Людмила Іванова: «Нікотин спричиняє неправильне ділення клітин. Для вагітних це особливо небезпечно»

Розмова з фахівцем на актуальну тему

«Як це не прикро, але відсотків 20-25 жінок на момент вступу у вагітність курять», – розповідає Експерт Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації за напрямом «Акушерство та гінекологія» Людмила Іванова. З наслідками тютюнокуріння у вагітних лікарка стикається щодня. Право вибору кожної людини, курити чи ні, вона визнає, але при цьому вважає обов’язком кожної жінки планувати свою вагітність.

Спілкуємося в робочому кабінеті. 

На запитання, чому саме в цей період жіночий організм стає дуже чутливим до різних агресивних чинників, лікар пояснює: «Це розумна задумка природи, адже дитинка складається порівну із материнських та з батьківських клітин. Щоб від початку вагітності мамин організм дитинку не відторгав, у ньому починають вироблятися певні гормони, які знижують імунну відповідь. Це – нормально. Та якщо в цей період жінка свідомо добавляє якісь ризики, розвивається ціла низка ускладнень.

Перші три місяці, коли закладаються внутрішні органи і системи, є найбільш відповідальними. Бо нікотин у високій концентрації спричиняє неправильне ділення клітин. Коли хромосоми «розходяться» неправильно,  виникає патологія внутрішньоутробного розвитку.  Дітки з певними вадами народжуються досить часто і я не виключаю, що головним ускладнюючим чинником при цьому є тютюнопаління.

У другому-третьому триместрах плід уже сформований: є голівка, ручки, ніжки. У цей час внутрішні органи й системи «дозрівають», формуються остаточно. Від того, наскільки якісно це відбудеться, залежатиме якість життя малюка, те, як потім працюватимуть його серцево-судинна, видільна, травна, нервова та інші системи».

Під час виношування вагітності дуже важливо зберігати здоров’я материнського організму.Натомість тривалий стаж куріння викликає хронічні запальні захворювання трахеї, бронхів, легень аж до формування дихальної недостатності у жінки.

«Природно знижений імунітет вагітної нікотин ослаблює ще більше, – говорить Людмила Іванова. – Звужуються дрібні кровоносні судини. Крім того тютюн паралізує дрібний війчатий епітелій бронхів. Пил, бактерії, віруси, що потрапляють на війки, зі здорових бронхів виводяться з кашлем.  У курців ця захисна функція не працює, тому все опускається прямо в легені. Зростає ризик вірусних бактеріальних ускладнень. Грип та ГРВІ у вагітних, що курять, у 70 відсотках випадків ускладнюються пневмонією бактеріального чи вірусного ґенезу. У період епідемій грипу випадки  найважчих пневмоній із гострими ознаками дихальної недостатності були саме в жінок, які палили до та протягом вагітності. Завдяки спільним зусиллям наших лікарів усі вони залишилися живими. Але перебіг був дуже важким.  Якось у обласній інфекційній лікарні опинилася вагітна жінка, яка вже мала двох дітей, нормальну родину, але курила багато років. Захворіла на вірусну інфекцію, що переросла у пневмонію всього за півтори доби. Рятували її в перинатальному центрі величезною кількістю дуже дорогих препаратів. Два тижні перебувала постійно на штучній вентиляції легень – під кисневою маскою. Через запалення легень пологи розпочалися передчасно. Народжувала також під кисневою маскою, у вертикальному положенні – на стільчику. Після пологів, на фоні пневмонії, виник ризик запалення післяпологових шляхів і матки. На порятунок і матері, й дитини, заклад витратив стільки фізичних зусиль та медикаментів, що їх би вистачило на добру сотню неускладнених пологів. В умовах перинатального центру лікування було за кошти обласного бюджету. Для звичайної сім’ї такі гроші «непідйомні». Паління того не варте».

Жінкам, які не можуть побороти таку шкідливу звичку, Людмила Іванова радить обов’язково планувати свою вагітність. Для цього треба звернутися в  кабінет планування районної лікарні чи до лікаря акушера-гінеколога жіночої консультації. Лікар підкаже, як мінімізувати вплив нікотину, навіть якщо зачаття на фоні тютюнопаління вже відбулося. Основна рекомендація: протягом 2-4 тижнів обмежити паління максимально наскільки це можливо.  

«Курити після пологів, чи ні, це знову ж особистий вибір жінки. Акушери-гінекологи і педіатри виступають тільки за грудне вигодовування, – наголошує лікар. – Материнське молоко, – найкращий для перетравлення продукт, що містить імунні механізми захисту дитинки від  вірусів та бактерій. Але в курця нікотин присутній у всіх біологічних рідинах, у тім числі й у материнському молоці. Із грудного  віку дитина ризикує отримувати мікродози нікотину. Це недопустимо. Тому  жінка мусить вибрати, що для неї важливіше: повноцінне харчування дитинки, тобто її здоров’я, чи тютюнокуріння».

У рамках проекту Світового банку  та МОЗ України. За підтримки Полтавської облдержадміністрації.

Малюнок: http://berdpo.info

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

1 + fourteen =