ХТО МОЖЕ БУТИ ДОНОРОМ В УКРАЇНІ

Щорічно 14 червня відзначається Всесвітній день донора крові. Метою цього заходу є залучення здорових людей до донорства крові. Щомиті на планеті у тисяч людей будь-якого віку й походження виникає потреба в переливанні крові за життєвими показаннями. Тому кожен донор, який здає кров безоплатно, робить свій безцінний внесок у добру справу — порятунок людських життів.

Хто може бути донором крові

Донорами крові в Україні можуть стати громадяни України віком від 18 років, які пройшли відповідне медичне обстеження і в яких немає протипоказань, якщо: минув 1 рік після нанесення татуювання, проколювання вух, пірсингу; минуло 6 місяців після переливання крові, оперативного втручання; минув 1 місяць після гострого респіраторного захворювання, ангіни, грипу; завершився період вагітності та лактації (1 рік після пологів та 3 місяці після закінчення лактації).

Потенційний донор повинен завершити прийом лікувальних препаратів: антибіотиків – за 2 тижні до здачі крові; анальгетиків, саліцилатів – за 10 днів. Після вакцинації вбитими вакцинами (гепатит В, правець, дифтерія, коклюш, холера, грип), анатоксинами має пройти не менше 10 днів Після щеплення живими вакцинами (бруцельоз, чума,вакцина БЦЖ, віспа, краснуха, поліомієліт перорально), введення протиправцевої сироватки – не менше 1 місяця; введення імуноглобуліну проти гепатиту В – не менше 1 місяця; щеплення проти сказу – не менше 1 року.

Як підготуватися до здачі крові

За три дні до донації відмовтеся від прийому анальгетиків і аспірину а також ліків, що містять їх (ці речовини погіршують зсідання крові). Намагайтеся обмежити вживання жирної, смаженої та молочної їжі напередодні та в день здачі крові.

Не приходьте здавати кров, якщо відчуваєте нездужання (озноб, запаморочення, головний біль, слабкість).

Обов’язково виспіться і з’їжте легкий сніданок (солодкий чай, дієтичне печиво, каша на воді).

Не вживайте алкоголь за 48 годин до донації.

Не паліть за 2 години до донації.

Гарантовані державою права донорів

Медичне обстеження донора перед здаванням крові та її компонентів і видача довідок про стан його здоров’я здійснюються безплатно.

На випадок зараження донора інфекційними хворобами або виникнення у нього інших хвороб чи розладу здоров’я у зв’язку з виконанням донорської функції донор підлягає обов’язковому державному страхуванню.

Донору в порядку, встановленому законодавством, відшкодовується шкода, заподіяна йому ушкодженням здоров’я у зв’язку з виконанням донорської функції, з урахуванням додаткових витрат на лікування, посилене харчування та на інші заходи, спрямовані на його соціально-трудову та професійну реабілітацію.

Інвалідність донора, що настала у зв’язку з виконанням ним донорської функції, прирівнюється до інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання.

Пільги, що надаються донорам

У день дачі крові та (або) її компонентів, а також в день медичного обстеження працівник, який є або виявив бажання стати донором, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності із збереженням за ним середнього заробітку. Донори з числа студентів вищих навчальних закладів та учнів професійних навчально-виховних закладів у зазначені дні звільняються від занять.

Після кожного дня давання крові та (або) її компонентів, у тому числі в разі давання їх у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку зі збереженням за ним середнього заробітку.

У разі, коли за погодженням із керівництвом підприємства, установи, організації, командуванням військової частини в день давання крові донор був залучений до роботи або несення служби, йому за бажанням надається інший день відпочинку зі збереженням за ним середнього заробітку.

У разі давання крові та (або) її компонентів у період щорічної відпустки ця відпустка продовжується на відповідну кількість днів з урахуванням надання працівнику додаткового дня відпочинку за кожний день давання крові.

У день давання крові та (або) її компонентів донор забезпечується безкоштовними сніданком та обідом за рахунок коштів закладу охорони здоров’я, що здійснює взяття у донора крові та (або) її компонентів. У разі неможливості забезпечення таким харчуванням відповідний заклад охорони здоров’я має відшкодувати донору готівкову вартість відповідних наборів харчування.

Донори, які безоплатно здали кров у кількості 40 разових максимально допустимих доз або плазму крові в кількості 60 разових максимально допустимих доз, незалежно від часу їх здачі, набувають статусу Почесного донора України.

Почесні донори України мають право на:

  • безоплатне позачергове зубопротезування (за винятком зубопротезування з використанням дорогоцінних металів) у закладах охорони здоров’я, заснованих на загальнодержавній та комунальній власності;
  • пільгове придбання ліків (зі знижкою 50% їх вартості) за рецептами, виданими закладами охорони здоров’я, заснованими на загальнодержавній та комунальній власності;
  • безоплатне забезпечення донорською кров’ю та її препаратами, необхідними для їх особистого лікування, за рецептами, виданими закладами охорони здоров’я, заснованими на загальнодержавній та комунальній власності;
  • першочергове придбання за місцем роботи або навчання путівок для санаторно-курортного лікування та першочергове лікування у закладах охорони здоров’я, заснованих на загальнодержавній та комунальній власності;
  • позачергове забезпечення у порядку, встановленому КМУ, протезами та протезно-ортопедичними виробами;
  • використання чергової щорічної оплачуваної відпустки у зручний для них час;
  • отримання надбавки до пенсії у розмірі 10% від затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць;
  • отримання пільгових позик для будівництва індивідуального житла відповідно до законодавства.

Сергій Симітко, завідувач відділення анестезіології з інтенсивною терапією КП «Міський клінічний пологовий будинок Полтавської міської ради».

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

eighteen − eight =