представила учасників обговорення, озвучила цьогорічне гасло Всесвітнього дня боротьби з гепатитами – «Знайди мільйон». Виявлення людей, інфікованих гепатитом, які не здогадуються про свою хворобу, ВООЗ визначила одним із головних завдань для медичної спільноти, неурядових організацій та інших дотичних до проблеми інституцій на 2020 рік.

Як розповіла учасникам зібрання директор КП «Полтавська обласна клінічна інфекційна лікарня» Наталія Свириденко, у світі інфікованих або перехворілих на вірусні гепатити налічується 2 мільярди, з них 400 мільйонів людей страждають на хронічний гепатит.

У Полтавській області з 2014 року запроваджена державна програма з профілактики та лікування вірусного гепатиту. Відтоді й донині проліковано за державний кошт більше 880 пацієнтів. Наразі на обліку в області перебувають близько 4 тисяч хворих на хронічні гепатити В та С. Із них хронічний гепатит В мають близько 700 пацієнтів, гепатит С – більше 3 тисяч, поєднану форму хронічного гепатиту В та С – більше 80 людей. Щороку виявляються нові й нові випадки: минулоріч їх зареєстровано більше 300, від початку 2020-го року вже виявлено 167 інфікованих гепатитами, переважна більшість – гепатитом С.

Тетяна Коваль і Наталія Свириденко

У минулому році більше 300 пацієнтів пролікувалися за кошти Державного бюджету, цьогоріч розпочали лікування 121 пацієнт, із них 80 вже закінчили курс. Нові препарати дозволили скоротити тривалість лікування гепатиту С до 3 місяців. Лікування хронічного гепатиту В – пожиттєве.

За словами Наталії Свириденко, зараз першочергового лікування потребують близько 200 мешканців області з хронічними гепатитами В та С. Для надання їм допомоги обласна інфекційна лікарня має і ліки, і відповідну програму.

Завідувач кафедри інфекційних хвороб УМСА Тетяна Коваль розповіла, що на території області зустрічаються віруси гепатиту А, В і С, зрідка – D та Е. Гепатити А та Е – це кишкові інфекції, що передаються через брудні руки, забруднені воду та продукти. Хвороби Боткіна на Полтавщині не реєстрували давно, доки минулого літа не стався спалах. Інфікування пов’язали із вживанням некип’яченої питної води (78% випадків) та відпочинком на Ворсклі (12 % випадків). Вірус гепатиту А – нестійкий, при кип’ятінні гине за 30 секунд. Хвороба зазвичай закінчується виздоровленням пацієнта.

За словами Тетяни Коваль, гепатити В і С можуть довгий час протікати взагалі без будь-яких ознак захворювання, іноді десятиліттями, підвищуючи ризики розвитку хронічної форми хвороби. Ці віруси надзвичайно стійкі у навколишньому середовищі. Інфікування відбувається при проведенні ін’єкцій, різних оперативних втручань, при стоматологічних маніпуляціях, у манікюрних, педикюрних, тату-салонах. Вірус потрапляє безпосередньо в кров і швидко розмножується. При цьому органом-мішенню також є печінка.  Рівень контагіозності (заразності) вірусу гепатиту В у 50-100 разів вищий, ніж у вірусу імунодефіциту людини.

У світі дітей обов’язково вакцинують проти гепатиту А і В, в Україні до Національного календаря щеплень входить лише вакцинація проти гепатиту В.

Лікар-інфекціоніст КП «Дитяча міська клінічна лікарня Полтавської міської ради» Юлія Сивоглаз розповіла про особливості діагностування та перебігу гепатитів у дітей. Найбільшу небезпеку ця група хвороб складає для підлітків. Необізнаність та максималізм підштовхують їх до раннього початку статевого життя, звернення в дешеві тату-салони, де не дотримуються жодних вимог дезінфекції інструментів.

Юлія Сивоглаз

Для профілактики гепатиту А навички особистої гігієни треба прищеплювати дітям із перших днів життя.

Надія Тимошенко, заступник виконавчого директора БО «Світло надії», розповіла про доступність лікування для споживачів ін’єкційних наркотиків, секс-працівниць, чоловіків, які мають секс із чоловіками. Щоб знизити ризик інфікування, представникам цих груп ризику надаються безкоштовно шприци, презервативи, серветки. За кошти донорів у БО «Світло надії» в минулому році 16 пацієнтів пролікувалися від гепатиту, цьогоріч  розпочали лікування 26. З мережею «Інвітро» укладено угоду щодо знижок на ПЛР-тестування та подальше обстеження. Для деяких держав пострадянського простору такі можливості недоступні.

Про лікування поєднаних патологій ВІЛ+гепатит розповіла заступник директора КП «Обласний центр профілактики ВІЛ/СНІД» Тетяна Голубєва.

Учасники обговорення та журналісти отримали вичерпні фахові відповіді на найпоширеніші запитання щодо теми «круглого столу».

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

seven − 3 =