ЛІКИ ПРОТИ ГЕПАТИТУ Є – ЯКІСНІ Й БЕЗКОШТОВНІ. АЛЕ ЛЮДИ ПРО ЦЕ НЕ ЗНАЮТЬ

Про це та багато іншого йшлося на брифінгу в ОКІА «Новини Полтавщини» 22 липня. Його тема – значне спрощення сучасної діагностики та можливості лікування вірусних гепатитів В та С в Україні й, зокрема, на Полтавщині. Спікери закликали журналістів підтримати широку інформаційну кампанію щодо масового тестування населення на ці інфекції. Кампанія має на меті розповісти якомога більшій кількості людей, що тисячі мешканців області, згідно з експертними розрахунками, мають недіагностовані гепатити С і В. Полтавці мають знати, що сьогодні ці хвороби перестали бути вироком.  Сучасні препарати – доступні, якісні, безкоштовні для людей і дозволяють вилікувати 95 відсотків випадків гепатиту С протягом 3-6 місяців.

Керівник Полтавського обласного центру громадського здоров’я Ніна Дурдикулиєва розповіла, що вірусні гепатити займають домінуюче місце в структурі інфекційної патології і складають 30% усіх інфекційних захворювань. Серйозну загрозу громадському здоров’ю становлять найбільш поширені вірусні гепатити – В і С. Саме вони спричиняють близько 80% цирозу печінки та гепатоцелюлярної карциноми.

В Україні, за оцінками експертів, до 5% населення інфіковано вірусом гепатиту С та від 1 до 2,5% – вірусом гепатиту В. Під медичним наглядом перебуває лише незначна частина інфікованого населення. Більшість людей навіть не здогадуються про свою хворобу, а відтак не отримують доступу до лікування.

У Полтавській області перебувають на обліку із приводу хронічного вірусного гепатиту С  2672 особи, носіями HCV Ag є 2262 особи. Тобто спостерігаються у лікарів із приводу гепатиту С менше 5 тисяч пацієнтів – із кількох десятків тисяч (за експертними розрахунками) інфікованих! Із гепатитом В на обліку перебувають 766 осіб, HBc Ag виявляється у 2195 осіб. Захворювання має ускладнення у вигляді цирозу печінки у 165 мешканців області.

У минулому році виявлення вірусних гепатитів та набір пацієнтів із вірусним гепатитом С ускладнила й сповільнила пандемія коронавірусної хвороби: інфекційні лікарні були перепрофільовані на лікування пацієнтів із COVID-19. Утім це дало змогу розпочати децентралізацію послуг із діагностики, лікування гепатиту С та наблизити їх до пацієнтів.

У 2021 році проліковано 488 осіб із хронічним вірусним гепатитом С та 36 осіб із хронічним вірусним гепатитом В.

В області ведеться реєстр хворих на хронічні вірусні гепатити В та С. Запроваджено спрощені підходи до діагностики та лікування пацієнтів із хронічними вірусними гепатитами, зменшився обсяг обстежень при призначенні противірусної терапії, спрощений процес відбору хворих на лікування.

Ніна Дурдикулиєва звернулася до журналістів: «Якщо раніше доступ до противірусної терапії був дуже обмежений, ліки – надзвичайно дорогі, з великою кількістю побічних реакцій, то зараз кожен хворий має можливість отримати ефективне лікування за рахунок коштів державного бюджету. Є ліки, які протягом 3-6 місяців виліковують близько 95% відсотків пацієнтів.  Потрібно лише, щоб кожен свідомий  громадянин пройшов обстеження і визначив свій статус».

Директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської ОДА Вікторія Пилипенко звернула увагу на те, наскільки важливо провести місячник тестування на вірусні гепатити у серпні якісно й результативно. «Сьогодні ми всі зусилля спрямовуємо на інформаційну кампанію з вакцинації проти коронавірусної хвороби. Але ж люди, інфіковані вірусними гепатитами, значно вразливіші до COVID-19. Тому закликаю виявити відповідальність, у тім числі й перед собою, родиною, і долучатися до інформування населення про доступність до тестування та лікування. Поширювати надані нами матеріали фахівців, готувати свої  публікації на цю надважливу для здоров’я людей тематику. Ми готуємо ряд інформаційних заходів, пропонуємо співпрацю й чекаємо на ваші пропозиції».

Керівник напрямку політики та комунікації БО «Світло надії» Сергій Жук  розповів, що кілька років тому діагноз «гепатит С, В» звучав майже як вирок. Адже лікування коштувало десятки тисяч доларів, переносилося важко, мало купу побічних реакцій. Натомість зараз в Україні за кошти державного бюджету закуплено достатньо якісних сучасних ліків, а потенційні пацієнти не підозрюють про свій позитивний статус. «Експрес-тест на вірусні гепатити В і С проводиться за лічені хвилини, – пояснив Сергій Жук. – Лікування не запущених випадків проводиться амбулаторно. Якщо сімейний лікар скаже, що тестів немає – телефонуйте нам. Тестування на ВІЛ і гепатити входить до гарантованого пакету медичних послуг, заклад отримує за це гроші від держави, тому тести повинні буть!»

Довідково: у понеділок 26 липня на Театральній площі Полтави із 12.30 до 14.30 усі бажаючі зможуть пройти експрес-тестування на вірусні гепатити у пересувній лабораторії БО «Світло надії». Поряд у пересувному комплексі Департаменту охорони здоров’я з 9.00 можна буде отримати щеплення від COVID-19.

Інформаційні матеріали, розроблені МОЗ України щодо тестування та лікування вірусних гепатитів – за посиланням https://drive.google.com/drive/folders/1WoMctEzgx9skKvhdB8U4G_pRPuAgpPXF

КП “Полтавський обласний центр громадського здоров’я”

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

10 − 4 =