ФОРМУВАННЯ ЯКОСТІ ЖИТТЯ ПЕРЕДЧАСНО НАРОДЖЕНИХ ДІТЕЙ

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я , щорічно близько 15 млн. дітей у світі народжуються передчасно, і ця цифра поступово зростає. Зокрема в Україні кількість новонароджених , за останній рік, сягає близько  300000, із яких кожен 15-й малюк з’являється на світ до 37 тижня вагітності. Це близько 20000 передчасно народжених дітей щороку. 

Основні причини передчасних пологів

Причини передчасних пологів можуть бути пов’язані зі станом здоров’я матері – ендокринні порушення, інфекційні захворювання , зокрема з групи TORCH, патологія матки (вади розвитку, істміко-цервікальна недостатність, пухлини, рубці на матці), системні захворювання (цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, гломероло- та пієлонефрити

Спровокувати передчасні пологи можуть особливості перебігу вагітності: гестоз, плацентарна недостатність, аномалії прикріплення плаценти; багатоплідна вагітність, вік матері (молодше 18 або старше 35 років), спосіб життя матері

Спричинити передчасні пологи можуть проблеми зі станом здоров’я плода – генетичні захворювання, вроджені вади розвитку, дистрес-плода, затримка внутрішньоутробного розвитку, групова та резус- несумність.

Передчасно народжені діти є вкрай уразливою категорією з певними ризиком формування таких проблем, як порушення зору (ретинопатії), слуху (туговухість), дихальні розлади (бронхо-легенева дисплазія), порушення розвитку (рухового, мовного, інтелектуального). Діти, народжені до терміну більш схильні до  формування хронічних захворювань аніж народжені вчасно. Ця категорія має вищий відсоток інвалідності в порівнянні з доношеними дітьми, також частіше потребують допомоги психолога, логопеда та інклюзивної освіти в подальшому.

Технології для виходжування передчасно народжених дітей в Україні

  1. Термонейтральне середовище (інкубатор, відкрита реанімаційна система)

Недоношені діти в силу своєї морфо-функціональної незрілості  не здатні пітримувати сталу температуру тіла, і потребують відповідної вологості повітря,тому для забезпечення комфортних умов для виходжування використовується інкубатор. Коли маса тіла недоношеної дитини досягає 1500-1700 г, вона може бути переведена в ліжечко з підігрівом (відкрита реанімаціна система) , а при досягненні ваги в 2000 г більшість недоношених дітей здатні обходитися без цієї підтримки.  

Дітей поміщають в спеціальні «гнізда» – позиціонери , в яких малюк почуває себе комфортно і приймає позу, близьку до внутрішньоутробної. Необхідно обмежити вплив яскравого світла та знизити інтенсивність шуму. З цією метою використовуються спеціальні екрани та покриття.

2. Киснева підтримка

У дитини, народженої до 34-35-го тижня вагітності, знижена здатність синтезу сурфактанту. Як наслідок, обмежена можливість легень здійснювати адекватний газообмін.  Використання постійного потоку повітря з киснем, при якому підтримується позитивний тиск у дихальних шляхах (СРАР), призводить до підвищення насичення крові киснем. Цей новий метод дозволив обходитися без штучної вентиляції легенів.  При лікуванні за допомогою СРАР кисень подається через короткі трубочки – канюлі, які вставляють у носові ходи. СРАР або штучна вентиляція легенів тривають до тих пір, поки легені не зможуть функціонувати на повну силу самостійно. Сучасні технології дозволяють ввести сурфактант в легені недоношених дітей одразу після їх народження.

3. Парентеральне харчування – введення поживних розчинів у вену

Недоношені діти, особливо якщо вони народжуються з вагою менше 1500 г, не здатні отримати і засвоїти достатню кількість харчових речовин, навіть при годуванні через зонд. Для швидкого росту малюка необхідний великий обсяг харчування, а розміри шлунка обмежені , знижена і активність травних ферментів. Тому таким дітям проводять парентеральне харчування.

Спеціальні поживні речовини вводяться у вену за допомогою інфузоматів, які забезпечують повільне надходження розчинів з певною заданою швидкістю. При цьому застосовуються амінокислоти, необхідні для побудови білків, жирові емульсії і глюкоза, які є джерелами енергії. Ці речовини також використовуються для синтезу ряду гормонів, ферментів та інших біологічно активних речовин. Додатково вводяться мінеральні речовини і вітаміни.

4. Метод кенгуру – це «продовження» внутрішньоутробного життя дитини, коли в постійному контакті «шкіра до шкіри» з мамою, дитина відчуває себе захищеною. При цьому дитина перебуває в зручному положенні, схожому на те, яке було в утробі матері, чує звичні звуки: серцебиття і ритми дихання матері; тепло, запах і смак грудного молока нагадують амніотичну рідину. Все це створює умови для подальшого нормального розвитку дитини

Якість життя передчасно народжених дітей

Частота інвалідізації недоношених у 22 рази віще, ніж у дітей, народжених в строк.

З огляду проблеми наслідків передчасних пологів для новонародженого слід зупинитися на поняттях «дитяча інвалідність» (ДЦП) і «недоношеність». На сьогодні часто ці поняття асоціюють, і недоношеність розглядають як одну з причин ДЦП. Про цей зв’язок можна говорити тільки в тому плані, що зрив саморегуляції мозкового кровообігу у недоношених в умовах гострої гіпоксії і при пологовій травмі під час стимульованих пологів відбувається значно частіше і швидше. Препарати, що використовують для пологозбудження мають вкрай негативний вплив на глибоко недоношений плід: окситоцин, простагландини та антипрогестогени призводять до порушення матково-плацентарного кровообігу, і, як наслідок – до порушення механізмів регуляції мозкового кровообігу і в результаті – до гіпоксично-ішемічних уражень головного мозку і ВШК. У США та Європі дитяча інвалідність у недоношених дітей складає від 20% до 30%, причому за рахунок виходжування дітей з дуже низькою та екстремально низькою масою тіла і ці цифри за останні 10 років невпинно знижуються.

В Україні показник інвалідизації значно вищий -це пояснюється обмеженою кількістю технологічного оснащення. Ретинопатія посідає одне з головних місць у структурі дитячої інвалідності  та виявляється серед усіх недоношених дітей, що вижили, в 9-47 % випадків, а серед глибоко недоношених – в 59-90 % випадків. У дітей із масою тіла менше 800 г при народженні частота РН досягає більш 90 %.

Тож, для поліпшення якості життя передчасно народжених вкрай важливими є супровід вагітності фахівцями; застосування високотехнологічного обладнання при виходжуванні передчасно народжених немовлят; нагляд малюків після виписки з лікарні у центрах катамнестичного спостереження; контроль масо-ростових показників, когнітивного та перемовленнєвого розвитку

Розвиваючий догляд  – це комплекси вправ, що включають в себе лікування положенням, лікувальну гімнастику, заняття  на фітболі, розвиваючому коврику, прийоми класичного і точкового масажу, а також елементи у формі гри  для розвитку  дрібної моторики рук.

Олена Щербань, завідувачка відділення передчасно народжених КП «Дитяча міська клінічна лікарня ПМР».

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

thirteen + eleven =