ГЛАУКОМА: ДІАГНОСТИКА, ПРОФІЛАКТИКА ТА ЛІКУВАННЯ

6 березня – Всесвітній день боротьби з глаукомою

У Європі на глаукому припадає 12 відсотків усіх випадків сліпоти. В Україні захворюваність на глаукому також зростає. За інформацією Міністерства охорони здоров’я України, половина людей із глаукомою не знають про свою хворобу. Тим часом часом руйнується зоровий нерв і людина може осліпнути. Поки що ліків від глаукоми не існує. Проте якщо недугу діагностувати на ранньому етапі, зір можна зберегти.

Глаукома може вразити будь-кого. Найчастіше вона розвивається в людей віком старше 60 років. У зоні ризику також ті, чиї родичі мали це захворювання. Удвічі підвищується ризик глаукоми у хворих на цукровий діабет.

Як розвивається хвороба

Сучасна офтальмологія у термін «глаукома» об’єднує групу захворювань, що мають різне походження, але спільні симптоми: підвищення внутрішньоочного тиску (ВОТ), звуження поля зору, поступову атрофію зорового нерва. Глаукома може прогресувати з різною швидкістю. Раннє її виявлення та своєчасне лікування дозволяє зберегти зір протягом тривалого часу.

Спочатку глаукома вражає периферичний зір, потім впливає на центральний. Це починає заважати в повсякденному житті: людина бачить не чітко, не може читати, водити машину тощо. Що раніше звернутися до лікаря, тим більше шансів зберегти зір. Імовірність настання сліпоти на одне око через 20 років після виникнення захворювання і початку лікування становить 27 відсотків, а на обидва ока — 9.

Існують симптоми, у разі появи яких необхідно терміново звернутися до лікаря. Вони можуть свідчити про вірогідність глаукоми. Це «літаючі мушки» перед очима, райдужні кола навколо джерела світла при погляді на нього, затуманювання зору, часта зміна окулярів. Для діагностики глаукоми необхідно перевірити зір, поле зору, стан зорового нерва та виміряти внутрішньо очний тиск.

Лікування пацієнтів із глаукомою проводять як медикаментозними засобами (краплі, уколи, таблетки), так і лазером та хірургічними методами. Однак існує загроза, що в разі нормалізації внутрішньо очного тиску пацієнти самостійно призупиняють застосування рекомендованих препаратів, змінюють режим лікування. А це призводить до ще більшого прогресування глаукоми та швидкого зниження зору.

Небезпечними симптомами, які свідчать про погіршення стану, є поява райдужних кіл при погляді на джерело світла, біль в оці та відповідній половині голови, почервоніння раніше спокійного ока зі збільшенням його щільності та раптове погіршення гостроти зору.

Що протипоказано при глаукомі

Людям із глаукомою не рекомендується вживати алкоголь. Не можна тривалий час перебувати в темному приміщенні –  телевізійні передачі треба передивлятися в добре освітленій кімнаті. Не можна вживати протягом дня більше 1,5 л рідини, приймати ванни та використовувати процедури, що супроводжуються перепадами температури. Протипоказані фізична праця в положенні, коли голова розміщена нижче пояса, а також прийом препаратів, що розширюють зіницю.

Після встановлення діагнозу необхідно скрупульозно виконувати всі рекомендації лікаря. У встановлені терміни проходити контрольні огляди офтальмолога з обстеженням  зорового нерва, обов’язковою реєстрацією гостроти зору, стану поля зору, рівня внутріочного тиску.

У період між візитами до лікаря треба контролювати стан зорових функцій обох очей (особливо ураженого ока) та рівень внутріочного тиску (зазвичай це робить медична сестра — прим. ред.). Якщо є будь-які додаткові відхилення від звичайного стану, необхідно якнайшвидше повідомити про це лікаря.

Профілактика глаукоми:

Найважливіший крок у профілактиці глаукоми — це щорічні огляди. Лікар має виміряти пацієнту ВОТ, оглянути диск зорового нерва та перевірити поле зору. Хоча вилікувати глаукому неможливо, сучасні методи лікування дають змогу призупинити її прогресування, зберігаючи при цьому зір і працездатність людини та запобігаючи сліпоті й інвалідності.

Юлія Довбня, лікар-офтальмолог-глаукоматолог обласної консультативної поліклініки КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В.Скліфосовського Полтавської обласної ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

18 − 17 =