ІНТЕГРАЦІЯ У СУСПІЛЬСТВО ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ

Щороку 3 грудня у світі відзначається Міжнародний день людей з інвалідністю, проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1992 році. Цей день є нагадуванням людству про його обов’язок виявляти турботу й милосердя до людей із особливими потребами. Саме від того, як суспільство ставиться до тих, кому з певних причин важко або неможливо самостійно подбати про себе, залежить рівень цивілізованості цього суспільства.

Інвалідність – це соціальне явище, а не захворювання чи вирок. Та й не вимагають люди з інвалідністю чогось особливого, лише елементарне – можливість бути в суспільстві і почуватися гідно. Як доводить практика, люди з особливими потребами можуть бути не просто повноцінними членами суспільства, а й надихати своїм прикладом багатьох, зокрема й абсолютно здорових людей.

За даними Центру перспективних соціальних досліджень Міністерства соціальної політики України та НАН України, на початку 2021 року в Україні офіційно зареєстровано понад 2,7 мільйона людей, які мають статус інваліда. Це близько 6,1 % від загальної кількості населення.

Відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року соціальний захист інвалідів із боку держави полягає у наданні грошової допомоги, засобів пересування, протезування, орієнтації і сприйняття інформації, пристосованого житла, у встановленні опіки або стороннього догляду, а також пристосуванні забудови населених пунктів, громадського транспорту, засобів комунікацій і зв’язку до особливостей людей з інвалідністю.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2012 року «Про затвердження Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих категорій населення, переліку таких засобів» змінено механізм їх забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації.

Новий порядок передбачає індивідуальний підхід до кожної людини з інвалідністю.

До технічних та інших засобів реабілітації належать:

  • протезно-ортопедичні вироби, зокрема ортопедичне взуття;
  • спеціальні засоби для самообслуговування та догляду;
  • засоби для пересування;
  • допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому;
  • меблі та оснащення;
  • спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією.

У 2020 році всі ми активно працювали над адаптацією нормативних документів до нових вимог законодавчої бази, що дало змогу розробити концептуально новий підхід до системи реабілітації осіб з інвалідністю.

31 травня 2021 року КМУ запропонував на громадське обговорення постанову «Питання організації реабілітації у сфері охорони здоров’я». Нею планують затвердити: Порядок організації надання реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я; Типове положення про реабілітаційне відділення, підрозділ; Типове положення про мультидисциплінарну реабілітаційну команду. Цими документами КМУ пропонує регламентувати надання реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я з огляду на кілька чинників: гострий, післягострий та довготривалий реабілітаційні періоди, необхідний обсяг реабілітаційної допомоги, формати надання реабілітаційної допомоги на первинному, вторинному та третинному рівнях медичної допомоги. Проєкт акту має забезпечити впровадження нової моделі організації надання реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я, що відповідатиме світовим стандартам та враховуватиме міжнародний досвід.

Нові засади сучасної мультидисциплінарної реабілітації у сфері охорони здоров’я дозволять надавати реабілітаційну допомогу, починаючи з самого початку захворювань та травм, і залучати повний склад фахівців із реабілітації, як-от: фізичних терапевтів, ерготерапевтів, терапевтів мови та мовлення. Ці фахівці надаватимуть реабілітаційну допомогу за новою для сфери охорони здоров’я України біопсихосоціальною моделлю.

С. Касинець,  лікар-терапевт обласної транспортно-радіологічної МСЕК КП «Полтавський обласний центр МСЕ Полтавської обласної ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

2 − one =