ЛІКАР-СТОМАТОЛОГ РОЗПОВІВ ПРО ЗУБИ МУДРОСТІ

Зуби мудрості виростають пізніше за інших. Часто для них не залишається місця. Карієс вісімок складно піддається лікуванню. Якщо з ними виникли проблеми, оптимальний варіант – це видалення.

Вісімки не приймають активну участь в пережовуванні їжі, а їх відсутність не створює косметичного дефекту.

Зуби мудрості, вони ж вісімки, розташовані у зовнішніх країв щелепи. Прорізуються вони набагато пізніше за інших. У деяких цей процес відбувається в досить зрілому віці. Проблема в тому, що в щелепи недостатньо місця для нормального розташування вісімки, тому вона росте під нахилом, заважаючи сьомим зубам, а корені викривлюються.

Якщо вісімка уражається карієсом, то особливості розташування не завжди дозволяють провести якісне лікування, тому найпростіший вихід із ситуації – видалення зуба мудрості,  

Видаляти чи ні?

Чи всім потрібно видаляти зуби мудрості? Ні, більшість людей все життя живуть з вісімками і не відчувають проблем. Якщо вісімка здорова, не росте під нахилом і не зрушує інші моляри, то не варто вживати ніяких заходів. Такі випадки зустрічаються нечасто, але вони мають місце в практиці. У таких випадках зуб мудрості може використовуватися при жуванні, а також слугувати опорою для протезів.

У більшості людей крайній моляр викликає проблеми вже на початку його прорізування. Якщо вісімка зростає під нахилом, вона викликає серйозне пошкодження м’яких тканин, а також впирається в сусідні моляри, які також починають хворіти. У роті розвивається запальний процес, що супроводжується набряком, гіпертермією, труднощами при жуванні. При таких симптомах потрібно якомога швидше звернутися до стоматолога. В іншому випадку стан може погіршитися, а запальний процес буде поширюватися.

Якщо вісімка прорізалася не в повному обсязі, то її чистка має певні складнощі. Часто вона частково прикрита кишенею з ясен. У таких випадках розвивається карієс, складно піддається лікуванню і схильний до рецидивів. Від такої проблеми краще вчасно позбутися.

Не у всіх людей вісімки прорізуються навіть до 30-40 років. Але це не означає, що зуб відсутній. Розташовуючись в товщі кістки щелепи або під яснами, вони можуть викликати проблеми. Часто мають місце клінічні випадки, коли пацієнти скаржаться на біль в щелепі або в вусі, але видимих причин немає. При обстеженні з’ясовується, що причиною є вісімка, що не прорізалася. Якщо вона завдає неприємностей, то необхідно термінове видалення.

Особливості видалення

Видаляти вісімку набагато складніше, ніж інші зуби. Це обумовлено особливостями розташування, а також потужними, викривленими коренями, які часто заважають вилученню або обламуються.

Тривалість і складність процесу екстракції залежить не тільки від індивідуальних особливостей пацієнта, але і від професіоналізму лікаря, який повинен провести детальне обстеження і вибрати правильну тактику.

Якщо зуб мудрості прорізався в повному обсязі, перед його екстракцією необхідно зробити рентген, який дасть точну інформацію про його стан, конфігурацію і чисельність коренів.

Видалення зверху зазвичай протікає більш швидко і безболісно, ніж знизу. Це пов’язано з тим, що кісткова тканина нижньої щелепи більш щільна, а коренева система більш розгалужена.

Якщо бажаєте, щоб процедура пройшла швидко, безболісно і без ускладнень, виберіть досвідченого хірурга-стоматолога. Увага до пацієнта і професіоналізм – це запорука успішного проведення цієї не завжди простої операції. Навіть складне видалення зубів мудрості кваліфікований лікар проведе практично безболісно.

Сама операція проходить безболісно, оскільки проводиться під знеболенням. Після екстракції виникають больові відчуття, інтенсивність яких пов’язана зі складністю хірургічного втручання. Прийом знеболюючих препаратів дозволяє вирішити цю проблему і швидко повернутися до нормального ритму життя.

Просте видалення

Процедура простого видалення зазвичай триває не більше 10 хвилин. У цьому випадку немає необхідності розрізати ясна або розпилювати зуб. Він витягується з лунки за допомогою щипців. У лунку закладається спеціальний препарат, що запобігає розвитку запалення. Ушивання ясен в більшості ситуацій не буде потрібно.

При правильному проведенні процедури ризик ускладнень мінімальний, а відновлення нормального самопочуття відбувається максимально швидко. Сильні больові відчуття можуть відзначатися в перші два-три дні, потім цей неприємний симптом проходить.

Складне видалення зубів мудрості

Якщо в процесі обстеження виявлено, що вісімка має масивні розгалужені корені, значно відхилена в бік або прорізалася частково, коронка повністю зруйнована, необхідно розробити тактику видалення, яка дозволить максимально швидко і з мінімальними пошкодженнями завершити операцію.

При складному видаленні зубів мудрості застосовуються такі прийоми: розрізання ясен; висвердлювання кісткової тканини; розпилювання зуба і витяг його  фрагментами; ушивання дефекту слизової оболонки.

Якщо за справу береться досвідчений хірург, операція триває до півгодини, але в складних випадках процес може затягнутися і до 2-ох годин.

Для попередження ускладнень порожнину після вилучення вісімки промивають антисептиками і закладають в неї спеціальний препарат, що володіє антибактеріальним і протизапальним ефектом. Після цього рана зашивається.

Можливі ускладнення

У ході операції можуть пошкоджуватися сусідні сімки, а також мати місце перелом щелепи. Такі неприємності пов’язані з неправильним вибором тактики лікування і низькою кваліфікацією стоматолога, який недостатньо розібрався в анатомічних особливостях пацієнта.

У пацієнтів зрілого віку можуть пошкоджуватися нервові стовбури, що призводить до порушення чутливості і оніміння. У молодому віці такі проблеми зустрічаються рідше.

Через кілька годин після візиту до стоматолога може розвинутися кровотеча. Це зазвичай спровоковане інтенсивним полосканням, вживанням гарячої їжі, подразненням рани язиком або сторонніми предметами. Небезпека цього ускладнення висока у пацієнтів з гіпертонією і порушеним згортанням крові. Невелику кровотечу можна зупинити за допомогою тампона, прикладання льоду до щоки або гемостатичної губки. Якщо ці заходи не вирішують проблему, потрібно терміново звернутися до фахівця, який зашиє рану.

До найбільш частих післяопераційних ускладнень відноситься суха лунка. У нормі на місці видаленого зуба утворюється кров’яний згусток, завдяки чому рана заживає швидко і без проблем. У декого згусток не формується. Це характерно для курців і людей, які не приділяють увагу гігієні порожнини рота. Основним проявом сухої лунки є поява гострого болю через кілька днів після оперативного втручання. В цьому випадку потрібно негайно звернутися до лікаря.

Стоматолог зробить чистку лунки, помістить в неї спеціальний гель, призначить знеболюючі препарати і антибіотики. Це дозволить домогтися швидкого загоєння ясна і уникнути запального процесу. Показано регулярне полоскання ротової порожнини, а також відмова від грубої їжі.

Запущене запалення призводить до поширеного гнійного процесу: флегмони або остеомієліту.

Рекомендації після видалення

Якщо операція пройшла успішно, то процес подальшого одужання залежить від пацієнта. Якщо він чітко дотримується всіх рекомендацій лікаря, то ризик ускладнень э мінімальним. При порушенні простих правил можуть виникнути серйозні ускладнення, що вимагають тривалого та складного лікування.

Знизити ризик кровотечі та зменшити набряк допоможе холодний компрес. Холод звужує судини, тому ризик виникнення гематоми і припухлості значно знижується. Крім того, ця проста процедура дозволяє зменшити больові відчуття.

Кілька днів після операції протипоказані фізичні навантаження, а також відвідування лазні або сауни. Порушення цих рекомендацій може спровокувати кровотечу.

У перші дні після екстракції виникає біль, набряк, може піднятися температура. Це нормальний перебіг післяопераційного періоду. Від неприємних симптомів можна позбутися за допомогою знеболюючих і жарознижуючих препаратів. Для того, щоб неприємні симптоми пройшли швидше, потрібно відмовитися від гарячої  і грубої їжі, після їжі обережно полоскати рот. Протягом 2-х годин після операції слід відмовитися від їжі. Чистити зуби можна тільки на наступний день після втручання. При виникненні болю і набряку категорично забороняється прикладати до щоки грілку і чіпати лунку. Також рекомендується відмовитися від куріння хоча б в перші дні. Якщо операція пройшла без ускладнень, то дотримання цих правил досить для швидкого одужання.

Складне видалення передбачає призначення додаткових препаратів в післяопераційному періоді. Більшості пацієнтів показані антибіотики, які дозволяють запобігти розвитку запалення. У більшості випадків стоматологи рекомендують линкомицин або препарати пеніцилінового ряду. Слід строго дотримуватися дозування і кратність прийому.  

На наступний день після операції обов’язково покажіться лікарю, який проводив процедуру. Це потрібно зробити, навіть якщо вас нічого не турбує. Плановий візит допоможе виявити проблеми на початковій стадії і уникнути поїздок в клініку в екстреному порядку.

Ігор Малихін, лікар-стоматолог, хірург КП «Полтавський обласний центр стоматології – стоматологічна клінічна поліклініка»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

8 + 4 =