НА ПОЛТАВЩИНІ ЗАПРОВАДЖУЄТЬСЯ НОВИЙ ПРИНЦИП ОБСТЕЖЕННЯ НА COVID-19

В лабораторії КП «Обласний центр профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІД» здійснюються різні види досліджень як для ВІЛ-інфікованих, так і для інших осіб, закладів охорони здоров’я (як Полтави, так і Полтавської області). Це метод ІФА (виявлення та підтвердження ВІЛ ½, виявлення вірусних гепатитів В та С, виявлення торч-інфекцій, виявлення та підтвердження сифілісу); метод ІХЛА (виявлення ВІЛ ½); ПЛР-діагностика (виявлення та кількісне визначення вірусних гепатитів В, С, D, G, генотипування вірусного гепатиту С; визначення кількості вірусного навантаження ВІЛ, виявлення провірусної ДНК ВІЛ-1; виявлення торч-інфекцій, виявлення та кількісне визначення вірусу папіломи людини та його генотипування); метод проточної  цитометрії (визначення кількості СД4 лімфоцитів для ВІЛ-інфікованих); біохімічні дослідження та клініко-гематологічні (сеча та гемотологічний аналіз крові для ВІЛ-інфікованих).

Згідно з наказом МОЗ України від 20.05.2020 №1227 «Про затвердження Змін до Стандартів медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)» та наказу ДОЗ Полтавської обласної Держадміністрації від 27.05.2020 року №0120/4547/02-4 «Про обстеження планових контингентів на COVID-19» лабораторія нашого закладу (централізована клініко-діагностична лабораторія) буде виконувати дослідження для якісного виявлення IgМ та IgG антитіл до нуклеокапсидного антигену коронавірусу SARS-CoV-2 в сироватці або плазмі крові людини методом ІФА. Такі дослідження будуть запроваджуватися для міських лікарень Полтави, Центрів ПМСД м. Полтави, КП «Полтавська обласна клінічна інфекційна лікарня ПОР», КП «Полтавська обласна клінічна психіатрична лікарня ім. О. Ф. Мальцева ПОР», КП «Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер ПОР», КП «Полтавський обласний клінічний медичний кардіоваскулярний центр ПОР», КП «Полтавський обласний наркодиспансер ПОР», КП «Полтавський обласний клінічний онкологічний диспансер ПОР», КНП «Полтавська ЦРЛ».

Коштів для цих досліджень МОЗ України не виділяє, тому закупівля тест-систем та деяких витратних матеріалів здійснюється за кошти Обласного бюджету.

Наразі для підтвердження діагнозу коронавірусної інфекції SARS-CoV-2 використовується метод ПЛР (виявлення РНК вірусу). Але існує багато випадків, коли симптоми епідеміологічно-подібні (з наявними клінічними проявами хвороби) інфекції SARS-CoV-2 та з типовими рентгенологічними даними легенів, а при тестуванні зразків в ПЛР вони виявляються негативними. Однією з причин отримання хибнонегативних результатів в ПЛР при обстеженні на SARS-CoV-2 вважається невчасно зроблений забір біоматеріалу у пацієнтів (після 14-18 дня проявів коронавірусної хвороби або ранній – до 3-4 днів) чи некоректний забір біоматеріалу. Тому антитіла до COVID-19 дають можливість бачити, на якій стадії захворювання перебуває людина (гостра/рання – IgМ виявляються після 7-10 днів  до 20-30; чи людина вже перехворіла – IgG виявляються після 14-20 дня проявів хвороби і тримаються ще довго, виконуючи захисну роль в організмі). У подальшому це дозволить епідеміологам вирахувати процентність перехворілих в легкій формі чи безсимптомність вірусоносійства, визначати стан імунітету до коронавірусної хвороби (хоча на даний час немає точної інформації щодо тривалості імунітету), розробляти вакцини та інше.

В цей час найбільш поширеними методами лабораторної діагностики різних інфекцій є серологічні методи, зокрема ІФА – діагностичний імунологічний метод, за допомогою якого з високою чутливістю та специфічністю можна визначити якісний та кількісний склад антитіл та антигенів до збудника інфекції у сироватці/плазмі крові людини.

Принцип аналізу на COVID-19, який проводиметься в нашій лабораторії, базується на методі твердофазного непрямого ІФА.

При внесенні в лунки досліджуваних зразків IgG/М до SARS-CoV-2 (якщо вони є у людини) звязуються з рекомбінантним нуклеокапсидним антигеном SARS-CoV-2 на твердій фазі, утворюючі комплекси антиген-антитіло. Імунні комплекси виявляють міченими ферментом (пероксидазою) моноклональними антитілами до IgG/М людини. Після відмивання незв’язаних компонентів в лунки додають розчин проявника. Пероксидазну реакцію зупиняють стоп-реагентом і вимірюють оптичну густину досліджуваних зразків за допомогою спектрофотометру (напівавтоматичний імуноферментний аналізатор).

Час проведення аналізу залежить від кількості досліджень та задіяного персоналу лабораторії. Обстеження у кількості від 8 до 192 досліджень триває до 3х годин, а з урахуванням видачі результатів досліджень – приблизно до 4- 5 годин; у кількості від 192 до 576 досліджень – до 6 годин, а з урахуванням видачі результатів досліджень – приблизно до 8-9 годин.

Наразі впроваджено дослідження для якісного виявлення IgМ антитіл до нуклеокапсидного антигену коронавірусу SARS-CoV-2 в сироватці або плазмі крові людини методом ІФА в кількості 72 досліджень від пацієнтів КП «Полтавська обласна клінічна інфекційна лікарня ПОР» та КП «Полтавський обласний клінічний медичний кардіоваскулярний центр ПОР».

Світлана Нестеренко, виконувач обов’язків директора КП «Обласний центр профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІД полтавської обласної ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

fourteen + 8 =