МІКОТИЧНИЙ ВУЛЬВОВАГІНІТ У ДІТЕЙ

Мікотичний (кандидозний) вульвовагініт – це різновид інфекційного враження слизової оболонки статевих органів дівчаток. Етіологічним фактором є гриби роду Candida. Хвороба займає друге місце серед гінекологічних патологій.

Піхва дівчаток має лужне середовище, яке заселяють умовно-патогенні мікроорганізми, в тому числі коки та кандиди. В результаті дисбалансу в самому організмі дитини умовно-патогенні організми можуть пригнічувати нормальну мікрофлору, розмножуватися і провокувати різні захворювання.

Більше ніж у половини дівчаток, які хворіють вульвовагінітом, знаходять дріжжеподібні гриби. Нерідко виникають асоціації з бактеріями та трихомонадами (20%), генітальним герпесом, гонококом.

Мікоз може виникнути в усіх вікових періодах, однак найбільш вразливі дівчатка грудного, раннього дитячого та пубертатного віку.

Лікар повинен пам’ятати про можливість внутрішнього зараження плоду кандидозом від хворої вагітної жінки. Найчастіше буває зараження новонародженої від хворої матері або носія при проходженні через родові шляхи. Звертає на себе увагу ідентичність кандидозної флори у вагіні матері та шкірі, порожнині рота і вагіні дитини.

У дітей слабких, народжених передчасно або в асфіксії зараження під час проходження через інфіковані родові шляхи може перейти в генералізований кандидоз і навіть кандидозний сепсис.

До причин виникнення кандидозу відносять такі фактори: зниження захисних сил організму (при гіповітамінозі та тяжких загальних захворюваннях), надмірне  вживання солодощів, захворювання на туберкульоз, ендокринну патологію (цукровий діабет, порушення функції наднирників),  хворобу Боткіна, шлунково-кишкові розлади, первинну та вторинну імунну недостатність.

Дівчатка, які хворіють на цукровий діабет, у 5-7 разів частіше вражаються кандидозом різних локалізацій. Майже завжди вражається кишківник і порожнина рота. У кожної другої дівчинки, хворої на кандидоз, є запалення геніталій, що розглядається лише як прояв загального захворювання.

Також виникненню кандидозу сприяє довготривале безпідставне або недоречне призначення антибіотиків широкого спектру дії. Це робить його протікання стертим та інколи призводить до генералізації процесу. Сприяє розвитку патології синтетична білизна – синтетичні матеріали порушують дихання шкіри і приєднання інфекції.

Ця патологія має такі клінічні прояви: «сирні» виділення з вагіни; постійний зуд; печія, що підсилюється під час гігієнічних процедур та після них; гіперемія зовнішніх  статевих органів; набряк; дратівливість; безсоння. Виділення мають неприємний кислий запах.

Діагностується патологія за допомогою бакпосіву вагінальних виділень на флору та антибіотикограми; аналізу виділень із вагіни (під час мікроскопії знаходять міцелій  і спори грибів).

Обов’язковою умовою лікування грибкового враження вульви і вагіни є виявлення та ліквідація головного захворювання.

Рекомендується збалансування (але не зниження) у раціоні вуглеводного компоненту; перегляд антибіотикотерапії; дотримання правил гігієни; використання бавовняної (натуральної) білизни; скорочення призначення кортикостероїдів або відмова від необґрунтованого їх призначення; лікування цукрового діабету; нормалізація роботи щитоподібної залози, яєчників.

При грибковому враженні також призначаються загальнозміцнююча терапія, протиалергічні препарати та вітаміни.

Особливістю кандидозного вульвовагініту є схильність до рецидивів. Для їх запобігання місцеве та загальне специфічне лікування складає не менше трьох курсів по 10-14 діб з 7-10 добовими перервами.

Вульву та вагіну щодня обмивають чи зрошують 2-відсотковим розчином гідрокарбонату натрію, а потім використовують специфічне медикаментозне лікування. Маленьким дівчаткам призначають антимікотичні креми, мазі, присипки. Ефективно призначати протигрибкову терапію місцево та всередину. Загальне лікування є обов’язковим при неефективності місцевого лікування,  рецидивуванні процесу та генералізованих формах. Фахівець призначає високоефективні ліки. Обов’язково необхідне відновлення кишкової та вагінальної мікрофлори відповідними препаратами.

Лариса ЩЕГЛОВА, лікар-гінеколог дитячого та підліткового віку консультативної поліклініки КП «Полтавська обласна дитяча клінічна лікарня»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

one × 1 =