КОРИСНІ ПОРАДИ ПРИ ОЖЕЛЕДИЦІ

Нестійка погода взимку, коли періоди плюсових температур і відлиги змінюються різким похолоданням, створюють сприятливі умови для зледеніння доріг, і як наслідок – сприяє підвищеному травматизму.

За статистичними даними 15-20% травм отримано саме під час падіння на льоді взимку.

Найчастіші «зимові» травми – переломи нижніх та верхніх кінцівок. Нерідкі розтягнення або розриви зв’язок, забиття, черепно-мозкові травми. Особливо небезпечні падіння для літніх людей, часто вони закінчуються переломом.

Основні причини зимового травматизму – це неуважність до зовнішніх умов середовища проживання і невміння падати. А зимові види спорту вносять у звітність травмпунктів незначний вклад.
Як знизити ризик падінь і травм у зимовий період?

Увага і обережність є основними засобами для профілактики травматизму, і не тільки зимового. Будьте уважні при виборі зимового взуття, адже вона повинна бути не лише гарна та тепла . Золотий стандарт зимового взуття – стійка модель на низькому (3-4 см) широкому каблуці, з глибоким протекторним рельєфом на підошві (борозни розташовані не вздовж, а впоперек).

Не поспішайте! Робіть невеликі кроки, злегка зігнутими в колінах ногами, корпус при цьому трохи нахиліть вперед. Наступайте повністю на всю підошву. Спускаючись і піднімаючись по сходах, тримайтеся за поручень або за стіну. Руки витягніть із кишень, щоб у важкий момент відновити рівновагу, балансуючи ними. Будьте особливо обережні при переході проїжджої частини. Не перебігайте дорогу, особливо у неприйнятих для переходу місцях, за транспортними засобами та на зупинках! На обледенілій дорозі автомобіль може не встигнути загальмувати, оскільки гальмівний шлях подовжується або ж машину може занести. Людям літнього віку бажано користуватися при ходьбі тростиною з гумовим наконечником або спеціальною палицею з загостреними шипами. Якщо відчуваєте, що втратили рівновагу, спробуйте впасти з найменшими втратами.

При будь-якому падінні обов’язково потрібно згрупуватися – це зменшить силу удару.

Якщо падіння з висоти – спробуйте присісти, щоб не впасти на рівні ноги. Падаючи вперед, голову краще втягнути в плечі, лікті притиснути до боків та закрити обличчя, спину випрямити та злегка зігнути ноги. У жодному разі не можна приземлятися на випрямлені руки!

Якщо падаєте на спину, намагайтесь притиснути підборіддя до грудей, – таким чином можливо уникнути струсу головного мозку;

При падінні зі сходинок спробуйте прикрити обличчя і голову руками. Не робіть хаотичних рухів – це призведе до більшої кількості травм. Якщо все ж таки не вдалось зберегти рівновагу і ви впали, оцініть свій стан. Якщо у вас з’явився головний біль, нудота, запаморочення, біль у суглобах, виникли набряки – терміново зверніться в травмпункт або пункт невідкладної медичної допомоги! Якщо немає можливості дістатися до лікувального закладу, викличте «Швидку допомогу» з мобільного телефону або попросіть допомогти перехожих. Пам’ятайте, що відстрочене звернення до кваліфікованого лікаря та несвоєчасне лікування може призвести до ускладнень та більш тривалого лікування.

Найкращою профілактикою проти падінь та їх наслідків, є перш за все, тренування і заняття фізкультурою. Падіння зазвичай відбувається несподівано, а на будь-яку несподіванку швидше реагує людина, яка займається фізичною культурою і спортом. Постійні тренування забезпечують рівновагу в русі, дають можливість координувати рухи, зміцнюють м’язи і зв’язки. Пам’ятайте, краща профілактика травм – це обережність і обачність. Попередити травму простіше, ніж портім відновлювати здоров’я. Бережіть себе!

Михайло Василенко, завідуючий травматологічним кабінетом КП «1-А міська клінічна лікарня Полтавської міської ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

fourteen + seventeen =