НА ПОЛТАВЩИНІ ПРОТИ КОРОНАВІРУСУ ВАКЦИНУВАЛИСЯ БІЛЬШ ЯК 60 ВІДСОТКІВ МЕДИКІВ І ОСВІТЯН

Першою дозою щеплено більше 300 тисяч осіб, Полтавщина є лідером із вакцинації (після Києва). Уже вакциновано 27 відсотків населення області.

Про це йшлося на черговому прес-брифінгу із питань вакцинації проти COVID-19, що відбувся у палаці дозвілля «Листопад». На запитання представників ЗМІ відповідали директор Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Віктор Лисак та лікар-імунолог, координатор із вакцинації в області Ольга Бастаногова.

Віктор Лисак розповів, що на цей час на Полтавщині розгорнуто 12 лікарень для пацієнтів із COVID-19. Станом на 11 серпня на лікуванні у цих закладах перебувало пів сотні пацієнтів, серед яких було 2 дітей. 8 осіб лікувалися в реанімаційних відділеннях. Усі лікарні сьогодні забезпечені киснем, необхідним обладнанням. Є достатня кількість всіх інших засобів захисту. 

«Наразі ми  робимо все, щоб так було і надалі, – сказав директор Департаменту. – Аналіз показав, що на лікування у стаціонарні відділення з коронавірусом (із враженням життєвих функцій, сатурацією нижче 90) потрапляють саме невакциновані пацієнти. Статистика інших країн також підтверджує, що 95-98 відсотків госпіталізованих хворих є невакцинованими. Про це говорять фахівці США, Ізраїлю».

За словами Віктора Лисака, область переступила 8-тисячний рубіж щеплень за добу. Віктор Лисак запросив журналістів бути інформаційними партнерами вакцинальної кампанії, доносити до населення важливість щеплень, як найдієвішого профілактичного засобу. Адже мутований штам коронавірусу «Дельта», що має значно коротший інкубаційний період і вражає молодь, уже  циркулює в Україні.

Ольга Бастаногова пояснила принцип дії кожної з чотирьох видів вакцин, що використовуються в області. Усі вони – прекваліфіковані ВООЗ, якісні й безпечні. «Днями надійде 40 тисяч доз AstraZeneca, – розповіла лікар-імунолог. – Pfizer надходить щотижня, близько 12-16 тисяч доз. Перебоїв у постачанні вакцин немає».

Про що запитували журналісти? Запитання-відповідь.

Чи обов’язково для вакцинації мати з собою декларацію?

Не обов’язково. Але вона суттєво пришвидшить процес введення даних в електронну систему охорони здоров’я. Це особливо важливо у вихідні дні, коли великі черги.

Що може відчувати людина після щеплення?

Серйозних негативних наслідків не реєструвалося, але несприятливі події є. Люди скаржаться на підвищення температури, на біль в руці, у місці введення, збільшення лімфатичних вузлів.

Що робити, якщо другу дозу не вдалося отримати вчасно?

Максимальних термінів перерви між першою і другою дозами не існує. Якщо другу дозу отримати не через 28 днів, а, скажімо, через 2 місяці – нічого страшного.  Не можна скорочувати мінімальні терміни. Це допустимо тільки для Коронаваку (14 днів) і АстраЗенеки (допустима друга доза не через 3 місяці, а через 2,5).

Як проходить вакцинація організованих колективів?

Більше 60 відсотків і медиків, і педагогів у області вже вакциновано.  До 1 вересня заплановано вакцинувати 80 відсотків працівників цих галузей. Проводиться робота з великими організованими колективами. «Днями їду у величезний колектив у Горішніх плавнях де розповідатиму про коронавірус та вакцини проти нього, відповідатиму на запитання, як лікар-імунолог. Читаю лекції – для працівників гірничо-збагачувального комбінату,  трудових колективів «Укрпошти», мережі «Сільпо». Виїжджаємо на райони, пояснюємо. Проводимо різні акції серед учасників вакцинації. ФК “Ворскла” розіграв тисячу квитків на матчі. У Центрах вакцинації будуть розіграні квитки на спектаклі театру імені Гоголя. Розглядаємо варіанти лотереї, якщо знайдуться спонсори», – пояснила Ольга Бастаногова.

«Є постанова Кабміну про вакцинацію освітян, подібна готується щодо медичних працівників. Колективи Центрів ПМСД, що стоять на першій лінії боротьби з COVID19, вакциновані на 90-97 а подекуди на майже 100 відсотків. Ведеться моніторинг по кожній ТГ, по кожній школі.  Їздимо в колективи, зустрічаємося з антивакцинаторами. Після цих візитів результати покращуються на 20-30 відсотків», – додав Віктор Лисак.

Які найпопулярніші міфи від антивакцинаторів?

Міф 1. Ті, хто переконує вакцинуватися, отримують гроші за кожного щепленого.

Міф 2.  Якщо є антитіла після хвороби, вакцинуватися не треба.

Насправді  обидва твердження безглузді, а меседжі, що поширюються в інтернеті про визначення наявності антитіл, перш ніж приймати рішення про вакцинацію, – це непрофесійно, недоказово, безграмотно. Аналіз на антитіла робити нікому не треба. Від повторного захворювання, тяжкого перебігу захистить лише вакцинація.

Чи щеплюють дітей в Україні?

Дітей із хронічними хворобами можна вакцинувати Пфайзером із 12 років. Наприклад, дитина з бронхіальною астмою може переносити коронавірус дуже тяжко, цьому треба запобігти. У Полтавській області вже вакциновані близько десятка дітей.

Про рутинну вакцинацію під час пандемії

Усі вакцини для рутинної вакцинації (згідно з Національним календарем щеплень) є у достатній кількості у всіх педіатричних кабінетах, кабінетах щеплень. Вакцинація проти керованих інфекцій під час пандемії коронавірусу  не переривається. Так само не припиняється вакцинація дорослих (АДПМ – проти дифтерії та правцю). Єдине застереження – якщо людина вакцинувалася проти коронавірусу, інше щеплення можна робити не раніше, як через 2 тижні. Але якщо сталася травма, то щеплення АДПМ обов’язково треба зробити  за екстреними показаннями.

Звідки привезена «Дельта» на Полтавщину?

Звідки саме – невідомо, але наразі лікуються люди, які приїхали з Греції, Франції, Єгипту, Росії. Зараз усі випадки нетипового перебігу фіксуються, аналізи відправляються в Київ. Але вже незабаром очікується надходження швидкісного тесту саме на цей штам коронавірусу. Він активно циркулює в Україні. Вживаються всі заходи, люди виліковуються. «У протистоянні «Дельті» найголовніше – протиепідемічні заходи, профілактичні щеплення. Якщо вакцинація охопить 700-800 тисяч мешканців області, можна говорити про формування колективного імунітету. Суперважливо у період, коли немає масових захворювань, щепити якомога більше населення – щоб працювала економіка й люди отримували зарплату, щоб навчалися школярі й студенти, щоб ми й надалі залишалися в «зеленій» зоні», – пояснив журналістам Віктор Лисак.

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

fourteen − 7 =