Лікар-пульмонолог розповіла про бронхіальну астму

За цьогорічними даними ВООЗ близько 235 мільйонів людей у світі страждають від астми. Кількість таких пацієнтів постійно зростає. В Україні зареєстровано 210 тис. хворих на бронхіальну астму (за статистикою 2015 року). Астма належить до захворювань, які найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта і лікуються на амбулаторному рівні. Саме тому ліки від бронхіальної астми можна отримати безкоштовно або з незначною доплатою за програмою «Доступні ліки».

Що таке бронхіальна астма

Це хронічна хвороба, яка найчастіше проявляється періодичними нападами задухи та свистячими хрипами. Частота та ступінь важкості цих симптомів можуть бути різними. Наприклад, інтервал між нападами може коливатися від однієї години до одного дня. Як правило, напади відбуваються під час фізичної активності або вночі.

На бронхіальну астму можуть хворіти люди усіх вікових груп, але найчастіше це діти та молодь. Такі тенденції є однаковими як в Україні, так і в інших країнах світу. Бронхіальна астма розвивається як хронічне запалення дихальних шляхів, а саме бронхів, що призводить до підвищення чутливості нервових закінчень у дихальних шляхах та їх швидкого подразнення. Під час нападу збільшуються слизові оболонки бронхіол, внаслідок чого звужуються дихальні шляхи, людина не може нормально вдихнути чи видихнути повітря. Коефіцієнт смертності від астми не є найвищим у категорії хронічних хвороб. Однак, часті напади астми у більшості випадків значно погіршують якість життя, адже людина страждає від безсоння, втоми, низької активності.

Причини астми

Астма вважається невиліковною хворобою. Проте, перебіг захворювання та прояв симптомів можна контролювати. Вченим й досі не вдалося точно визначити основні причини астми. Однак, більшість експертів погоджуються, що генетична схильність у поєднанні з зовнішніми подразниками є найбільш поширеними факторами ризику розвитку астми.

Є кілька найпоширеніших причин бронхіальної астми. На першому місці – алергени. Пацієнти, які страждають від алергічного риніту або атопічного дерматиту, мають в 3-5 разів вищий ризик захворіти на бронхіальну астму. І навпаки: бронхіальна астма може спровокувати алергію на певні подразники. Ще одна причина – спадкова схильність. Якщо хтось із ваших родичів хворів на астму, то ви автоматично відноситесь до групи ризику. Також астму можуть спровокувати шкідливі умови праці: якщо людина на робочому місці піддається впливу хімічних подразників.

До інших причин відносять низьку вагу при народженні, куріння матері під час вагітності, часті респіраторні захворювання, ожиріння, низьку фізичну активність. Деякі медикаменти також можуть викликати бронхіальну астму: аспірин, група протизапальних і знеболюючих препаратів, ліки від тиску (бетаблокатори).

 Фактори, які сприяють розвитку бронхіальної астми, – це домашні алергени (пил і пилові кліщі, пліснява), домашні тварини (їх шерсть, пір’я, слина тощо), таргани і засоби побутової хімії.  

Викликати посилення симптомів або розвиток ускладнень астми можуть несприятливі погодні умови (холодне повітря), сильне емоційне (страх або гнів) та фізичне навантаження.

Профілактика

Щоб зменшити ризики бронхіальної астми, підтримуйте чистоту в домівці – регулярно прибирайте і провітрюйте приміщення. Стежте за рівнем сухості повітря, за потреби зволожуйте і фільтруйте його спеціальними приладами.

За перших підозр на алергію зверніться до лікаря.

Обмежте використання хімікатів. Якщо не можете відмовитись від побутової хімії, користуйтеся гумовими рукавичками і маскою.

Не займайтесь самолікуванням, перед прийомом будь-яких препаратів радьтеся з лікарем.

Лікування

Вилікувати бронхіальну астму в домашніх умовах за тиждень чи місяць неможливо. Курс лікування має призначати лікар. Раннє лікування призводить до стійкої ремісії, а прийом базових препаратів сповільнює прогресування хвороби.

Однак ліки – це не єдиний спосіб боротьби з астмою. Важливо також уникати подразників, що викликають запалення дихальних шляхів. Недооцінювати астму небезпечно, вона вимагає постійного медичного контролю. Якщо не дотримуватись спеціального режиму лікування, наслідки можуть бути трагічними.

Тетяна Волошина, лікар-пульмонолог Полтавської обласної клінічної лікарні ім. Скліфосовського 

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

three × 1 =