«ЛЮДЯМ ІЗ ГІПЕРТОНІЄЮ, ХВОРОБАМИ СЕРЦЯ І СУДИН ЗАГРОЖУЄ ВАЖКИЙ ПЕРЕБІГ COVID-19»

Серцево-судинні захворювання – одна з основних причин смертності серед дорослого працездатного населення. Важливе місце в групі цих патологій займає гіпертонічна хвороба, що призводить до пошкодження різних органів, знижує якість і тривалість життя. Про гіпертонічну хворобу говоримо із лікарем-терапевтом терапевтичного відділення КП «3-тя міська клінічна лікарня Полтавської міської ради» Оленою Гончаровою.

Олено Олегівно, для початку поясніть, що означають нижнє і верхнє число артеріального тиску?

– Артеріальний тиск – один із найважливіших параметрів, що характеризують роботу системи кровообігу. Верхнє число – це систолічний артеріальний тиск. Він показує тиск в артеріях у момент, коли серце стискається і виштовхує кров. Показник залежить від сили скорочення серця, опору, який чинять стінки кровоносних судин і кількості скорочень за одиницю часу. Нижнє число – діастолічний артеріальний тиск. Він показує тиск в артеріях у момент розслаблення серцевого м’яза. Це мінімальний тиск, що відображає опір периферичних судин.

Які цифри артеріального тиску є нормою, а які – сигналом про небезпеку?

– Для осіб віком від 12 років і старше нормальним є артеріальний тиск нижче 130 (систолічний) і 85 (діастолічний) міліметрів ртутного стовпчика.

Високим нормальним тиском вважається систолічний від 130 до 139 і діастолічний – від 85 до 89 міліметрів ртутного стовпчика.

Стан, при якому систолічний тиск становить 140 мм.рт.ст. або вище і діастолічний – 90 міліметрів ртутного стовпчика і вище в результаті, як мінімум, трьох вимірів, зроблених у спокійній обстановці – це вже артеріальна гіпертонія. Гіпертонічна хвороба – це стан, зовнішнім проявом якої є високі цифри артеріального тиску.

Чим загрожує людині легковажне ставлення до цих показників?

– Підвищений артеріальний тиск є головною причиною швидкого “зношування” кровоносних судин, нирок і серцевого м’язу. Тому саме гіпертонія багаторазово підвищує ризик розвитку інфаркту міокарда, інсульту, серцевої недостатності, порушує роботу нирок. Якщо не звертати уваги на підвищені цифри тиску, можуть розвинутися несподівані інфаркт або інсульт – серед удаваного повного здоров’я.

Навіть при відносно легкій формі гіпертонії ризик важких ускладнень істотно вищий, ніж у людей із нормальним тиском. Через 7-10 років за відсутності лікування у 30 відсотків хворих виникає атеросклероз судин і більш ніж у половини – ускладнення самої артеріальної гіпертонії.

Чому у здорової людини розвивається гіпертонія?

– Фактори ризику, що призводять до розвитку гіпертонічної хвороби, діляться на керовані і некеровані. До некерованих належать спадковість, стать, вік, клімактеричний період у жінок, фактори навколишнього середовища. І якщо з некерованими факторами людина не може боротись, то вчасний вплив на керовані фактори може відіграти важливу роль у розвитку гіпертонічної хвороби. До керованих факторів ризику відносяться куріння, надмірне споживання солі, підвищений рівень холестерину, гіподинамія,ожиріння, стреси, вживання алкоголю.

Дуже часто пусковим механізмом артеріальної гіпертензії виявляється нервово-психічний стан. Тому сприятливий, доброзичливий емоційний фон є виключно потужним засобом профілактики гіпертонічної хвороби. Це стосується і відносин в сім’ї, й емоцій, які людина переживає на роботі.

Як запобігти розвитку гіпертонічної хвороби?

– Треба уважно проаналізувати й відкоригувати стиль життя, харчування. Що у ньому не так? Наприклад, якщо позбутися 5 кілограмів зайвої ваги, артеріальний тиск без жодних медикаментів знизиться на 5 міліметрів ртутного стовпчика. Для цього у раціоні важливо збільшити кількість фруктів та овочів, обмежити вживання тваринних жирів, кухонної солі. Надмірна сіль пошкоджує судини і погіршує вплив усіх лікарських препаратів для зниження тиску.

Ще одна з причин розвитку гіпертонічної хвороби – гіподинамія. Кожній людині потрібні динамічні фізичні навантаження: плавання, прогулянки, ходьба на лижах. Заняття фізкультурою повинні тривати хоча б по пів години 5 днів у тиждень. Дуже шкідливий для серця і судин тютюновий дим, причому різниці між “пасивним” та активним курінням майже немає.

Однак навіть якщо гіпертонічну хворобу вже діагностували, вона цілком піддається контролю. Медикаментозне лікування повинно бути регулярним, комплексним, довічним.

Чи є якісь особливі поради для людей із гіпертонічною хворобою на період епідемії коронавірусу?

– Коронавірус найбільш небезпечний для тих, хто має слабке здоров’я.  Людям із гіпертонією, хворобами серця і судин загрожує важкий перебіг COVID-19. Світові кардіологічні професійні спільноти рекомендують у цей період дуже скрупульозно приймати життєво необхідні препарати. Запобігти ж інфікуванню допоможуть нескладні профілактичні заходи.

Перш за все, необхідно суттєво обмежити свої контакти, більше перебувати вдома, уникати будь-яких людних місць, поїздок на різних видах транспорту. При вимушеному відвідуванні громадських місць треба обов’язково дотримуватися безпечної дистанції (більше 1,0-1,5 метра), носити медичну маску, відмовитися від рукостискань, не чіпати руками обличчя, очі, ніс і рот, якомога частіше мити руки з милом і використовувати спиртовмісні дезінфікуючі рідини. Після миття сушити руки за допомогою паперових серветок або паперових рушників. Не слід використовувати ультрафіолетові лампи та прилади для знезараження рук.

При появі симптомів коронавирусної інфекції важливо не затягувати зі зверненням за медичною допомогою. Потрібно викликати лікаря додому з поліклініки за місцем проживання або “швидку допомогу”. Це допоможе знизити ймовірність несприятливих наслідків.

У рамках проекту Світового банку  та МОЗ України. За підтримки Полтавської облдержадміністрації.

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

18 + twelve =